Najnowsze

Najnowsze

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.

Wyspy Owcze tworzą rejestr DNA wszystkich swoich mieszkańców

Wyspy Owcze chcą poznać geny wszystkich swoich obywateli - donosi portal PopSci.com. Pula genowa obywateli malutkiego archipelagu jest mało zróżnicowana, co prowadzi do chorób o podłożu genetycznym. Poznanie DNA miałoby pomóc w ich szybszym diagnozowaniu i leczeniu. Jednak stworzenie centralnego, rządowego rejestru DNA całej populacji budzi wiele wątpliwości.

Dramatyczna akcja ratunkowa w rwącym potoku

Ratownicy uratowali dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety z rwącego potoku. Ofiary utknęły w samochodzie, w samym środku groźnego wiru, kiedy poziom wody gwałtownie wzrósł po ulewnym deszczu. Do zdarzenia doszło w środę w stanie Iowa.

Niemcy szykują się na plagę komarów

Miejsca, które zalały wody powodziowe niesione falą kulminacyjną, jaka przeszła niemieckimi rzekami, powoli schną w promieniach słońca. I wilgoć, i ciepło, jakie tam panują, stwarzają doskonałe warunki wylęganiu komarzych jaj.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach w całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku traw. Alergeny pyłku traw odpowiedzialne są za większość objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek występujących w czerwcu w naszym klimacie. W pogodne dni przewidywane jest również wysokie, a lokalnie bardzo wysokie stężenie zarodników Alternaria i bardzo wysokie stężenie zarodników Cladosporium.

Tornado, trąby wodne, grad jak piłki baseballowe

Na Maryland spadł grad wielkości piłek do baseballa, w New Jersey tysiące ludzi nie miały prądu, a w Karolinie Północnej ludzie stracili dachy nad głową. W czwartek na wschodzie USA pogoda była fatalna.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

Największy pożar w historii stanu Kolorado

Są dwie ofiary śmiertelne pożarów lasów w pobliżu Colorado Springs. Ogień, który nazywa się największym w historii stanu Kolorado, spalił już 360 domów, a do ewakuacji zmusił dziesiątki tysięcy ludzi. Strażacy są bezradni: ogień podsyca silny, zmienny wiatr, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie zmian w pogodzie.

Słońce bardziej uciążliwe niż opady

Jeżeli pogoda będzie nam przeszkadzać w podróżowaniu samochodem, to przede wszystkim za sprawą oślepiającego słońca. W wielu miejscach kraju może popadać, jednak niegroźnie.

Księżyc wysuwa się na pierwszy plan

Dwa ciała niebieskie, dwie sondy kosmiczne i dwóch kreatywnych grafików - to połączenie zaowocowało spektakularnym widokiem. Wydawałoby się, że Księżyc niczym już nie potrafi zaskoczyć. Przeczy temu jednak nowe zdjęcie udostępnione przez NASA. Ziemski satelita wysunął się na nim na pierwszy plan przed Słońce i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wyrazisty.

Pod koniec wieku zrobi się tłoczno. Do 2100 będzie nas 11 miliardów

W końcu tego stulecia na Ziemi może zrobić się naprawdę tłoczno. Liczba mieszkańców naszej planety do 2100 roku zbliży się do 11 miliardów - wynika z uśrednionych wyliczeń przeprowadzonych dla ONZ. To o 800 mln - czyli 8 procent - więcej, niż zapowiadały prognozy sprzed zaledwie dwóch lat.

Rozlana Łaba widoczna z orbity

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, setki zalanych i podtopionych miast, miliardy euro strat. Tak wygląda trwająca od początku czerwca powódź w Niemczech. Tragedię doskonale ilustrują zdjęcia satelitarne, pokazujące niemiecki krajobraz sprzed i w czasie powodzi.

Mammografia nieskuteczna w walce z rakiem?

Badania mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi nie zmniejszają liczby zgonów na ten nowotwór, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazało się, że trwający od 25 lat program regularnych badań mammograficznych wśród Brytyjek nie dał wymiernych korzyści dla całej populacji.