Najnowsze

Najnowsze

Utah płonie po raz piąty. Ściana ognia tuż przy domach

Szybko przemieszczająca się ściana ognia trawi pola w amerykańskim hrabstwie Summit. Według wstępnych szacunków, spłonęło już ponad 350 hektarów ziem, a ogień wciąż się rozprzestrzenia. By opanować żywioł, zaangażowano samoloty gaśnicze i dziesiątki strażaków.

40-stopniowe upały dręczą północno-wschodnią Azję

Japonię, Chiny i Koreę Południową nękają rekordowe upały. Termometry wskazują ok. 40 stopni Celsjusza. W Japonii są ofiary śmiertelne, a Korea Płd. zmaga się z niedoborem energii elektrycznej. W chińskim Szanghaju lipiec był najcieplejszym miesiącem od 140 lat.

Masy błota osunęły się tuż przy domu

Lawina błotna zeszła tuż obok jednego z domów w hrabstwie Floyd w amerykańskim stanie Georgia. Masy ziemi zmiotły znajdujące się tam obiekty gospodarskie i zagrodę dla psów. Zwierzętom udało się uciec.

Komunikat dla alergików

Największym zagrożeniem dla alergików w najbliższych dniach będą alergeny pyłku bylicy. Stężenie pyłku tych pospolitych chwastów będzie na przeważającym obszarze kraju wysokie, a na terenach podmiejskich bardzo wysokie.

Prognoza na dziś: deszcz i burze, ale pojawi się też słońce

Na niebie w środę znów pojawią deszczowe chmury. Popada z nich przelotnie na południu i północy, a miejscami wystąpią burze. Mimo deszczu, synoptycy prognozują sporo słońca w ciągu dnia w wielu regionach Polski. Tego dnia będzie umiarkowanie ciepło - termometry pokażą od 19 do 24 st. C.

Polarno-morskie powietrze chłodzi środkową Europę

Po upałach z zeszłego tygodnia temperatury mocno się obniżyły - w środę miejscami spadną nawet lekko poniżej 20 st. C. To sprawa chłodnych mas powietrza polarno-morskiego, które napływa do nas w związku z niżową cyrkulacją. Ochłodzenie odczuwa cała Europa Środkowa, natomiast południe kontynentu wciąż ogrzewają zwrotnikowe masy powietrza.

Burze zanikają. Ostatnie błyski na Wybrzeżu

Uspokoiła się aktywność burzowa, która od popołudnia rozwijała się w Polsce. Lokalnie grzmi jeszcze na Wybrzeżu. Według prognozy pogody burze najdłużej mogą występować na Na Pobrzeżu Słowińskim.

Pogoda na długi weekend: znów zrobi się gorąco

Choć długi weekend zacznie się deszczową i niezbyt ciepłą aurą, to potem dzień po dniu będzie robić się coraz lepiej. W piątek wróci słońce, a temperatury w całym kraju będą się robić coraz wyższe. W niedzielę miejscami sięgną 32 st. C.

"Trąba powietrzna nad polskim morzem"

"Trąba powietrzna" - zaalarmowali nam internauci znad polskiego morza. Na przesłanych przez nich zdjęciach widać ciemne chmury i lej schodzący z nieba. Gdyby udało mu się dotknąć powierzchni, mielibyśmy do czynienia z trąbą powietrzną lub wodną. Na takie przeżycia byli dzisiaj narażeni mieszkańcy okolic Jarosławca (woj. zachodniopomorskie), którzy przesłali nam filmy i zdjęcia tego niecodziennego widoku.

Na powodzi skorzystały tylko one. "Gryzą nawet w powieki"

W Niemczech komarów jest kilkukrotnie więcej niż w poprzednim roku. Wszystko z powodu świetnych warunków do rozmnażania, jakie zapewniły im tegoroczne podtopienia. Komary obsiadają całymi stadami każdego, kogo wyczują, a wyczuwają nawet z odległości 20 metrów.

Tak oddycha Ziemia. "Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu"

12 zdjęć i 12 miesięcy - tak powstała animacja "Oddychająca Ziemia". Pokazuje ona, jak w ciągu jednego roku zmienia się przyroda na Błękitnej Planecie, jak śnieg i lód po zimowych miesiącach ustępują miejsca bujnie zielonej roślinności. - Dla mnie to wygląda jak oddychanie. Każdy piksel jest skrzyżowaniem życia i lodu - twierdzi autor.

Dla chcącego nic trudnego. Nawet budowa własnego robota

35-letni chiński wynalazca Tao Xiangli zbudował własnego robota - od podstaw. Działa na pilota, jest w pełni automatyzowany, ma wbudowany czujnik ruchu i reaguje na polecenia. A jego twórca szkołę opuścił w piątej klasie podstawówki.

Kopie najcenniejszych drzew przechowają w banku

Cenne białowieskie dęby mają swoje genowe kopie w specjalnym archiwum na Podlasiu. To jeden z dwóch takich drzewnych "banków" w Polsce. Ma on służyć zachowaniu zasobów leśnych i pracom naukowym nad produkcją nasion.

Na południu najcieplej. Deszcze zmyją Wyspy

Fronty atmosferyczne związane z dwoma niżami zlokalizowanymi nad Europą popsują aurę w wielu jej regionach. Pogodne niebo utrzyma się głównie na południu kontynentu. Tam też będzie najcieplej.

Nie chciało im się schodzić z góry. Wezwali helikopter

Dwaj holenderscy wspinacze udawali wyczerpanie, żeby móc skorzystać z transportu helikopterem ratunkowym. Ich pomysł na wygodny transport okazał się jednak dość kosztowny. Sprawą zajął się prokurator i mężczyźni musieli zapłacić 2,3 tys. euro grzywny.

Rozbłyski Perseidów od Budapesztu po Kalifornię

"Spadające gwiazdy" już rozświetlają niebo. Jasne smugi widać w różnych miejscach świata - od Budapesztu przez Madryt po Wyspy Kanaryjskie i amerykańską pustynię Mojave. W niebo wycelowanych zostało sporo teleskopów i obiektywów, ale żeby napawać się tym astronomicznym widowiskiem, wystarczy zwykły koc albo leżak.

"Obcinacz jąder" w Bałtyku. Ryba-wegetarianka atakuje ludzi?

Szwedzkie i duńskie władze przestrzegają turystów przed kąpielami w Bałtyku - donoszą europejskie media. Mogą one okazać się bardzo niebezpieczne, bo na kąpieliskach grasować mogą ryby "obcinacze jąder". Okazuje się jednak, że za legendą owianej tajemnicą ryby stać może pewien podróżnik, autor popularnego programu przyrodniczego.

Uśmiechnięta balerina, a w tle dramat powodzian

Zniszczone drogi i mosty, zalane dziesiątki wsi, a o wielkiej powodzi na rosyjskim Dalekim Wschodzie głośno z powodu celebrytki. Była primabalerina Teatru Bolszoj zrobiła sobie uśmiechnięte zdjęcia na tle zalanej wioski. To wywołało oburzenie wielu rosyjskich internautów.

"Dach leżał na drodze. Stodoły nie było"

Niespodziewanie w poniedziałek rano w Sydney pojawił się silny wiatr. Podmuchy o prędkości przekraczającej 90 km/h łamały drzewa, niszczyły domy, spowodowały opóźnienia wielu pociągów i autobusów.