Najnowsze

Najnowsze

Szef NASA radzi modlitwę. Polscy astronomowie: Na reakcję musimy mieć lata

Po dramatycznym oświadczeniu szefa NASA, ruszyły na nowo rozważania: czy możemy ochronić Ziemię przed spadającymi meteorami. - Jeśli będziemy wiedzieli wystarczająco wcześnie, jesteśmy w stanie sobie poradzić – mówi w TVN24 Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej. Na ile wcześniej? – To są lata. Musimy mieć czas, by do nich dolecieć – dodaje jednak.

Astronomowie postarzają Wszechświat o prawie 100 mln lat. Część naukowców sceptyczna

Tak wyglądał Wszechświat w wieku 380 tys. lat. Jego najnowszą mapę, będącą "echem" Wielkiego Wybuchu stworzył międzynarodowy zespół naukowców misji Planck, w tym Polak, prof. dr hab. Krzysztof Górski. Uzyskane wyniki nie we wszystkich aspektach zgadzają się z dotychczasowymi teoriami na temat ewolucji Wszechświata, dlatego też wielu naukowców podchodzi do nich ostrożnie.

Hongkong najbardziej zanieczyszczony światłem. "Nie ma ludzi, światło jest"

Niebo nad Hongkongiem jest w nocy 1,2 tys. razy jaśniejsze niż naturalnie - alarmują naukowcy. Dodają, że chińskie miasto jest najbardziej zanieczyszczoną światłem metropolią na świecie. Śiwatło rozstraja nasz zegar biologiczny, negatywnie wpływa na mózg, może nawet zmieść z powierzchni Ziemi endemiczne gatunki świetlików.

4. stopień zagrożenia lawinami w Tatrach

W Tatrach obowiązuje od piątku czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin - poinformowało w piątek w komunikacie lawinowym Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Tornada w Australii. "Wszystko latało: ogrodzenia, grille"

Dwa tornada przeszły w piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii, wyrządzając znaczne szkody. Jak poinformowały służby medyczne, co najmniej 20 osób trafiło do szpitala. Pięć osób jest ciężko rannych. Wstępnie oszacowano, że wiatr wiał nawet z prędkością 250 km/h.

Archeologów ekscytuje globalne ocieplenie

Jest grupa naukowców, która zamiast bić na alarm, cieszy się z tzw. globalnego ocieplenia. To archeolodzy. Topniejący lód na Grenlandii czy w Andach odsłania skarby starożytności. Ostatnim spektakularnym znaleziskiem jest tunika z czasów poprzedzających erę wikingów, znaleziona w topniejącym lodowcu na południu Norwegii.

Wyż i niż podzieliły Polskę

Polska w ciągu najbliższej doby będzie podzielona: południowy wschód pozostanie pod wpływem niżu znad Ukrainy, a północny zachód - w zasięgu wyżu skandynawskiego.

Ostrzeżenie pogodowe: spadnie do 20 cm śniegu

Zima nie daje o sobie zapomnieć; co więcej, pokazuje swoje gorsze oblicze. W ciągu najbliższych godzin spadnie do 20 cm śniegu. Będzie silnie wiać, więc utworzą się zawieje i zamiecie śnieżne. W całym kraju będzie mroźno, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Najszybszy polski narciarz przed rekordową próbą: "obawiam się tylko pogody"

- Obawiam się tylko pogody - powiedział TVN24 Jędrzej Dobrowolski, rekordzista kraju w narciarstwie szybkim, przed sobotnią próbą bicia rekordu Tatr. W sobotę na Kasprowym Wierchu będzie chciał uzyskać prędkość przekraczającą 180,632 km/h. Uzyskiwał już wyższe prędkości, ale do tej pory działo się to w Alpach na międzynarodowych zawodach. Dziś trenował w dolnej części Kasprowego.

Marzec najzimniejszy od 50 lat

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia astronomicznej wiosny nic w krajobrazie nie wskazywało na tę porę roku. Jest zimno i biało, a na dodatek nic nie zapowiada zmiany tej pogodowej tendencji. Według synoptyków, obecny marzec może okazać się na Wyspach najzimniejszym od 50 lat.

Chmury i mgły stworzyły efektowne halo

Poranne mgły i chmury mogły zepsuć nastrój niejednej osobie. Jednak tym, którzy zdecydowali się poszukać na niebie oznak lepszej aury, mogła się trafić miła niespodzianka. Jeden z internautów wypatrzył nie tylko przebijające się promienie, ale też ciekawe zjawisko optyczne.

Osiem bocianów na jednym stało dachu

Dla wszystkich tych, którzy są rozczarowani nieustającą zimową aurą, mamy kilka zdjęć na pocieszenie. Do Polski zaczęły zlatywać się bociany będące doskonałym zwiastunem wiosny.

Mokro i biało. Ma padać cały dzień

Chociaż poranne mgły ustąpiły, kierowcy nie mogą liczyć na sprzyjającą aurę. Prawie w całym kraju pada deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie może sypać dość intensywnie.

Podali, że opuściliśmy Układ Słoneczny. NASA: brakuje ostatniego wskaźnika

Informacje o sondzie Voyager 1, najdalej znajdującym się obiekcie wysłanym w kosmos przez człowieka, zelektryzowała w środę naukowców. Według jednej z publikacji miał on dokonać historycznego przekroczenia granic Układu Słonecznego. Prowadząca misję Voyagera NASA uznała to jednak za "sformułowanie wykraczające poza badania" i podaje, że statek wciąż jeszcze znajduje się na progu przestrzeni międzygwiezdnej.

Tak równonoc wygląda z Kosmosu

Równonoc wiosenna już za nami. Jeden z satelitów pogodowych uchwycił, jak Słońce w wyjątkowy sposób oświetlało Ziemię w trakcie jej trwania.

Prognoza pogody na dziś: dalsze opady śniegu

W czwartek śniegu będzie pod dostatkiem - szczególnie w centrum i na południu. Synoptycy ostrzegają, że na miejscami opadom białego puchu mogą towarzyszyć opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od -3 do 5 st. Celsjusza.

Szczur spowodował awarię w Fukushimie

To szczur mógł spowodować przerwę w zasilaniu japońskiej elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie. Zwłoki gryzonia znaleziono w pobliżu miejsca, gdzie doszło do zwarcia, które w poniedziałek wywołało awarię systemów chłodzących. Opanowany już kryzys był pierwszym tak rozległym problemem od czasu katastrofy z 2011 r.

Przetrwają tylko najtłustsze? Taki jest skutek spędzania lata bez fok

Solidny zapas tkanki tłuszczowej dla niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona to szansa na przeżycie, jak wynika z badań kanadyjskich naukowców. W obliczu postępujących zmian klimatycznych zwierzęta te dłużej przebywają na lądzie, przez co są pozbawione dostępu do głównego źródła pożywienia - fok.