Nie tylko na kole podbiegunowym można podziwiać zorzę polarną. Za kilka dni można będzie ją śledzić za pomocą internetu. Transmisja online z wyprawy na Grenlandię dostępna będzie dzięki obserwacjom naukowców prowadzonym od 24 do 29 sierpnia.
Organizacja WWF Polska odnawia stare sady w Bieszczadach. Wolontariusze przycinają stare gałęzie, odkrzaczają i odsłaniają drzewka, by te obficiej owocowały. Jesienią owocami pożywić się mają niedźwiedzie.
300-letnia susza mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich kultur. W tym samym czasie upadła cywilizacje Hetytów, nastał kres kultury mykeńskiej i starożytnych nadmorskich osad egipskich.
W sercu Drogi Mlecznej odkryto magnetara, czyli pulsar o ekstremalnie silnym polu magnetycznym. Dzięki niemu astronomowie będą w stanie zbadać bezpośrednie sąsiedztwo czarnej dziury, która także znajduje się w centrum naszej galaktyki.
Przy zachowaniu obecnego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, do 2050 roku 136 największych nadmorskich miast świata doświadczy strat o łącznej wysokości biliona dolarów. Wzmocnienie nabrzeżnych instalacji pozwoli ograniczyć poziom zniszczeń do 52 miliardów - to i tak dziewięć razy więcej niż obecnie. Wyniki badań ekonomistów Banku Światowego opublikował w niedzielę "Nature Climate Change".
Amazońska dżungla zamienia się w pustynię. Winą za to obarcza się poszukiwaczy złota, a także osoby prowadzące nielegalny wyrąb. W peruwiańskim dorzeczu Amazonki, zwłaszcza w regionie Madre de Dios, co roku niszczą oni 150 tys. ha lasów.
Mamy doskonałą wiadomość dla piwoszy! Badacze z Griffith University’s Health Institute w australijskim Queensland wynaleźli piwo, które nie powoduje kaca.
Siedzisz przed komputerem, przeglądasz portale społecznościowe i zazdrościsz kuzynce, która właśnie odpoczywa się na plaży? A może też chciałbyś przeżyć niezapomnianą imprezę jak kolega z pracy? Jeśli tak jest, cierpisz na FOMO.
W stanie Idaho trwa walka z pożarami lasów i zarośli. Żywioł strawił już ok. 41 tys hektarów i zagraża kurortowi Sun Valley, słynącemu z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa.
Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.
Tegoroczne lato jest bogate w ekstremalne zjawiska pogodowe. Na całej planecie notowane są wzrosty temperatury, ale ten rok okazał się rekordowo ciepły w Azji.
W pogodne dni stężenie pyłku bylicy będzie na przeważającym obszarze kraju wysokie. W trzeciej dekadzie sierpnia stężenie pyłku bylicy będzie się stopniowo zmniejszać, ale nadal będzie średnie i wysokie.
Pogoda lokalnie może być niebezpieczna, co na pewno odczują kierowcy. Będzie padać, i to intensywnie. Niewykluczone są także burze. Ponieważ podczas nich mocno powieje, bądźcie ostrożni, wybierając miejsce do postoju.
Poniedziałek będzie deszczowy, a nawet burzowy w wielu miejscach kraju. Uwaga: chwilami może być niebezpiecznie. Temperatura maksymalna w cieniu zawaha się od 22 do 33 st. Celsjusza. Najgorętsze okaże się Podkarpacie. Tam też będzie słonecznie.
Sakurajima, wulkan znajdujący się na południu japońskiej wyspy Kiusiu, wybuchł w niedzielę. Mieszkańcom Kagoshimy, która leży u jego stóp, zafundował zarówno spektakularne widoki, jak i poważne utrudnienia.
Prognoza szesnastodniowa jest bardzo obiecująca. Pomimo krótszych dni, chłodniejszych ranków i wieczorów, lato jeszcze nie odchodzi. Chociaż ma być dość zmienne, to spotkamy się z przewagą pogody słonecznej, bezdeszczowej.
