Najnowsze

Najnowsze

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Mokra i chłodna Europa. Upał tylko na "peryferiach"

Mapa pogodowa Europy pokryła się odcieniami niebieskiego. To oznaka deszczowych stref, które w piątek zdominują niemal cały kontynent. Bastionami słonecznej i gorącej aury pozostają tylko jego skrajne półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy.

Jazdę utrudnią opady deszczu i burze

Tylko kierowcy poruszający się po środkowej części kraju i Pomorzu Gdańskim mogą liczyć na dobrą pogodę w piątek. Na pozostałym obszrze kraju będzie padać deszcz, a na południu w drugiej części dnia można spodziewać się burz.

Prognoza pogody na dziś: mocno się zachmurzy. Mokro

W piątek pochmurno we wschodniej części kraju, tam też spodziewamy się opadów deszczu. Po południu padać będzie także na zachodzie, a na południu można spodziewać się burz. Termometry wskażą od 17 st. C na Suwalszczyźnie do 23 st. C w centrum.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.

Lodowiec pod płachtą zaprasza do środka

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu Lodowca Rodanu w środkowych Alpach co roku na własną rękę walczą ze zmianami klimatu. Każdego lata pokrywają lodowiec płachtami, a w dodatku pozwalają zajrzeć do jego wnętrza.

Pogoda na weekend: kapryśna, z deszczem i burzami

W nadchodzący weekend pogodnej aury doczekamy się tylko w niektórych regionach. Przez Polskę będą się przemieszczać strefy chmur i opadów, a do tego wrócą burze, które na krótko dały nam od siebie odpocząć. Za to zacznie się ocieplać, ale powracające gorąco wyraźniej odczujemy dopiero na początku nowego tygodnia.

Kirobo. Robo-nadzieja japońskich kosmonautów

Za niewiele ponad miesiąc astronauta po raz pierwszy porozmawia w kosmosie z robotem. Zaledwie 34-centymetrowa maszyna, która uczy się nowych słów w trakcie rozmowy, będzie towarzyszyła japońskim astronautom.

Policja na pomoc TOPR. Użyczy śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Słynny Sokół musi przejść gruntowny remont. Ten potrwa pół roku, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyłoży na niego 3,7 mln zł.

"Nie ma czegoś takiego jak polska foka. Foki są międzynarodowe"

W poniedziałek dowiemy się, gdzie dotarły Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek - foki, na które w środę zwrócone były oczy całej Polski. Już teraz wiemy, że droga, jaką przebędą te kosmopolityczne zwierzęta, będzie długa, a także kręta. A jeśli będziemy chcieli spotkać je na stałym lądzie, to największe szanse na to będą przy ujściu Wisły.

Luca Parmitano: nowa gwiazda 400 km nad Ziemią

Przystojny Włoch, który od dzieciństwa wiedział, że najfajniejszą pracą we Wszechświecie jest latanie w Kosmos. To Luca Parmitano. Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS) od 29 maja, zdobywa serca internautów, dzieląc się z nimi m.in. swoimi niezwykłymi zdjęciami, a także pisząc bloga.

Przelecieli helikopterem nad dymiącym kraterem

Dymiąca góra na tle pogodnego błękitnego nieba była celem załogi śmigłowca meksykańskiej marynarki wojennej. Żołnierze okrążyli meksykański wulkan Popocatepetl, ale też zajrzeli z góry do jego krateru. Taki lotniczy zwiad zarządzono po tym, jak po serii niewielkich erupcji wystrzelił z niego 1,5-lilometrowy słup dymu i popiołów.

Słońce rozgrzewa Hiszpanię i Bałkany. Reszta Europy moknie w deszczach

Dwa półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy: Korsyka, Sardynia i Sycylia będą w czwartek najbardziej słonecznymi obszarami Europy. W innych miejscach naszego kontynentu we znaki dadzą się niże i deszczowe fronty atmosferyczne. Spod ich wpływu najszybciej będą się wyzwalać kraje środkowoeuropejskie.

"Niebo jest po prostu doskonałe"

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.

"W 10 minut zrobiła się powódź". Potężne nawałnice w Rumunii

Nie dłużej niż godzinę trwały nawałnice, które przeszła przez Rumunię. To wystarczyło do zniszczenia dziesiątki domów i upraw, zalania niektórych dróg i odcinków torów. W okręgu Buzau policja musiała zamknąć ruch w rejonie mostu, który groził zawaleniem.

Foki z Helu popłynęły w świat

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Za co IMGW może brać pieniądze? Internauci bronią serwisu pogodowego

Protesty internautów w obronie serwisu prezentującego dane radarowe zakończyły się częściowym sukcesem. Internautom nie podoba się, że współfinansowane z budżetu państwa IMGW, bierze pieniądze za dostęp do swoich danych, w przeciwnym razie blokując do nich dostęp. W środę władze instytutu stanęły na stanowisku, że na razie bezpłatnie udostępnią swoje dane na 3 miesiące.