Najnowsze

Najnowsze

Gigantyczne kraby zdziesiątkują populację ostryg

Złe wieści dla miłośników owoców morza. Na skutek globalnego ocieplenia kraby będą stawały się coraz większe, co jednak nie przełoży się na ilość uchodzącego za przysmak mięsa. Ponadto - jak informują badacze - kraby będą miały niepohamowane apetyty i zdziesiątkują populację ostryg.

"Ocieplenie klimatu to jak wojna w Zatoce"

Margaret Thatcher, "Żelazna Dama" brytyjskiej polityki, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat, była wizjonerem nie tylko politycznym, ale i klimatologicznym. W 1990 pod koniec swojej trzeciej kadencji przestrzegała, że człowiek może spowodować zagładę środowiska, a groźbę globalnego ocieplenia przyrównała do wojny w Zatoce Perskiej.

Silne trzęsienie w pobliżu elektrowni atomowej

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło we wtorek obszar ok. 100 km na południowy wschód od irańskiego miasta Buszer. Znajduje się tam jedyna elektrownia atomowa kraju. Irańska telewizja państwowa poinformowała o trzydziestu dwóch ofiarach śmiertelnych. 850 osób zostało rannych.

Wichura porozrzucała puchacze po lesie

Silne wiatry szaleją w południowej Kalifornii. Ich skutki to już kilkanaście tysięcy osób bez prądu, powalone drzewa i zniszczone siedliska dzikich zwierząt. Wichura jest tak silna, że wywiała z gniazda trzy młode puchacze. Najsilniejsze porywy zapowiadana są na dziś na północ naszego czasu.

Śnieg się roztapia, wody w rzekach przybywa

Wiosenne roztopy podnoszą poziom wody w polskich rzekach. Sytuacja jest na razie stabilna, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił w kilku miejscach w kraju ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Z kolei Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadziło w kilku powiatach woj. podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego pogotowie przeciwpowodziowe. Służby zarządzania kryzysowego pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

"Od tygodnia żyję w wielkim morzu". Woda zalewa okolice Kijowa

Mieszkańcy Ukrainy walczą z podtopieniami. Zalanych zostało już prawie sto domów na północy i 68 na zachodzie kraju. W obwodzie kijowskim prace przy wypompowywaniu wody trwają dzień i noc, ale w niektórych miejscowościach jej poziom ciągle rośnie.

Mokro i ślisko na drogach. Przydadzą się sprawne wycieraczki

Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg utrudniają poruszanie się po polskich drogach. Najtrudniesza sytuacja panuje na południu kraju, gdzie do walki ze śliską nawierznią wyjechały pługi i solarki. Opady utrzymają się do godzin wieczornych, pogodnie powinno być tylko na północy.

Król puszczy fika na polanie

Wystarczyło trochę słońca i ciepła, żeby wprawić w dobry nastrój nie tylko ludzi. Beztrosko zrobiło się także na obserwowanej przez kamerę Lasów Państwowych polanie w Puszczy Białowieskiej. Jednemu z leśników udało się wypatrzyć żubra, który wyraźnie poczuł wiosnę.

"Coś drgnęło w przyrodzie". Ale nie wszędzie

W jednych miejscach przebiśniegi i pierwsze pąki, w innych - zimowa baśń. Na zdjęciach reporterów 24 widać wyraźnie, że w całej Polsce zima ciągle opiera się wiośnie. Prognoza pogody jednak jest pocieszająca: mimo że jeszcze dziś musimy się liczyć z lokalnymi opadami śniegu, szybko wygrają z nim rosnące temperatury i wiosenny deszcz.

"Jakby uśmiechały się tysiące małych twarzyczek". Zakwitły słynne wiśnie

W Waszyngtonie wiosna w pełni: rozkwitają słynne drzewa wiśniowe w pobliżu Kapitolu. Na pojawienie się białych i różowych kwiatów w tym roku trzeba było czekać dość długo ze względu na nietypowo niskie temperatury. To nie jedyna wiosenna atrakcja amerykańskiej stolicy - drugim gorącym tematem w tym tygodniu są tam wiewiórki.

Nasze serce może mieć zmysł węchu

Nasz nos to nie jedyny organ, który jest w stanie wyczuć kuszący zapach świeżo palonej kawy czy pieczonego chleba. Czujniki węchu znajdują się też w sercu, płucach i krwi - pokazują najnowsze badania.

Kawałek Marsa na Ziemi. Nadal trwa tam życie

Latem temperatura sięga tam 42 st. C, wody jest jak na lekarstwo, ale roślinności nie brakuje. Niekończącą się wędrówkę odbywają tam wydmy. To Wielka Pustynia Piaszczysta. Krajobrazem przypomina powierzchnię Marsa. Powyżej jej zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.