Najnowsze

Najnowsze

Wyruszcie na poszukiwania bajecznie kolorowych żołn

Wybierając się na majówkowy spacer, koniecznie zwróćcie uwagę, czy w okolicy nie pojawiły się takie ptaki, jak m.in. bociany czy żołny. Jeśli jakiegoś zauważycie, koniecznie poinformujcie o tym w internecie.

Ile żubra w żubrze? "Należy im się ochrona czystości gatunkowej"

Jaki jest żubr, każdy widzi, ale żubr żubrowi nie równy, przynajmniej jeśli mówimy o rodowodzie. Badania genetyczne prowadzone na terenie Puszczy Białowieskiej wykazały, że jedyne duże stada żubrów nizinnej linii genetycznej znajdują się na terenie Polski. - Dlatego należy im się ochrona czystości gatunkowej - twierdzi dr Małgorzata Tokarska z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Na Ziemi cuchnęło zgniłym jajem?

Młoda Ziemia mogła... cuchnąć jak zgniłe jajo. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, którzy odkryli, że 1,9 mld lat temu na Błękitnej Planecie żyły mikroorganizmy, które żywiły się innymi mikroorganizmami.

"Granice Kosmosu przebiegają w nas samych"

Co było na początku Wszechświata? Gdzie leżą granice naszej wiedzy o Kosmosie? Co się stało, że "historia Wszechświata zaczęła się dziać"? - na te i inne pytania odpowiadał w Krakowie wybitny kosmolog ks. prof. Michał Heller. - Granice Kosmosu przebiegają w nas samych - mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Tylko dwie godziny i aż 100 litrów deszczu

Blisko 10 tys. budynków zostało uszkodzonych, setki zawaliły się przez wiosenne ulewy w Chinach. Miejscami spadło nawet 100 l/mkw. deszczu w ciągu zaledwie dwóch godzin. Powódź uwięziła w domach setki osób, niektóre miejscowości w środkowej części kraju są odcięte od świata.

Prognoza pogody na dziś: chłodno z rozpogodzeniami od północy

Długi wiosenny weekend sporą dawka słońca rozpoczną mieszkańcy województw zachodnich i północnych. W pozostałych regionach kraju niebo przykryją chmury związane z ciepłym frontem atmosferycznym, odsuwającym się na południowy wschód. Tam też w drugiej części dnia mogą pojawić się burze. Temperatura będzie umiarkowana, od 13 st. C nad morzem do 18 st. C na Dolnym Śląsku.

Kiedyś odśnieżali ją 70 dni

Potężne pługi walczyły z 10-metrowym śniegiem, by odśnieżyć na pierwszy majowy weekend najwyżej położoną austriacką drogę - Grossglockner Hochalpenstrasse. Drogowcy zdążyli na czas. Gdyby do odśnieżania używali łopat, jak jeszcze 60 lat temu, kierowcy mogliby mieć problemy z przejazdem tym popularnym szlakiem.

Jak Europa radzi sobie z ociepleniem? Łódź przykładem

Ocieplenie klimatu ma poważne konsekwencje dla mieszkańców Starego Kontynentu i trzeba temu zapobiec od zaraz, alarmuje w najnowszym raporcie Europejska Agencja Środowiska. Jako dobry przykład przeciwdziałania zmianom klimatu podaje pomysły filtrowania deszczówki w Łodzi, odsalania wody w Barcelonie, czy przenoszenia winnic w chłodniejsze miejsca.

Lód zamienił się w "szklane" drzazgi

Lód pod wpływem wiosennego słońca zmienił się w drzazgi przypominające szkło. Procesowi towarzyszył odgłos podobny to tłuczącego się kryształu. Zjawisko zarejestrowała Nadalie Thomas z amerykańskiego stanu Minnesota.

Robo-wąż na ratunek

Ten wąż może zmienić wasze myślenie o gadach. Nie dość, że nie jest obślizgły i jadowity, to może uratować wam życie. Jest w stanie wejść w każdą szparę i odszukać np. ofiarę trzęsienia ziemi.

Stawiają ule na miejskich dachach. "Pszczołom grozi wyginięcie"

Owoce, kawa, ale też hamburgery czy dżinsy - do uzyskania wszystkich tych rzeczy potrzebujemy pomocy pszczół. Dzięki dwóm Szwedkom, które zakładają ule na dachach budynków, nad Sztoholmem latają już miliony tych pożytecznych owadów. Kobiety przekonują, że pszczoły wymagają szczególnej ochrony, bo do zastąpienia zaledwie jednej z nich potrzeba aż tysiąca osób.

Jak majówka, to wino na Ziemi Lubuskiej

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy z nich rozpoczyna się już jutro i potrwa do niedzieli. W całym regionie będzie można odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.

Popada, może zagrzmieć i wiać. Trudna jazda na południu

Na mokre drogi i widzialność osłabioną przez opady muszą się przygotować podróżujący po południowych obszarach kraju. W Małopolsce i na Podkarpaciu synoptycy zapowiadają burze z intensywnym deszczem i silnym wiatrem. Jedynie na północy i zachodzie pogoda nie będzie dawać się we znaki kierowcom.

Prognoza pogody na dziś: parasole się przydadzą

Ostatni dzień kwietnia w większości kraju będzie pochmurny, z przelotnymi opadami. Mieszkańcy południowych regionów powinni przygotować się na burze z dość intensywnym deszczem i silnym wiatrem. Spokojnie i pogodnie ma być jedynie na północy, jednak tam termometry pokażą wartości o 6-10 stopni niższe niż na południu.