Najnowsze

Najnowsze

Komety uderzały w Ziemię i tak powstało życie?

Pod wpływem uderzeń komet w powierzchnię Ziemi mogły powstać proste cząsteczki, które stały się zaczątkiem życia na planecie - sugerują naukowcy. Opublikowali oni swoje badania w branżowym "Journal of Physical Chemistry".

Chmura jak grzyb atomowy

"Dzisiaj w czasie zachodu słońca zobaczyliśmy taką oto chmurę!" - napisał w poniedziałek na Kontakt Meteo ~Jan i przesłał zdjęcie chmury przypominającej grzyb po wybuchu bomby atomowej. Oświetlona przez zachodzące słońce wygląda niesamowicie. Nasz czytelnik zdjęcie wykonał w Miliczu.

W walczących z powodzią regionach jeszcze dopada

We wtorek Europa Środkowa zmierzy się z kolejną porcją opadów. Deszczu spodziewamy się w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, czyli we wszystkich tych krajach, które walczą z powodzią. W Polsce popada tylko na południu, ale intensywnie.

Podtopiony Budapeszt nawiedziła silna ulewa

Sytuacja w Budapeszcie wydawała się stabilna, poziom wody w Dunaju każdej godziny opadał o 1 cm. Po południu przyszła jednak potężna ulewa, a już nasiąknięte wodą ulice nie były w stanie przyjmować wody.

Łaba przerwała wały przeciwpowodziowe. Paraliż kolei na zachód od Berlina

Choć poziom wody w Łabie w nocy zaczął powoli się obniżać, rzeka nadal jest groźna. Na przyjęcie fali kulminacyjnej przygotowują się kolejne miasta położone nad Łabą. Fala powodziowa przesuwa się na północ w kierunku Brandenburgii i Dolnej Saksonii. W miejscowości Fischbeck przerwała wał przeciwpowodziowy, co sparaliżowało komunikację kolejową pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Burze na południu przyniosły gradobicia

Burze wykształciły się głównie na południu kraju, jednak miejsc, w których wystąpiły opady - chwilami intensywne - było więcej. Tam, gdzie zagrzmiało, dochodziło także do gradobić.

Druga fala powodzi w Czechach

Nowa fala powodziowa w Czechach. Co zaskakujące - pojawiła się w miejscach, przez które wcale nie przepływają rzeki. Doświadczyli jej przede wszystkim mieszkańcy centrum kraju.

Klimatolog: gwałtowne zjawiska będą coraz częstsze

Wczorajszy opad był anomalią i to anomalią, którą klasyfikowalibyśmy jako bardzo rzadko występującą - komentuje klimatolog ulewę, jaka przeszłą w niedzielę przez Warszawę. Ze względu na zmiany klimatu z takimi ekstremalnymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Naukowiec pociesza jednak, że możemy się na nie lepiej przygotować, pod warunkiem, że lepiej wykorzystamy nowoczesne narzędzia, jakimi dysponujemy.

Fala powodziowa zagraża tamie na Dunaju

Kulminacyjna fala powodziowa spływająca wzdłuż Dunaju zbliża się teraz do Rumunii. Mieszkańcy zagrożonego podtopieniami okręgu Jałomica w pocie czoła pracują nad umacnianiem lokalnej tamy, która jest nieszczelna po powodziach, jakie nawiedziły Rumunię w kwietniu tego roku.

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach przewidywany jest gwałtowny wzrost stężenia zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Wysoka wilgotność gleby i powietrza sprzyja rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych.

960 interwencji strażaków. "W dalszym ciągu pracujemy"

Ponad 960 interwencji podjęli strażacy po intensywnych ulewach i gradobiciach, które przeszły w niedzielę przez Polskę. - Najtrudniejsza sytuacja była w Warszawie - powiedział na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polska sprząta po nawałnicach

Trwa usuwanie skutków nawałnicy w Warszawie. Trudna sytuacja panowała również na południu Polski. W Skarżysku-Kamiennej prezydent miasta ogłosił alarm powodziowy.

Wały pękają, ale woda zaczyna opadać. Władze Magdeburga: Nie poddamy się!

Woda na Łabie w Magdeburgu zaczyna powoli opadać, dając okolicznym mieszkańcom nadzieję, że nie dojdzie do kolejnych przerwań wałów. Władze ostrzegają jednak, że to nie oznacza końca problemów. Wały muszą utrzymywać rekordowe ilości wody i w niektórych miejscach nadal istnieje duże ryzyko ich przerwania.

Maja poznaje małopolskie smaki

Krakowski plac Wolnica w weekend pełen był aromatów i smaków. Można tam było znaleźć świeże chleby, wędliny, owoce, zioła - wszystko w ramach pierwszego z siedmiu półfinałów tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Odwiedziła go Maja Popielarska, która zachęca do wykorzystywania produktów regionalnych i tradycyjnych przepisów.