Najnowsze

Najnowsze

Satelity okołobiegunowe: strażnicy Ameryki

Bez fanfar, bez rozgłosu, po prostu wykonały swoją pracę. Meteorologiczne satelity okołobiegunowe okazały się cichymi bohaterami w walce z Sandy. Dzięki urządzeniom umieszczonym na orbicie udało się bardzo dokładnie przewidzieć trasę huraganu.

Zbadają sekret powstawania monstrualnych fal

Rosja powołała do życia instytut naukowy, który ma zająć się zgłębieniem tajemnicy powstawania fal monstrualnych. To gigantyczne fale, które potrafią osiągnąć wysokość 35 metrów.

Będzie lać i sypać w całym kraju

W niedzielę Polska pozostanie podzielona na dwie strefy opadów. Na wschodzie kraju spodziewany jest deszcz ze śniegiem, natomiast na zachodzie mżawka i deszcz. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i Małopolsce, gdzie termometry pokażą 4 st. C.

Australia zbada lodowy rdzeń Antarktydy

Australijskie władze planują dokładnie zbadać liczący ponad 2 tys. lat rdzeń lodowy Antarktydy. - To nic innego jak kronika klimatu, atmosfery i wody - opisuje minister środowiska Tony Burke.

Bardzo zły dzień na europejskich drogach

W sobotę podróże po drogach Europy Środkowej nie należały do najłatwiejszych. Policja Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Włoch oraz Niemiec od rana ostrzegała kierowców przed "ekstremalnie trudnymi" warunkami jazdy. Drogi pokrywała gołoledź. Doszło do wielu wypadków.

Sznur pochodni na Szymoszkowej. Sezon narciarski otwarty!

Śnieżne szaleństwo czas zacząć. W sobotę oficjalnie zainaugurowano sezon narciarski w polskich górach. Cierpliwość miłośników narciarstwa sprawdziła pogoda. Po deszczowym i ciepłym poranku, po południu spadł śnieg a warunki na stokach stały się bardziej przyjazne.

Zabójczy tajfun zniszczył Samoa, idzie na Fidżi

Mieszkańcy wyspy Fidżi na Oceanie Spokojnym szykują się na atak tajfunu Evan. Zabezpieczają biura i robią zapasy artykułów pierwszej potrzeby. Paniki nie widać, ale mówią, że szykują się na najgorsze.

Narty na śródziemnomorskiej wyspie

Zapomnijcie o Alpach, te już są passé. Czas postawić na egzotyczną destynację narciarską, najlepiej taką, gdzie nie zawitał jeszcze żaden ze znajomych. Co powiecie na Korsykę?

Tak wyglądał prawdziwy hobbit

Wiemy już, jak wyglądał hobbit - czyli humanoid, który kilkanaście tysięcy lat temu mieszkał na Indonezyjskiej wyspie Flores. W Australii zaprezentowano zrekonstruowaną twarz przedstawicielki tego gatunku, której szkielet odkryto jako pierwszy. - Niezbyt ładna, ale charakterystyczna - opisała odtworzoną przez siebie twarz antropolog.

NASA w rytmie Gangnam Style

Jak pracuje się w NASA? Śpiewająco! Przekonują nas o tym studenci szkolący się w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston, którzy nakręcili parodię popularnego teledysku południowokoreańskiego artysty PSY. Dowiemy się z niego, jak wyglądają treningi astronautów i codzienność w warunkach grawitacji.

Łężczok jak nowy. Czeka na ptaki

Do śląskiego rezerwatu Łężczok po kilkunastu miesiącach wreszcie wraca spokój. Opuściły go maszyny, które przez prawie półtora roku ratowały tamtejsze stawy przed wyschnięciem. Teraz miejsce, które jest domem dla ponad połowy gatunków ptaków żyjących w Polsce, czeka na wiosenne przyloty skrzydlatych mieszkańców.

Dwukrotnie większy przyrost temperatury. Wyciekły dane z raportu ONZ

Naukowcy są bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie klimatu i negatywne zjawiska, które się z tym wiążą - wynika z przecieków z raportu ekspertów ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym roku. Ujawnili je blogerzy sceptyczni wobec takich tez.

Koniec świata: biznes, jakich mało

Zapowiadany na 21 grudnia początek nowej ery to dla Meksyku i krajów regionu wielka operacja turystyczna. Oczekuje się z tej okazji napływu 2 mln turystów, którzy przyjadą na koncerty i przeróżne spektakle organizowane na stanowiskach archeologicznych.

NASA roztrzaska swoje sondy o Księżyc

Dziewięć miesięcy ciężkiej pracy, a NASA odpłaca im się tragicznym finałem. Bliźniacze sondy GRAIL zostaną roztrzaskane o Księżyc już w najbliższy poniedziałek. Zabrakło im paliwa do dalszej pracy. Misję docelową już zakończyły, i to z powodzeniem.

Kruchy lód na wodach. Lepiej trzymać się z daleka

Lód, który pojawia się u brzegów rzek i akwenów wodnych w pierwszych miesiącach zimy, jest bardzo niebezpieczny - podkreśla Mazowiecki Urząd Wojewódzki, ostrzegając przed wchodzeniem na cienką i kruchą pokrywę. Szczególnie dotyczy to wędkarzy, dla których zaczyna się sezon zimowych połowów. W najbliższych dniach zagrożenie wzrośnie ze względu na zapowiadane ocieplenie.

Wódka uchroniła słonie przed odmrożeniami

10 litrów wódki wypiły na spółkę dwie słonice z polskiego cyrku w jednej z syberyjskich wiosek. Alkohol połączony z wodą zastosowano jako doraźną ochronę przed wyziębieniem i odmrożeniami, jakich Jenny i Magda mogły się nabawić na 40-stopniowym mrozie. Nietypową kurację wymusił pożar ciężarówki, którą podróżowały zwierzęta.

Silny wiatr na Półwyspie Iberyjskim. Samoloty nie mogą lądować

Krytyczna sytuacja pogodowa panuje na Półwyspie Iberyjskim przez silny wiatr i ulewny deszcz. Na północy Portugalii obowiązuje czerwony alert pogodowy, oznaczający skrajne ryzyko, a na pozostałym obszarze oraz w Hiszpanii alert pomarańczowy. Spokojnie jest tylko na południu półwyspu.

Prognoza na koniec świata: chaos oraz bezwzględne zero

Im bliżej do 21 grudnia, tym więcej mówi się o niewątpliwej według jednych, a według innych niemożliwej zagładzie. Wątek rzekomo przepowiedzianego przez Majów końca świata przewija się już niemal w każdej sprawie. Jak się okazuje, uwzględniają go nawet niektóre prognozy pogody.

Opór materii złamany. Granit i guma w jednym

Tworzywo twarde jak granit i elastyczne jak guma. Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że udało im się połączyć te dwie cechy w jednym materiale. Odkrycie może zrewolucjonizować rynek począwszy od urządzeń elektronicznych, smartfonów i ogniw słonecznych aż po implanty medyczne.

Kosztowne wino ze zmrożonych winogron

Istnieją specjalne odmiany winogron, które zbiera się dopiero wtedy, gdy przyciśnie mróz. Hoduje się je m.in w winnicy na północnym wschodzie Chorwacji.