Najnowsze

Najnowsze

Burza gradowa zmieniła krajobraz z letniego w zimowy

"Byłem trochę zszokowany" - przyznał mieszkaniec Denver Rick Lam, który nagrał film pokazujący, jak mocno zmieniły się widoki za jego oknem na skutek burzy gradowej. Pomimo że film wykonano w sierpniu, krajobraz jest iście zimowy.

Polska jednym z gorętszych krajów w Europie

Polska w czołówce najgorętszych krajów Europy. Z temperaturą 36 st. Celsjusza będziemy gonić Chorwację, gdzie prognozuje się 40 st. C. Nie wszędzie w Europie będzie upalnie. Znajda się miejsca, gdzie słupki rtęci pokażą tylko kilkanaście stopni powyżej zera.

Nad Polską powietrze znad Sahary

W ciągu najbliższej doby zachodnia Polska będzie pod wpływem niżu znad Niemiec, a także frontu atmosferycznego. Pozostała część kraju znajdzie się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia.

Niebezpieczny mariaż gorąca i frontu

Zarówno afrykańskie powietrze, jak i front atmosferyczny ukształtują pogodę w Polsce. Aura będzie męcząca, a nawet niebezpieczna: spodziewamy się tropikalnego gorąca, a także burz.

Polscy archeolodzy odkopują kościelny kompleks zapomnianego królestwa

Pierwszy sezon wykopalisk w Sudanie okazał się niesamowicie owocny. Polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w al-Ghazali (Północny Sudan). Odkopali ruiny unikatowego kościoła w bizantyńskiej architekturze monastycznej, dużą liczbę fragmentów steli grobowych i inskrybowanych naczyń. Dzięki badaniom, zweryfikowali również dotychczasową wiedzę o tym średniowiecznym centrum pielgrzymkowy.

Z probówki na talerz. Dokąd zaprowadzi nas genetyka?

- To może w przyszłości zastąpić hodowlę zwierząt - uważa prof. Ewa Bartnik z UW komentując pierwszy posiłek z mięsa wyhodowanego w probówce. Wczoraj ochotnicy zjedli pierwszego na świecie takiego hamburgera. Czy powinniśmy się obawiać się takich eksperymentów? A może to sposób na wyżywienie świata w przyszłości?

Trąba powietrzna dotknęła dumę Lier

Najpierw upały, teraz tornado. Pogoda nie daje odpocząć mieszkańcom Belgii. W poniedziałek późno w nocy przez północną część kraju przeszła trąba powietrzna. Żywioł szczególnie niszczycielski okazał się dla stadionu w Lier.

Muzeum inne niż wszystkie, bo pod wodą

Zamiast specjalnych kapci - pianka, butla, maska i możemy ruszyć zwiedzać. W Chorwacji razem z biletem otrzymujemy sprzęt do nurkowania, a przed sobą mamy 300 metrów do przejścia specjalną podmorską ścieżką.

Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.

Bilet w jedną stronę. To oni mogą polecieć na Marsa

Grupa wolontariuszy, którzy marzą o bilecie w jedną stronę na Marsa, po raz pierwszy spotkała się "w realu". Dyskutowali o podróży, a także uczestniczyli w premierowym pokazie o misji Mars One. Ci, którzy jeszcze się nie zgłosili, muszą się spieszyć - aplikować można do końca sierpnia.

Foka lubi odpocząć na plaży. Dajmy jej spokój

Coraz częściej na polskich plażach można dostrzec foki. - Pod koniec ubiegłego miesiąca w ostoi "Focza Łacha" odnotowano stado liczące aż 77 fok szarych, a to trzy razy więcej liczba od tego, znalezionego w 2011 roku, kiedy najliczniejsza grupa liczyła ich 25 - wynika z danych Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i organizacji WWF Polska. Specjaliści proszą, by dać fokom odpoczywać w spokoju.

"Hamburger in vitro" zadebiutował

Pierwszy w historii hamburger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy został zjedzony. - Wygląda identycznie, a smak ma zbliżony do mięsa, chociaż "czegoś" mu brakuje. Pomimo tego, że wiedziałam, że nie zawiera tłuszczu, myślałam, że będzie bardziej soczysty - w taki sposób swoje pierwsze spostrzeżenie po zjedzeniu hamburgera opisała ochotniczka.

Mamy polską Wenus. Niezwykłe odkrycie na Śląsku

Ma wyraźnie przedstawione nogi, szerokie biodra, piersi i, jak mówią naukowcy, jest sensacją w świecie archeologicznym. "Wenus z Raciborza" jest unikatową w skali Polski figurką glinianą z okresu neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.).

Burze zanikły. Wrócą, ale nie będą tak liczne

W Polsce przestało grzmieć, jednak nie na długo. W dalszych godzinach dnia spodziewamy się burz, które będą pojawiać się lokalnie. - Prawdopodobieństwo, że się pojawią, wynosi 50-60 proc. - mówi synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.