Najnowsze

Najnowsze

Mammografia nieskuteczna w walce z rakiem?

Badania mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi nie zmniejszają liczby zgonów na ten nowotwór, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazało się, że trwający od 25 lat program regularnych badań mammograficznych wśród Brytyjek nie dał wymiernych korzyści dla całej populacji.

Maksymalne stany na mazurskich jeziorach. "To nawet lepiej"

Mazurskie jeziora o 3-4 cm przekraczają swoje maksymalne stany, dlatego pewne ilości wody są spuszczane jazami do rzek Węgorapa i Pisa. Specjaliści podkreślają, że nawet lekko wylewające na brzegi jeziora nie grożą większymi szkodami. Przeciwnie - tak wysoki stan wody przed sezonem jest dobrodziejstwem dla mazurskich naturalnych zbiorników.

Pingwiny staną się gatunkiem wymarłym?

Dziś są pospolite. Za kilkadziesiąt lat, kiedy klimat się ociepli, mogą wyginąć. Naukowcy z Organizacji Narodów Zjednoczonych alarmują: trzeba przemyśleć, jak chronić przed zmianą klimatu gatunki, którym dziś nie grozi niebezpieczeństwo.

Potężny front spustoszył Chicago. Teraz kieruje się na Waszyngton

Silne burze z ulewami i porywistym wiatrem przetoczyły się minionej nocy przez Środkowy Zachód USA. Żywioły podtapiały dzielnice miast i pozbawiały ludzi prądu. Zagrożenie nie minęło, bo front atmosferyczny, na którym występują zjawiska, wciąż jest aktywny i zmierza na Środkowe Wybrzeże Atlantyku. W bezpośrednim niebezpieczeństwie są Filadelfia, Baltimore i Waszyngton.

"Chińska siostra" Tierieszkowej zacumowała na orbicie

- Jestem szczęśliwa, że mam jeszcze jedną chińską siostrę - powiedziała pierwsza astronautka w historii, Walentina Tierieszkowa, po informacji o udanym zacumowaniu statku kosmicznego Shenzhou 10 z Chinką na pokładzie. Yaping Wang właśnie zaczęła dwutygodniową misję na budowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong i tym samym stałą się drugą kobietą z Chin, która poleciała w Kosmos.

Amerykanie uzyskali materiał, który przeczy prawom fizyki

Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

Mięsień piwny? Piwo nie ma z nim nic wspólnego

Często sięgasz po piwo, masz wystający brzuch, a twoi znajomi nazywają go "mięśniem piwnym"? Nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, by przypisywać go właśnie piciu piwa - uważają amerykańscy badacze.

Odkryto nową część ciała

Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.

Polska w pasie wyżowej pogody

Ośrodki wyżowe, które rozwinęły się w środkowej Europie, dadzą nam odpocząć od deszczowej aury. Polska znajdzie się w biegnącym od Włoch przez środkową Europę po Rosję pasie przyjemnej, słonecznej aury. Ta pogodna strefa rozdzieli dwa obszary naszego kontynentu zdominowane przez niże, czyli pochmurne i deszczowe.

Wpław z Florydy na Kubę. Pokonała ją meduza

"Australijska pływaczka Chloe McCardel musiała przerwać próbę przepłynięcia wpław z Hawany na Florydę, gdyż została boleśnie poparzona przez meduzę" - poinformowała w czwartek na portalu społecznościowym jej ekipa. W środę po południu McCardel wystartowała z brzegu Florydy, by pokonać wpław odległość dzielącą ją od brzegów Kuby. Dotychczas udało się to tylko jednej osobie 26 lat temu.

Lokalnie burzowo na drogach

Warunki drogowe tej nocy będą dobre praktycznie w całym kraju. Nad ranem kierowcy powinni przygotować się na lokalnie występujące mgły, które mogą pogorszyć widoczność, a na północnym zachodzie możliwe są deszcze i burze.

Prognoza pogody na dziś: słońca nie zabraknie. Mogą pojawić się burze

Słonecznie. Tak będzie w czwartek na przeważającym obszarze kraju. Chwilami parasole przydadzą się jednak mieszkańcom niektórych obszarów północy i zachodu. Oprócz opadów spodziewamy się tam także burz. Prognoza pogody na czwartek pokazuje, że najwyższą temperaturą - mierzoną w cieniu - będzie 27 st. C na Dolnym Śląsku.

Przeciek 150-metrowej tamy na Dunaju

Fala kulminacyjna płynąca Dunajem zmierza na węgierskie Dunaszekcso. Tama chroniąca to miasto przed powodzią jest nieszczelna, dlatego też kilkadziesiąt okolicznych domów jest zagrożonych zalaniem.

Drugie życie muszli zjedzonych ostryg

Luizjana stawia na recykling... muszli. Chodzi o skorupy ostryg, które są niezwykle popularnym przysmakiem w tym amerykańskim stanie. Zdaniem ekologów działających na rzecz odnowy tamtejszego wybrzeża, środowisko skorzysta, jeśli z kuchni i restauracji muszle zamiast na śmietnik trafią do morza.

Wiadomość do czerwonego karła

Zamiast bezczynnie czekać na znak, z którego wynikałoby, że gdzieś poza Ziemią są istoty myślące, członkowie Lone Signal Project namawiają każdego, kto ma dostęp do Internetu, by z ich pomocą 17 czerwca sam wysłał wiadomość w Kosmos. Dzięki tym wiadomościom ludzie zaznaczą swoją obecność we Wszechświecie.

Modyfikowana żywność szkodzi świniom

Naukowcy dowiedli, że prosięta karmione modyfikowaną genetycznie karmą częściej chorują na zapalenie żołądka. Zwierząt cierpiących na tę chorobę było w badanej grupie aż 32 procent.

Potężny pożar pustoszy Kolorado

Płoną lasy w okolicach Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych. Strażacy walczą z ogniem, ale wielu domów nie udało się uratować. Sytuację pogarsza pogoda.