Najnowsze

Najnowsze

Spadła w szczelinę i spędziła noc w lodowcu

Niemiecka alpinistka cudem przeżyła górską wyprawę. W czasie wspinaczki kobieta spadła ponad 20 metrów w głąb lodowej szczeliny. Została uratowana w piątek po nocy spędzonej na wysokości 3 tys. metrów nad poziomem morza.

Słońce, spacery, kąpiele...

W Polsce powrót zimy, niskie temperatury i opady śniegu. W tym czasie Hiszpanie cieszą się piękną pogodą, a niektórzy pierwszy raz w tym roku wykąpali się w morzu.

Na Mazurach można zebrać 600 ton ślimaków

Maksymalnie 600 ton ślimaków będzie można zebrać w tym roku na Warmii i Mazurach. Przy zbiorze z winniczkami trzeba obchodzić się w sposób humanitarny - nie przetrzymywać w foliowych workach, ani nie zbierać zbyt małych osobników. Mięczaki trafią później na stoły m.in. Hiszpanów, Włochów i Francuzów.

Inwazja rekinów. Zamknięte plaże

U wybrzeża Florydy zaroiło się od rekinów. W ostatnich dniach w przybrzeżnych wodach można było obserwować tysiące żarłaczy czarnopłetwych. Chociaż według specjalistów zwierzęta nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, lokalne władze ze względów bezpieczeństwa zdecydowały o zamknięciu niektórych kąpielisk.

Gry i zabawy ratujące planetę

Koniec z agresywnymi akcjami ekologów, przytaczaniem danych statystycznych o zanieczyszczeniu środowiska czy informowaniem opinii publicznej o masowych mordach zagrożonych gatunków. Jest nowy sposób na wzbudzenie w ludziach postaw proekologicznych i w konsekwencji uratowanie Ziemi przed dewastacją. To m.in. gry planszowe.

Prognoza pogody na dziś: czeka nas deszcz i śnieg

Na pogodny dzień mogą liczyć tylko mieszkańcy północnej Polski, ale tam za to będzie najchłodniej. W pasie środkowych regionów prognoza pogody przewiduje opady śniegu. Na południu kraju będzie najcieplej, ale deszczowo.

W Austrii wiosna na całego. Nawet 17 st. C

Nawet 17 st. C pokazują austriackie termometry. Ze słońca korzystają nie tylko turyści, ale też lemury i inni mieszkańcy wiedeńskiego zoo. Taka pogoda działa jak czekolada - przekonują eksperci.

Na Broad Peak coraz silniej wieje. W piątek zacznie sypać śnieg

Trzydziestostopniowy mróz, wiatr o prędkości 65 km/h, a w piątek opady śniegu, zawieje i zamiecie - tak trudne warunki zapanują w ciągu najbliższej doby na Broad Peak. Wywoła je zmierzający w kierunku góry front atmosferyczny. Powyżej pułapu 7000 m, gdzie zaginęli dwaj polscy himalaiści, sytuacja będzie jeszcze gorsza.

Prognoza pogody na 5 dni: wraca zima

W weekend najładniejsza pogoda utrzyma się na północy kraju. Na pozostałym obszarze pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, chwilami intensywnego. Dodatkowo silnie powieje, co sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa niż ta na termometrach. A ma być mroźno, miejscami nawet -7 st. C.

Samolotem polecą w stronę komety. Tam, gdzie lepiej widać

88 osób będzie mogło znaleźć się 11 km bliżej wyjątkowo jasnej komety C/2011 L4 Pan-STARRS niż pozostałe 7 mld Ziemian. Wszystko za sprawą niemieckiego biura podróży, które organizuje przelot na tej wysokości wynajętym samolotem, by zapewnić idealne warunki do obserwacji tego kosmicznego spektaklu.

Zimno zahaczy o północną Polskę

W czwartek Polska będzie podzielona na północną część, w której dominować będzie chłód, i pozostałą część kraju pod wpływem cieplejszych mas powietrza - zapowiada synoptyk Wojciech Raczyński.

Czekają pod Broad Peak do jutra. Wciąż wypatrują śladów

- Czekamy do jutra - powiedział w rozmowie z TVN24 Krzysztof Wielicki, kierownik polskiej ekspedycji, która zdobyła we wtorek Broad Peak. Jej dwie ekipy, jedna w bazie, a druga w obozie III na wysokości 7000 m wypatrują jeszcze śladów Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy zaginęli w czasie zejścia z wierzchołka. Wcześniej Wielicki przyznał jednak, że "nie ma w ogóle szans" na odnalezienie himalaistów żywych.

Spektakularna erupcja i jej uciążliwe skutki

Za mieszkańcami Katanii kolejny spektakularny wybuch Etny, która w ostatnim czasie często o sobie przypomina. Po wybuchu okoliczne drogi pokryły kule magmy, szczególnie uciążliwe dla kierowców.

Policzyli żubry. Spierają się, czy jest ich za dużo

Dokładnie 504 żubry żyją na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Takie wyniki przyniosło doroczne liczenie tych zwierząt, które przeprowadzili pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego z pomocą leśników. Specjaliści nie są zgodni, czy białowieskie stado jest za duże w stosunku do obszaru, który zamieszkuje, czy zwierząt jest jeszcze na tyle mało, że wciąż można mówić o zagrożeniu gatunku.

Wołosaty już nie śpi. Nadchodzi wiosna

W górach leży śnieg, ale to nie przeszkodziło Wołosatemu - jednemu z bieszczadzkich niedźwiedzi - poczuć zbliżającą się wiosnę. Miś, jak donosi WWF Polska, obudził się z zimowego snu.

Pszczoły wychodzą z uli

Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

Odwilż niebezpieczna w Tatrach i Bieszczadach

W polskich górach odwilż. Warunki narciarskie i turystyczne w Tatrach i w Bieszczadach są bardzo trudne. Śnieg ma słabą jakość, lokalnie wieje z prędkością 90 km/h, ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

"Myślałam, że to drewno". Dowód na to, że wielbłądy mieszkały w Arktyce

- Myślałam, że to drewno - mówi paleobiolog, która na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a odnalazła fragmenty skamieniałej kości. Jest ona dowodem na to, że w przeszłości wielbłądy zamieszkiwały Arktykę. Po zbadaniu tej kości, jak piszą brytyjscy badacze, okazało się też, że żyjący w mroźnym klimacie przodkowie współczesnych wielbłądów byli od nich aż o 30 proc. więksi.

Polacy skalibrowali "kosmiczną linijkę". 160 tys. lat świetlnych do Wielkiego Obłoku Magellana

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk. Według ich pomiarów dystans między Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana wynosi dokładnie 160 tys. lat świetlnych. Ten wynik wyznaczający "kosmiczną linijkę" jest dla pomiarów odległości w kosmosie tym, czym na Ziemi wzorzec metra z Sevres.

Na Broad Peak już nie czekają na zaginionych

Dwaj polscy himalaiści Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, którzy we wtorek razem z kolegami Arturem Małkiem i Adamem Bieleckim zdobyli szczyt Broad Peak, nie dotarli do obozu na wysokości 7400 m. Już w środę rano polskiego czasu zostali uznani za zaginionych. Ich dwóch kolegów, którzy mieli na nich czekać kolejną noc w obozie IV zaczęło się wycofywać.