Niektóre z ostatnich dni sierpnia będą upalne, początek września też się tak zapowiada. Wygrzewajcie się w słońcu ile się da, pamiętając, że niebawem lato dobiegnie końca. Warto mieć też na uwadze, że w najbliższym czasie czekają nas też chwile z nieprzyjemną pogodą: zdarzą się deszcze i burze.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zmieniła swoje oficjalne stanowisko w sprawie nazywania planet pozasłonecznych. W ostatnim oświadczeniu instytucja przystała na nadawanie egzoplanetom słownych nazw zamiast oznaczeń. Poza tym dzięki nowym zasadom procedura wybierania nazwy będzie otwarta dla szerokiej publiczności.
Obecnie technologia jest już na tyle rozwinięta, że nawet lewitacja nikogo nie dziwi. Zmieniają się tylko techniki, które do niej prowadzą. Niedawno sukcesem popisali się szwajcarscy naukowcy, którzy utrzymali obiekt w stanie lewitacji przy pomocy fal akustycznych, teraz amerykańscy badacze unieśli nanodiamenty za pomocą światła.
W powodziach, które nawiedziły w tym tygodniu północny i południowy wschód Chin, zginęły co najmniej 43 osoby. W wyniku osunięć ziemi zablokowana jest linia kolejowa łącząca Pekin z Kantonem - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. Inne regiony, choć kłopotów nie mają, są z kolei nękane przez rekordowe upały.
13-piętrowy budynek runął w sobotę nieopodal San Francisco. Został wysadzony na potrzeby badań sejsmologicznych. Podczas kontrolowanej eksplozji naukowcy mogli dokładnie prześledzić powstałe ruchy ziemi podobne do tych, jakie są efektem trzęsienia ziemi.
Groźne pożary nękają Portugalię. Dotarły m.in. na przedmieścia Funchal - stolicy Madery, gdzie wymusiły ewakuację jednego ze szpitali. W sobotę z ogniem na wyspie oraz w północnej i centralnej części kraju walczyło w sumie ponad pół tysiąca strażaków.
W większości regionów zmotoryzowani nie powinni dziś narzekać na pogodę. Powroty z długiego weekendu utrudni ona jedynie na północy i północnym zachodzie kraju. Tam w drugiej części dnia popada, a miejscami zagrzmi.
Niemal w całym kraju możemy się dziś cieszyć znakomitą pogodą. Będzie słonecznie, spokojnie i bardzo ciepło. Jedynie na północnym zachodzie kraju wkraczający front przyniesie pogorszenie aury - tam popada, a miejscami zagrzmi.
Kanadyjska policja przechwyciła 40 pytonów przetrzymywanych w motelu w mieście Brantford, które leży około 100 km na południowy zachód od Toronto. Węże, mierzące od 30 do 137 cm długości, były przechowywane w plastikowych koszach.
"Musimy powiedzieć jasno: świat nas zawiódł". Te gorzkie słowa padły z ust prezydenta Ekwadoru, który został zmuszony do zlikwidowania funduszu na rzecz ochrony Parku Narodowego Yasuni. Jego podpis na odpowiednim dokumencie otwiera drogę dla chętnych do tego, by na terenie rezerwatu wydobywać ropę naftową.
Od kilku w Zielonej Górze ustawiane są pułapki na dziki. Tylko dziś złapano ich kilkanaście. Zwierzęta w ogóle nie boją się ludzi i sieją postrach w ruchliwych częściach miasta.
Takiej powodzi nie było w tym rejonie Rosji od 120 lat. Na Dalekim Wschodzie do tej pory zatopionych zostało 121 miejscowości, a 530 km dróg i 66 mostów jest poważnie uszkodzonych. Jednak to jeszcze nie koniec. Bilans strat rośnie, a władze szykują się do ewakuacji 100 tysięcy mieszkańców.