Amerykański magazyn "Archaeology" opublikował listę 10 najważniejszych odkryć 2013 roku. Wśród nich znalazło się czerwcowe dokonanie zespołu polskich archeologów pod kierownictwem dr. Miłosza Giersza. To grobowiec El Castillo de Huarmey, w którym odkryto 1300 cennych dla nauki artefaktów i ciała trzech królowych.
Zespół pracował pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.
Biżuteria i ceramika
Odkryty grobowiec wydatowany jest na VIII wiek n.e. Znajduje się w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju - Limy. Wśród znalezisk są bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, a także kubek wykonany z białego kamienia.
Należało do żon
W przyszłym roku wybrane odrestaurowane zabytki będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Limie (Museo de Arte de Lima).
Mauzoleum należało prawdopodobnie do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Wszystkie do tej pory znane pochówki tej kultury były zrabowane. Polacy mieli niezwykłą okazję zbadać kompletny grobowiec, w którym złożono ciała arystokracji cywilizacji Wari.
Niezwykła dziesiątka
W zestawieniu "Top 10 Discoveries of 2013" w periodyku "Archaeology" obok badań w Huarmey znalazły się m.in. odkrycie reliktów łodzi, lin i ceramiki, najstarszych zachowanych papirusów pochodzących z czasów panowania faraona Cheopsa nad Morzem Czerwonym w Egipcie czy projekt laserowego skaningu lotniczego (LiDAR) wykonany w rejonie Angkor Wat w Kambodży.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW/dr Miłosz Giersz