Najnowsze

Najnowsze

Uwaga na śnieżyce i zawieje śnieżne

W czwartek pogoda podzieli kierowców niemal po równo. Warunki drogowe w północno-zachodniej części kraju będą utrudnione wyłącznie przez błoto pośniegowe. Znacznie trudniej - przez zawieje i zamiecie - jeździć będzie się w południowo-wschodniej Polsce, co obrazują zdjęcia z wypadku na Podkarpaciu.

W nocy było nawet -25,2 st. C!

Za nami niezwykle mroźna noc i poranek. W Olsztynie temperatura spadła aż do -25,2 st. Celsjusza! W godzinach porannych najzimniej było na Kujawach i na zachodzie kraju, gdzie wyż przyniósł bardzo niskie wartości na termometrach. Dużo cieplej po drugiej stronie frontu rozpościerającego się od Białegostoku po Wrocław. Na przykład w Krakowie tylko -4 st. C.

Wilkom dobrze na jeziorach

Policzono wilki na Warmii i Mazurach. W dwóch tamtejszych puszczach, a także w przylegających do nich lasach, żyje 150 osobników. To oznacza, że drapieżniki czują się w regionie bardzo dobrze.

Nie wychodźcie w Bieszczady

Porywisty wiatr, mocno ograniczona widzialność, nieustające dostawy śniegu, zagrożenie lawinowe, mróz. W Bieszczadach, jak informuje GOPR, panują trudne warunki turystyczne.

Delfin sam w Nowym Jorku

W środę do Nowego Jorku zawinął delfin. Zwierzę wpłynęło do cieśniny East River, a dostrzegli je z brzegu mieszkańcy Manhattanu.

Woda była tam 12 mld lat temu

Naukowcy zaobserwowali najbardziej odległe cząsteczki wody w Kosmosie. Dzięki radioteleskopom ALMA zauważono galaktyki, które wyemitowały światło, kiedy Wszechświat miał tylko miliard lat. Dotychczas rejestrowano tylko takie, które wysłały światło miliard lat później. Ponadto odkryto tam oznaki występowania wody.

Gigant zbrojeniowy rozwiąże problem wody?

Amerykański koncern zbrojeniowy ma szansę na zaprowadzenie pokoju w wielu miejscach świata. Zamiast dronów i bomb, posłużyć może się w tym celu grafenem. Lockheed Martin jest na tropie technologii, która może pozwolić na tanie odsolenie wody morskiej a tym samym dostęp do wody pitnej dla milionów ludzi.

Hiszpania: w kleszczach śnieżyc i powodzi

Północ i centrum Hiszpanii walczy ze śnieżycami, z kolei na południu z powodu intensywnych opadów deszczu doszło do podtopień. Władze wprowadziły stan podwyższonej gotowości.

Karambol w Niemczech: możesz powiedzieć jedynie "do widzenia"

- Jeśli masz przed sobą jedną ciężarówkę, druga uderza w ciebie z boku, a trzecia wielka od tyłu, możesz powiedzieć jedynie "do widzenia" - powiedział Karl-Heinz Butzmann, którego samochód brał udział we wtorkowym karambolu w Niemczech. Zniszczonych zostało ponad sto samochodów.

Grał w golfa i nagle zapadł się pod ziemię

- Dookoła było ciemno. Jedyne, czego chciałem, to żeby mnie stąd wyciągnęli - wspomina Mark Mihal. W czasie gry w golfa zapadła się pod nim ziemia i wpadł do głębokiego na 5 metrów leja krasowego.

Kiedy są głodne, stają się bardziej trujące

Kiedy glonom z Zatoki Meksykańskiej brakuje odżywczego fosforu, zaczynają stawać się coraz bardziej toksyczne. To ich sposób na przetrwanie - zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej i z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration).

15 tys. pługów na ratunek Moskwie

Gwałtowna zimowa aura dotarła na zachód Rosji. Śnieg intensywnie pada od rana. Silne opady poważnie utrudniły ruch samochodowy w Moskwie. Na wielu ulicach tworzyły się ogromne korki. Stanęły też auta na drogach dojazdowych do stolicy.

Uczą się chodzić po śniegu i jeździć po lodzie

Gruba warstwa śniegu przykryła paryskie bruki po wczorajszych opadach śniegu. Nie radzą z nią sobie ani piesi, ani kierowcy. Dodatkowo ok 2,5 tys. aut stoi w gigantycznym korku na północy Francji. To również efekt wtorkowego ataku zimy.

Tak głęboko w Kosmos dotąd nie zaglądano

Kolejne anteny najpotężniejszego obserwatorium na świecie zaczynają działać, co oznacza, że od teraz pracować ich będzie aż 50. ALMA, bo tak nazywa się teleskop, ma zapewnić badaczom wgląd w najodleglejsze zakamarki Kosmosu.

Naukowcy wyhodowali ludzko-mysi ząb

Naukowcy pobrali nabłonek z dziąsła dorosłego człowieka i połączyli go z komórkami myszy. W ten sposób udało im się wyhodować ząb - donosi "Journal of Dental Research". Jednak, jak twierdzą uczeni, metoda wymaga jeszcze długotrwałych badań, więc nieprędko znajdzie zastosowanie w stomatologii.

Sypało, sypie i będzie sypać. Biało w całym kraju

W połowie marca zima się rozkręciła. Od kilku godzin intensywnie pada śnieg, skutecznie utrudniając życie kierowcom i pieszym, którzy spieszą się do pracy. Na drogach i chodnikach jest ślisko. Auta trzeba odśnieżać kilka minut. No i ten chłód. W wielu miejscach kraju słupki rtęci pokazują ujemne wartości.