Najnowsze

Najnowsze

Siła z Kosmosu formuje pioruny?

Pioruny są tworzone przez oddziaływanie promieniowania kosmicznego w wyniku interakcji pochodzących z kosmosu cząstek o wysokiej energii i kropelek wody z burzowych chmur - donoszą rosyjscy naukowcy, cytowani przez magazyn "Science".

Pogoda będzie sprzyjać wybranym

Pierwsza połowa dnia wszędzie będzie pogodna, co przełoży się na komfort jazdy. Po południu aura przestanie sprzyjać kierowcom m.in. z południowego zachodu.

Budują ulice, które wytwarzają prąd

W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja br. podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.

Drzewa krzyczą, kiedy są spragnione

Spragnione drzewo wydaje ponaddźwiękowe krzyki, kiedy próbuje pochłonąć resztki wilgoci w czasie suszy - donoszą francuscy naukowcy. Uczeni wierzą, że po raz pierwszy udało im się zarejestrować krzyk wołających o wodę drzew.

Opuszczone wioski zamieniają się w kurorty

Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.

Ciepło nie zagości na długo. Idzie Zimna Zośka

Miniony weekend majowy nas nie rozpieścił, południowoeuropejskie ciepło poczuli tylko turyści na Podkarpaciu. Ale końcówka długiego weekendu zrobiła się słoneczna i bardzo ciepła. Nadmiar chmur był uciążliwy, dopiero niedziela zrekompensowała nam niedostatki słońca.

Prognoza pogody na 16 dni: front schłodzi Polskę

W najbliższych dniach utrzyma się podział Polski na chłodniejszą północ i cieplejsze południe, a termometry dobiją nawet do 28 st. C na Podkarpaciu. Jednak w weekend front przyniesie znacznie ochłodzenie i temperatura obniży się o kilka stopni.

Hadfield powoli żegna się z Kosmosem

Księżyc wschodzący nad USA sfotografował dowódca ISS Chris Hadfield. To jedno z jego ostatnich zdjęć - astronauta spędzi w Kosmosie jeszcze tylko tydzień.

Solarna kolejka ruszyła w 120-letni las

Kolejka zasilana energią słoneczną stała się w sobotę nową atrakcją turystyczną węgierskiej miejscowości Kiralyret w górach na północy kraju. Już w pierwszym dniu na torach cieszyła się ogromną popularnością.

Wylały francuskie rzeki. Ewakuacja Dijon

Powódź we Francji. Po ulewnych czwartkowych deszczach i burzach wylały już i tak wezbrane rzeki w środkowej i wschodniej części kraju. Sześć departamentów wprowadziło w czwartek pomarańczowy alarm powodziowy. Ewakuowano mieszkańców Dijon. Sytuacja powoli się stabilizuje.

Pandy zeszły z drzew. Przeżyły szok po trzęsieniu

Małe pandy, które - przerażone trzęsieniem ziemi w chińskiej prowincji Syczuan - wdrapały się na drzewa i nie chciały z nich zejść, wracają do normalności. Zwierzęta powoli zapominają o traumie związanej z kataklizmem.

Saturna otula ciepły koc. Dlatego planeta się nie starzeje

Planety, starzejąc się, stają się coraz bardziej ciemne i chłodne. Astronomowie od dawna zastanawiali się, dlaczego Saturn - jedna z największych planet w Układzie Słonecznym - nie wpasowuje się w ten trend. Teraz już zaczynają rozumieć, jak to się dzieje, że szósta planeta od Słońca pomimo upływu lat pozostaje ciepła i jasna.

Na śląskich hałdach żyje 600 gatunków roślin

Na zwałowiskach poprzemysłowych, czyli na tzw. hałdach, naukowcy znaleźli blisko 600 gatunków roślin - od popularnej brzozy po chronione storczyki. To zadziwiające, ponieważ w tych miejscach grunt nie jest odpowiednio wilgotny, a ponadto bywa toksyczny.