Najnowsze

Najnowsze

Słońce rozgrzewa Hiszpanię i Bałkany. Reszta Europy moknie w deszczach

Dwa półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy: Korsyka, Sardynia i Sycylia będą w czwartek najbardziej słonecznymi obszarami Europy. W innych miejscach naszego kontynentu we znaki dadzą się niże i deszczowe fronty atmosferyczne. Spod ich wpływu najszybciej będą się wyzwalać kraje środkowoeuropejskie.

"Niebo jest po prostu doskonałe"

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.

"W 10 minut zrobiła się powódź". Potężne nawałnice w Rumunii

Nie dłużej niż godzinę trwały nawałnice, które przeszła przez Rumunię. To wystarczyło do zniszczenia dziesiątki domów i upraw, zalania niektórych dróg i odcinków torów. W okręgu Buzau policja musiała zamknąć ruch w rejonie mostu, który groził zawaleniem.

Foki z Helu popłynęły w świat

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Za co IMGW może brać pieniądze? Internauci bronią serwisu pogodowego

Protesty internautów w obronie serwisu prezentującego dane radarowe zakończyły się częściowym sukcesem. Internautom nie podoba się, że współfinansowane z budżetu państwa IMGW, bierze pieniądze za dostęp do swoich danych, w przeciwnym razie blokując do nich dostęp. W środę władze instytutu stanęły na stanowisku, że na razie bezpłatnie udostępnią swoje dane na 3 miesiące.

Komary nie odpuszczą do października?

Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Dlaczego Obama zdejmuje marynarkę? "To nie jest aż takie sexy"

- Pierwsza rzecz, którą chcę powiedzieć, to że wszyscy powinniście zdjąć marynarki. Sam też to zrobię. To nie jest aż takie sexy - żartował Barack Obama, rozpoczynając swoje wystąpienie na Uniwersytecie w Georgtown w stanie Waszyngton. Wystąpienie dotyczyło walki USA ze zmianami klimatu.

Zemsta faraona? Egipska figurka sama się obraca

"Kilka miesięcy temu zauważyliśmy, że nasza statuetka z działu Świat Egipski obraca się wokół własnej osi niezauważalnie wolno" - pisze na swoim blogu Muzeum w Manchesterze. Pracownicy postanowili nakręcić film, by sprawdzić, jak zachowa się figurka.

Co dalej ze schroniskiem Samotnia?

- Wiele miejsc jest zamienianych na bardziej komercyjne, a Samotnia uchowała się ze swoim klimatem – twierdzą turyści, którzy walczą właśnie o swoje kultowe schronisko. Wszystko dlatego, że niezadowolone z zysków PTTK, ogłosiło przetarg na nowych dzierżawców.

Europa Środkowa w kleszczach niżów

Strefa opadów skumulowała się nad Europą Środkową i Skandynawią. Te najsilniejsze będą się jednak przemieszczać na północny wschód kontynentu. Deszczu w środę spodziewamy się jeszcze nad Wyspami Brytyjskimi, Włochami, Niemcami i Grecją.

Naukowcy odkryli trzy Superziemie. Może na nich istnieć życie

Wokół gwiazdy Gliese 667C krążą trzy planety - podaje BBC News, podsumowując najnowsze ustalenia niemieckich i brytyjskich naukowców. Znajdują się na tyle blisko gwiazdy, że teoretycznie może wytworzyć się na nich życie. Wcześniejsze ustalenia mówiły o jednej planecie znajdującej się w tej strefie.

Cosme tworzy się u wybrzeży Meksyku

Huragan Cosme formuje się na Pacyfiku u północno-zachodnich wybrzeży Meksyku. Jak pisze Reuters, nie kieruje się on jednak ku lądowi, a w stronę morza.

Spadają ogromne ilości deszczu. Rzeki mogą zacząć wylewać

Ponad 70 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło w ciągu ostatniej doby na Dolnym Śląsku, a w Małopolsce - ponad 50 litrów. Takie ilości wody powodują coraz więcej problemów w tych regionach, tym bardziej że we wtorek od rana znowu silnie pada. Możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nawałnica sparaliżowała Chicago. Zablokowane drogi, brak prądu

Około 650 ekip energetycznych pracowało w nocy z poniedziałku na wtorek nad przywróceniem energii elektrycznej dla 227 tys. użytkowników, którzy zostali bez prądu po silnych burzach. W poniedziałek późnym popołudniem nad Chicago przeszła nawałnica z wiatrem osiągającym prędkość nawet 120 km/h.

Do weekendu chłodniej, ale i spokojniej. Będzie przelotnie padać

Płynące do Polski z zachodu powietrze polarno-morskie sprawi, że ostatnie dni czerwca spędzimy w umiarkowanych temperaturach. W środę i czwartek poczujemy wręcz trochę chłodu, bo większości regionów temperatury nie sięgną nawet 20 st. C. Nie unikniemy też opadów, bo przez różne części naszego kraju mają przechodzić deszczowe fronty atmosferyczne.

Niszczycielskie burze przeszły przez Polskę

Nawałnice nie odpuszczają. Po tych, które przeszły przez południe i centrum w nocy z poniedziałku na wtorek, przyszły poranne, których skutki mocno odczuli mieszkańcy m.in. Krakowa i Warszawy. We wtorek w Gdyni deszcz zatrzymał pociągi SKM. Podtopienia występują w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Sześć godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej

6 godzin i 34 minuty spędzili we wtorek w otwartej przestrzeni kosmicznej rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin. W tym czasie wykonali kilka prac technicznych związanych z planowanym powiększeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nowy rosyjski moduł. Dla Misurkina był to pierwszy kosmiczny spacer w karierze.

Deszcz zaleje drogi. Szczególnie na wschodzie

We wtorek padać będzie w całym kraju, ale to na drogach wschodniej Polski kierowcy muszą się liczyć z największymi utrudnieniami. Tam nie tylko spadnie najwięcej deszczu, ale też będzie grzmieć, wiać i może pojawić się grad.