Najnowsze

Najnowsze

"Nie będzie wody po szyję, raczej do pół łydki"

- Moim zdaniem teraz nie dojdzie do powodzi - zaznaczał w poniedziałek na antenie TVN24 hydrolog Janusz Żelaziński. - W tej chwili śniegu praktycznie nie ma w Polsce. Ten, który jest w górach, jest zupełnie niegroźny - argumentował. Ekspert powiedział, że w Polsce "nie będzie wody po szyję, ale raczej do pół łydek".

Zapolujcie na szóstą planetę od Słońca

W nadchodzących tygodniach warto poszukać na niebie Saturna, bo warunki do obserwowania go będą bardzo dobre. Niewykluczone, że ci, którzy posłużą się lunetą, dojrzą także pierścienie i księżyce tej szóstej od Słońca planety.

Jowisz spotkał się z Księżycem

W niedzielę w pobliżu księżycowego rogala znalazł się jasny punkt. To Jowisz zbliżył się do ziemskiego satelity na odległość około 3 stopni. Astronomiczne spotkanie na pogodnym niebie zarejestrowali internauci.

Słońce wysuszy drogi

Poniedziałkowa aura będzie sprzyjać podróżującym. Pogoda nie spowoduje żadnych utrudnień. W całym kraju ma być słonecznie i sucho.

Prognoza pogody na dziś: ogrzeje nas słońce

Pogoda zrobi co się da, żeby umilić nam poniedziałek. Powinny przypaść nam do gustu zarówno pogodne niebo, spora dawka słońca, jak i korzystny biomet w całym kraju. Do tego temperatury w niektórych miejscach sięgną nawet 20 st. C.

"Uwaga na niedźwiedzia". Miasto alarmuje

- Trzy razy wychodził z lasu, bawił się w krzakach - tak swoje spotkanie z niedźwiedziem opisał jeden z mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich w woj. dolnośląskim. Postawił na nogi lokalne służby.

Pogoda pomoże uspokoić sytuację na rzekach

Najbliższe dni nie powinny przynieść pogorszenia sytuacji na polskich rzekach. - Opady mają się wprawdzie pojawiać, ale nie będą takie intensywne - zapowiedziała Maja Popielarska. Do poprawy powinny się przyczynić dość wysokie temperatury, słońce i wiatr osuszający teren.

"Po temperaturze rzędu 20 stopni nędzne 11"

Kwiecień-plecień. Za sprawą azorsko-rosyjskiego wału wyżowego do piątku płynęło będzie do nas z południa i południowego zachodu polarnomorskie ciepło, czasem nawet wilgotne. W piątek za chłodnym frontem atmosferycznym (uwaga na burze wieczorem i w nocy!) napłynie do nas chłodniejsza masa powietrza z zachodu.

Pogoda na 16 dni: kapryśna wiosna studzi nadzieje

Kwiecień-plecień - to określenie zdaniem synoptyka Artura Chrzanowskiego najlepiej obrazuje tendencje pogodowe na drugą połowę miesiąca. Najpierw czeka nas kilka wyjątkowo ciepłych dni z temperaturami przekraczającymi 20 st. C. Potem jednak z kurtkami i płaszczami trzeba się będzie przeprosić, bo temperatury wrócą do wiosennej normy.

Odkryto najstarsze zarodki dinozaurów

Nawet 200 mln lat liczą sobie zarodki dinozaurów, które odkryto w Chinach. To czyni je najstarszymi na świecie. Jak się okazało, odnaleziono embriony lufengozaurów.

Danio pręgowany pomoże nas uzdrowić

Poznajecie tę rybę? To danio pręgowany, zwany też zebrafish (czyli ryba-zebra). Pływa w naszych akwariach. Teraz jego hodowlą zajmie się Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Ryba posłuży do badań nad nowotworami i starzeniem się.

"Nie ma szans na hamowanie". Rekord Tatr nie został pobity

Jędrzejowi Dobrowolskiemu nie udało się poprawić rekordu Tatr w narciarstwie szybkim. Zakopiańczyk w dwóch próbach uzyskał 151,07 i 160,10 km/h. Nie mógł rozwinąć większej prędkości, bo strefa hamowania była zbyt krótka i niebezpieczna.

"Słońce będzie. Po prostu jest spóźnione"

Przeważająca część kraju jest zachmurzona. To jednak chwilowe. - Słońce będzie. Po prostu jest spóźnione - mówiła w niedzielę rano Maja Popielarska. Choć na razie to, co widzicie za oknami, nie wygląda obiecująco, to nadal jest szansa, że będzie pogodnie i ciepło.

Orbirter odszukał ślady radzieckiej misji na Marsa?

Zdążył wysłać jedno zdjęcie z Marsa, a potem utracono z nim łączność. Mowa o radzieckim lądowniku, który na początku lat 70. jako pierwszy wylądował bezpiecznie na Czerwonej Planecie. Grupa Rosjan prawdopodobnie odnalazła lądownik na jednym ze zdjęć udostępnionych przez NASA.

Sobota z podtopieniami. Strażacy czuwali całą noc

Zalane podwórka i piwnice. W Bielsku Podlaskim roztopy spowodowały lokalne podtopienia. W Ciechanowcu (woj. podlaskie) strażacy workami z piaskiem zabezpieczyli posesje i stadion miejski. Lokalne władze spodziewają się, że poziom rzeki Nurzec może jeszcze wzrosnąć.

Bukiem i sosną chcą zabić "smoga krakowskiego"

Małe buki i sosny sadzili w w sobotę w położonej niedaleko Krakowa Lanckoronie uczestnicy akcji "Zabij smoga nad Krakowem". Tym przedsięwzięciem chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

Baszkirzy uczą bartnictwa podlaskich leśników

Bartnicy z Baszkirii na Uralu pomagała leśnikom z północno-wschodniej Polski odtworzyć tradycyjne bartnictwo. Założyli nowe barcie w kilku podlaskich nadleśnictwach. Leśnicy i pszczelarze przekonują, że przywrócenie tej dawnej, unikalnej formy chowu pszczół może nie tylko służyć środowisku, ale też przynosić dochód osobom, które się nim zajmują.

Za adaptację do zmian klimatu zapłacimy ponad 80 mld zł

Polska będzie musiała wydać ponad 80 mld zł na przystosowanie się do zmian klimatycznych - wynika z dokumentu przedstawionego przez ministerstwo środowiska. Brak odpowiednich inwestycji może nas kosztować ponad dwa razy więcej. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są: rolnictwo, gospodarka wodna i przestrzenna, transport, budownictwo i zdrowie.