Najnowsze

Najnowsze

620 pożarów lasów. Najwyższy stopień zagrożenia

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Meteoroidy bombardują pierścienie Saturna

Wokół Saturna dzieją się niesamowite rzeczy. Ostatnie zdjęcia planety wykonane przez sondę Cassini wykazały, że jego pierścienie bombardowane są przez meteoroidy.

Na majówce jak w tropikach. Ale nie wszędzie

Nie w każdym miejscu Polski pogoda dopisze w długi majowy weekend. Na północnym wschodzie będzie chłodno, a na płudniu bardzo ciepło, wręcz upalnie. Tam też będzie można poczuć się jak w tropikach, bo powietrze będzie wilgotne - donosi prognoza pogody "Meteo News".

Podczas burzy spadnie do 15 litrów deszczu

Tych, którzy sobotę spędza za kółkiem, ostrzegamy: warunki do jazdy, początkowo dobre, szybko mogą się pogorszyć. Zrobi się burzowo, a wtedy na drogi spadnie do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Bieliki z "internetowego gniazda" mają pisklę

Para bielików, gniazdujących na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, doczekała się pierwszego pisklęcia. Transmisję z gniazda tych ptaków można od niedawna śledzić na żywo przez internet.

Nawet metr śniegu na tatrzańskich trasach. Ale nie można z nich zbaczać

Słoneczna pogoda w Tatrach i duża pokrywa śniegu zachęcają do skorzystania ze stoków narciarskich. Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak do narciarzy, żeby jeździli tylko tylko na wyznaczonych trasach, bo inaczej mogą przeszkodzić dzikim zwierzętom w spokojnym żerowaniu. Ci, którzy nie zastosują się do tej prośby, muszą liczyć się z karami.

Rolnik uratował łoszkę. Karmił ją butelką

Osamotniona kilkudniowa łoszka błąkała się po podlaskiej wsi Chwaszczewo. Nie przeżyłaby, gdyby nie rolnik, który je przygarnął i karmił butelką. Zwierzątko nie ma szans na powrót do lasu, ale towarzystwo ludzi zdaje się mu odpowiadać.

Taką maszyną będziemy przekraczać barierę dźwięku

Wyobraźcie sobie, że z Polski do USA będzie można polecieć samolotem wielokrotnie przekraczającym prędkość dźwięku. Hałas, jaki wygeneruje taka maszyna nie będzie dużo większy niż w przypadku współczesnych maszyn pasażerskich. Utopia? Nie, przyszłość. Tak przynajmniej twierdzą eksperci NASA i prezentują powyższy prototyp pasażerskiego samolotu ponaddźwiękowego: Supersonic.

Odzyskamy nocną ciemność? Lampy nie muszą zanieczyszczać światłem

Połączenie diod LED z soczewkami oraz odzyskiwanie rozproszeń światła i odblasków - to przepis na rewolucyjny model lampy ulicznej. Zdaniem jego konstruktorów ten projekt znacznie zmniejszy zanieczyszczenie świetlne, a do tego pozwoli oszczędzić energię. Czy ten patent sprawdza się w praktyce, na razie nie wiadomo, bo prototyp urządzenia dopiero powstaje.

W elektrowni w Łaziskach wychwycą CO2

W Elektrowni Łaziska uruchomiono pilotażową instalację wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. To kolejny etap projektu badawczego prowadzonego przez Tauron i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Kosztował 8,8 mln zł.

Progress zacumował bez problemów. Antena nie przeszkodziła

Połączyć dwa statki, które pędzą z prędkością ok. 28 tys. km/h to rzeczywiście szaleństwo - opowiada o procesie cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronom Jerzy Rafalski. Tę precyzyjną operację pomyślnie wykonał rosyjski statek Progress M-19M. Nie zakłóciły jej nawet utrzymujące się problemy z anteną nawigacyjną.

Maleńka gwiazda zawstydziła naukowców

Astronomowie odkryli w kosmosie niezwykły duet gwiazd - tworzą go tzw. biały karzeł i mała, bardzo ciężka gwiazda neutronowa. Ich właściwości wystawiły na próbę dotychczasowy stan wiedzy naukowców.

Osoby z rakiem skóry bardziej narażone na inne nowotwory

U osób z rakiem skóry występuje większe ryzyko nawrotu choroby nowotworowej niż u osób cierpiących na inne odmiany raka. Bardziej na to narażone są kobiety niż mężczyźni. Dowodzą tego wieloletnie badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

Spłonęły 22 hektary lasów w Tatrach

22 hektary lasów spłonęły w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym. W piątek trwa dogaszanie pogorzeliska. Straty wstępnie oceniono na 48 tys. euro - poinformował Marian Szturcel ze słowackich Lasów Państwowych.

Pochmurny poranek na gdańskiej plaży

Mgła, pochmurne niebo i przelotne opady deszczu powitały mieszkańców wybrzeża w piątkowy poranek. Mimo niesprzyjającej pogody znaleźli się śmiałkowie, którzy wskoczyli do morza, zaznać wiosennej kąpieli.

Wiatr cisnął łodzią w zaparkowany samochód

Silny front atmosferyczny przetoczył się w środę po południu przez amerykański stan Pensylwania. Towarzyszył mu porywisty wiatr, który unosił nawet ciężkie przedmioty. Na filmie widać, jak ciska trzymetrową łodzią w zaparkowany samochód.

Naukowcy wyhodowali zielone owce

Owce stały się zielone - to efekt ostatniego eksperymentu naukowców z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo. Po wszczepieniu białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra zwierząt zmienia kolor.

Zaciskanie pięści pomaga pamiętać

Zaciskanie prawej pięści pomaga zapamiętywać, a zaciskanie lewej poprawia przywoływanie wspomnień. Do takich wniosków doszli naukowcy z Montclair State University w amerykańskim New Jersey, którzy opublikowali swoje spostrzeżenia w magazynie "PLoS ONE".

Pogoda na majówkę: będzie upał

Choć w Europie można zaobserwować kilka ośrodków niżowych, nie udaje im się przebić wpływu silnego wyżu z południa kontynentu. To właśnie dzięki niemu na mapie temperatur w Polsce przeważają żółte i czerwone kolory, oznaczające przyjemne, wysokie wartości. W czasie majówki mogą sięgnąć nawet 30 st. C. Prognoza pogody "Meteo News" wyjaśnia, jakiej aury możemy się spodziewać w najbliższych dniach.