To bryły zmrożonego dwutlenku węgla zjeżdżając po zboczach marsjańskich wydm, pozostawiają na nich charakterystyczne podłużne bruzdy. Choć w wyjaśnieniu zagadki wąwozów liniowych na Czerwonej Planecie pomógł blok suchego lodu zakupiony w ziemskim supermarkecie, na naszych wydmach nie znajdziemy takich samych wyżłobień. - Ten proces należy do kategorii unikalnie marsjańskich - podkreślają badacze.
Tam, gdzie chętnie jeździmy na wakacje, masowo giną ptaki. Nawet 250 mln osobników podczas dorocznej wędrówki przez Morze Śródziemne pada ofiara kłusowników lub tubylców, którzy w rzadkich gatunkach widzą przede wszystkim łatwy posiłek.
Dobre wieści dla zmęczonych chmurami, ulewami i burzami: czeka nas coraz lepsza pogoda. W drugiej części tygodnia grzmieć ma tylko na południu Polski. Wpływ wyżu sprawi, że w większości kraju będzie pogodnie i bardzo ciepło.
Rekordową liczbę interwencji zanotowali ostatniej doby strażacy. Na akcję wyjeżdżali ponad 3 tys. razy w związku z burzami i ulewami. Najwięcej pracy mieli na Śląsku i w Małopolsce.
Wtorkowe ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Radomia. Zalało południową obwodnicę Radomia, będącą w budowie i sąsiadujące z nią posesje. W sumie strażacy interweniowali w mieście 39 razy.
Kolejny dzień i noc potężnych opadów i podtopień w Polsce. W Dąbrowie Górniczej nieukończona jeszcze kanalizacja miejska nie była w stanie przyjąć napływających ilości wody i wylała na okoliczne posesje. W Radomiu woda osiągnęła najwyższy poziom od niemal 40 lat, a w powiecie częstochowskim mieszkańcy boją się powtórki z 2010 roku, gdy ich okolice nawiedziła powódź.
Słońce będzie towarzyszyło dziś kierowcom poruszającym się po drogach przeważającej części kraju. Jedynie na południowym wschodzie w pierwszej części dnia mogą pojawić się opady deszczu.
Środa będzie pierwszym w pełni słonecznym i pogodnym dniem od bardzo dawna. Jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą jeszcze wystąpić przelotne opady deszczu i burze, jako pozstałości wczorajszego frontu atmosferycznego. Poza tym będzie bardzo przyjemnie i ciepło. Temperatura przekroczy 20 st. C w całym kraju.
Tygrysica rzuciła się na pracownika ZOO, gdy mężczyzna wpadł między pręty klatki. Wściekłe zwierzę zupełnie zmasakrowało ramię mężczyzny. Mimo operacji, lekarze nie zdołali jej uratować.
Fala powodziowa na Łabie przesuwa się przez północne niemieckie landy. Mijając Brandenburgię i Meklemburgię-Pomorze Przednie powoli dociera do Szlezwika-Holsztynu. Na części zagrożonych terenów we wtorek kontynuowano ewakuację mieszkańców, a w miejscowości Fischbeck, gdzie poprzedniego dnia doszło do przerwania wału, trwały prace nad załataniem wyrwy.
Na terenie dziewięciu województw mieszkańcy walczą z lokalnymi podtopieniami. W rejonach wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych rzekach i w terenach zabudowanych istnieje możliwość wzrostów stanu wody oraz lokalnych podtopień.
30 tys. zł od prezydenta Białegostoku dostali młodzi twórcy Hyperiona, łazika marsjańskiego, który zwyciężył w prestiżowym amerykańskim konkursie na tego typu pojazdy. Miasto zaproponowało też, by konstruktorzy swoją przyszłość związali z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, ale ci mają już w zasięgu ręki międzynarodowe kariery.
We wtorek strażacy wyjeżdżali, by pomóc poszkodowanym ponad tysiąc razy. To wina utrzymującej się w Polsce od kilku dni złej pogody - silnych opadów, wiatru, gradobić i burz. Ilość interwencji, jakich się podejmowali strażacy w ostatnim tygodniu zbliża się do ogromnej liczby 9 tysięcy, i wciąż pojawiają się kolejne zgłoszenia.
Burze nie dawały spokoju mieszkańcom południa Polski. We wtorek po południu nad Małopolską znów bardzo intensywnie pada. Na autostradzie A4 w okolicach Krakowa pojawiły się rozlewiska, samochody brodzą w wodzie. Podobnie jest w podkrakowskiej Skawinie. Reporterzy 24 wysyłają do nas zdjęcia i filmy.
69-letni mężczyzna zmarł z powodu upału podczas wycieczki, jaką zorganizował dla grupy harcerzy w White Rock Canyon w USA. Temperatura na trasie przekraczała 40 st. C w cieniu. Chłopcy towarzyszący mężczyźnie i jedna osoba z grupy ratunkowej, doznali objawów przegrzania organizmu, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Burze, nawałnice i grad dały się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wielu regionów Polski. Najwięcej strat żywioł wyrządził w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Strażacy interweniowali łącznie 1800 razy.
We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.
Węgrzy kierują tysiące żołnierzy nie tylko na południe swojego kraju, lecz także do Serbii. To w tamtym kierunku zmierza fala powodziowa na Dunaju, która w niedzielę przeszła przez Budapeszt.
400 tysięcy yuanów, czyli ponad 62 tysiące dolarów, należących do pewnej staruszki, zostało pożartych przez termity. Owady dobrały się do pieniędzy, które przeleżały kilka miesięcy w szufladzie.
Astronauta, którego kochają miliony, odchodzi na emeryturę. Chris Hadfield, dzięki któremu mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak to jest żyć w Kosmosie, ogłosił, że rezygnuje z pracy w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) po 21 latach.
Przez miejscowość Zalau na północnym zachodzie Rumunii przeszło potężne gradobicie. Ulice pokryła gruba warstwa lodowych kulek. Opady spowodowały zniszczenia także w Timis i Hunedoarze.
Pod wpływem uderzeń komet w powierzchnię Ziemi mogły powstać proste cząsteczki, które stały się zaczątkiem życia na planecie - sugerują naukowcy. Opublikowali oni swoje badania w branżowym "Journal of Physical Chemistry".
"Dzisiaj w czasie zachodu słońca zobaczyliśmy taką oto chmurę!" - napisał w poniedziałek na Kontakt Meteo ~Jan i przesłał zdjęcie chmury przypominającej grzyb po wybuchu bomby atomowej. Oświetlona przez zachodzące słońce wygląda niesamowicie. Nasz czytelnik zdjęcie wykonał w Miliczu.
We wtorek Europa Środkowa zmierzy się z kolejną porcją opadów. Deszczu spodziewamy się w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, czyli we wszystkich tych krajach, które walczą z powodzią. W Polsce popada tylko na południu, ale intensywnie.
40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Takich opadów - ograniczających widzialność i sprawiających, że nawierzchnia stanie się śliska - spodziewamy się we wtorek na południu i na wschodzie Polski.
Północno-zachodnia połowa kraju będzie we wtorek pogodna. Tam, oprócz aury, dopisze także temperatura. Na pozostałym obszarze Polski popada, a nawet zagrzmi. Burze mogą być gradowe.
Sytuacja w Budapeszcie wydawała się stabilna, poziom wody w Dunaju każdej godziny opadał o 1 cm. Po południu przyszła jednak potężna ulewa, a już nasiąknięte wodą ulice nie były w stanie przyjmować wody.