Najnowsze

Najnowsze

Pogoda w Londynie będzie sprzyjać Niemcom

W sobotę, podczas finału Ligi Mistrzów, pogoda nie powinna być szczególnie uciążliwa - ani dla piłkarzy, ani dla kibiców. Niewykluczone jednak, że nad Wembley zagrzmi. Prawdopodobieństwo wystąpienia burzy wynosi 20 procent.

Eyjafjallajokull pod specjalnym nadzorem

Unia Europejska chce jak najszybciej wiedzieć o tym, że na Islandii może dojść do erupcji wulkanu. W tym celu powołuje do życia projekt FutureVolc, w ramach którego będzie otrzymywać zestaw szczegółowych danych na temat aktywności wulkanicznej w tym kraju.

Trzy niedźwiedzie padły w Bieszczadach

W ciągu trzech tygodni w Bieszczadach znaleziono szczątki trzech niedźwiedzi. Badania wykazały, że przyczyny ich śmierci są naturalne, jak informował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Upał taki, że białko się ścina

W Indiach trwa jeden z najgorętszych miesięcy w roku. Temperatury dochodzą do 45 st. Celsjusza, a o tym, że to trudne do zniesienia wartości najlepiej świadczy fakt, że szpitale są pełne ludzi, którzy doznali udaru słonecznego.

Widowiskowe zderzenie galaktyk

Kosmiczne Obserwatorium Herschela zarejestrowało bardzo interesujące kosmiczne zjawisko: zderzenie dwóch galaktyk. Kosmiczna kolizja miała miejsce 11 miliardów lat temu.

Już wiadomo, jak salamandrom odrastają utracone kończyny

Salamandry meksykańskie to zwierzęta o wyjątkowych zdolnościach - potrafią odtworzyć utraconą kończynę. Pomaga im w tym ich immunologia, a zwłaszcza tzw. makrofagi. Niewykluczone, że to, co dzieje się w organizmach salamander, będzie podwaliną dla nowych rozwiązań w medycynie.

Sens braku logiki w zachowaniu neuronów

Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się... bardzo logiczny. Naukowcy opublikowali wyniki badań, które zmieniają sposób myślenia o procesach zachodzących w naszych mózgach.

Największa elektrownia na świecie stanie w Afryce

Rozbudowa tamy i elektrowni wodnej na rzece Kongo ma się rozpocząć za dwa lata. Całość ma kosztować 20 miliardów dolarów. Planowana hydroelektrownia miałaby zaspokoić potrzeby 40 procent ludności całej Afryki.

Dziesięć mitów na temat tornad

Tornada nie występują nocą, łatwo uciec przed nimi autem, najlepiej za rzekę, bo ta skutecznie hamuje żywioł. Takie i wiele innych mitów krążą w internecie na fali ostatnich wydarzeń w Teksasie i Ohio. Amerykański serwis pogodowy (NWS) oraz służba meteorologiczna (NOAA) ostrzegają, że te błędne informacje na temat tornad mogą przynieść tragiczne skutki, i korygują je na swoich stronach internetowych.

Zajrzeć do paszczy grizzly i przeżyć

Zobaczyć paszczę niedźwiedzia grizzly z bardzo bliska i przeżyć - to w dzikich warunkach przyrody niemal niemożliwe. Udało się jednak pewnemu filmowcowi z Alaski, który kły drapieżnego zwierzęcia miał na wyciągnięcie obiektywu.

Tak tworzył się śmiercionośny żywioł

Animacja przygotowana przez NASA w 23 sekundy pokazuje, jak dynamicznie rozwijały się tornada w Stanach Zjednoczonych, które spustoszyły okolice Oklahoma City. Zginęły 24 osoby, a ok. 240 zostało rannych.

Europa w kleszczach niżów. Prawie cały kontynent w deszczu

Nad Europą znajdują się trzy potężne ośrodki niżowe. Jeden znajduje się nad Morzem Norweskim, drugi - nad południową Skandynawią, z kolei ostatni centrum ma nad Morzem Śródziemnym. Niże odpowiedzialne są za fronty atmosferyczne, niosące deszcz i ochłodzenie.

Burze tracą na sile. W nocy zagrzmi na południu kraju

Burze powoli cichną. Wieczorem zagrzmiało jeszcze w rejonie Opola, Wrocławia, Częstochowy i Łodzi. Komórki burzowe pojawiły się także w okolicach Trójmiasta i Elbląga, a także Terespola. W nocy błyskawice zobaczymy jeszcze w południowej części kraju.

Jak się chronić przed komarami? Radzi Stefan Niesiołowski

- Nie ma nic dziwnego w tym, że komary zaczęły się pojawiać - mówi poseł PO Stefan Niesiołowski (PO), profesor entomologii. Polityk wyjaśnia także, jak radzić sobie z uciążliwymi owadami, czemu kąsają oraz dlaczego nie należy stosować masowych oprysków.

"Zielone płuca" Ziemi nie tak wydajne, jak sądzono

Większość dwutlenku węgla, który pochłaniają lasy amazońskie trafia z powrotem do atmosfery za sprawą Amazonki - pokazują najnowsze badania. To oznacza, że "zielone płuca" Ziemi nie są tak wydajne, jak dotychczas sądzono.