Najnowsze

Najnowsze

Biały karzeł zakrzywił światło większej gwiazdy

Teleskop Keplera dokonał niezwykłej obserwacji. Zarejestrował, jak niewielki, ale niezwykle silny biały karzeł zakrzywił światło towarzyszącej mu większej gwiazdy. To jeden z pierwszych przypadków, kiedy udało się wykryć to zjawisko, wynikające z ogólnej teorii względności Einsteina, w podwójnym układzie gwiezdnym.

Prognoza pogody na dziś: front przyniesie śnieg

Niedzielę część z nas rozpocznie w towarzystwie mgieł, a dzień zapamiętamy głównie jako chłodny i dość mokry. Nad Polską przemieszczać się będą fronty atmosferyczne, które przyniosą opady śniegu i śniegu z deszczem. Ponieważ pogodę kształtuje wyż, pojawią się jednak i rozpogodzenia. Na termometrach zobaczymy do 5 st. Celsjusza.

Odśnieżyli drogę. Po czterech miesiącach

Zmotoryzowani w północnych Indiach mają spore powody do radości. Po niemal czterech miesiącach przerwy wreszcie mogą korzystać z trasy NH1, czyli drogi krajowej Śrinagar-Leh. Została ona zamknięta dla ruchu w grudniu po bardzo obfitych opadach śniegu.

Astronauta poleca sylwestra w Polsce. Zaprezentował Kraków, Warszawę i Szczecin

Czy ktoś mógłby mnie nauczyć, jak wymawiać "szcz"? - zapytał z orbity Chris Hadfield, dowódca obecnej ekspedycji na Międzynarodowej stacji Kosmicznej. Lingwistyczna porada okazała się potrzebna, bo astronauta chce poprawnie wymawiać nazwę Szczecina, który sfotografował z kosmosu. Oprócz tego miasta swoim fanom na Twitterze zaprezentował także widoki Warszawy i Krakowa.

Zwiedzaj Świętokrzyskie, nabijaj punkty. Jak w supermarkecie

Na pewno zetknęliście się z programami lojalnościowymi, dzięki którym robiąc zakupy w danym supermarkecie zdobywacie punkty dające się wymienić na nagrody. W identyczny sposób działacze fundacji "Szlak Przygody" z Ziemi Świętokrzyskiej chcą zachęcić turystów do wizyt w tym regionie.

Nietoperze w tym roku hibernują dłużej. Wszystko przez zimową pogodę

Nietoperze wciąż pozostają w stanie hibernacji, a powinny wybudzić się już dwa tygodnie temu. Stan uśpienia biolodzy tłumaczą utrzymującymi się niskimi temperaturami, które nie pozwalają na rozwój owadów - głównego pożywienia tych ssaków. Eksperci zauważają jednak pewne ruchy w zimowych koloniach, które mogłyby świadczyć o rychłym nadejściu wiosny.

Śnieg, mgły i mżawka dokuczają kierowcom

Śnieg, deszcz ze śniegiem i mżawka utrudniają poruszanie się po polskich drogach. Temperatura przy gruncie jest niska, dlatego zrobiło się niebezpiecznie. Na dodatek miejscami wciąż utrzymują się mgły, które ograniczają widzialność.

Potężne wulkany na Io nie tam, gdzie myślano

Setki wulkanów na Io - z których wydobywają się nawet 400-kilometrowe fontanny lawy - leżą nie w tym miejscu, w którym sądzono. Powodem błędu może być m.in. obecność podpowierzchniowego oceanu magmy na tym księżycu Jowisza.

Przelot dookoła Ziemi bez paliwa. Na próbę nad USA

Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną przeleci nad Stanami Zjednoczonymi za nieco ponad miesiąc - zapowiedzieli w czwartek jego konstruktorzy. Majowy przelot będzie próbą generalną przez planowanym lotem dookoła Ziemi bez użycia paliwa.

Planetoida odkryta przez Polaków dostanie imię chemika

Absolwenci liceum ze Szczecina, którzy odkryli planetoidę 2007 TY4, zamierzają nazwać ją imieniem chemika Jana Czochralskiego - poinformował prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. To kolejne ciało niebieskie, któremu imię nadadzą Polacy.

W Indonezji silnie zatrzęsła się ziemia

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Indonezję. Sejsmografy pokazały, że siła wstrząsów wyniosła 7.2 stopnia w skali Richtera. Jak dotąd nie było doniesień o ofiarach, bądź stratach materialnych

Prom przedzierał się przez skuty lodem Bałtyk

Szwedzki prom pasażerski Soderarm przedzierał się w piątek przez skuty lodem Bałtyk. Wąską drogę między krami utorował mu wcześniej lodołamacz. Statek płynął do wyspy Husaro, położonej w Archipelagu Sztokholmskim.

Na śmietnisku czekają na wiosnę. "Tam im cieplej"

Bociany, które kilkanaście dni temu przyleciały do Polski, znalazły się w trudnej sytuacji. Ptaki nie mają dostępu do pożywienia, które zalega głęboko pod pokrywą śnieżną. W Studziankach koło Białegostoku kilkanaście ptaków zamieszkało na wysypisku.

Prognoza pogody na weekend: nie poczujemy powiewu wiosny

Pogoda w najbliższy weekend nie zafunduje nam ekstremalnych przeżyć. Nie będzie intensywnych śnieżyć, ale też nie poczujemy powiewu wiosny. Niebo przykryje spora warstwa chmur, od czasu do czasu przelotnie poprószy. Na ciepło też nie ma co liczyć - przyjdzie wraz z rozpogodzeniami dopiero w poniedziałek.

Debiutują "Szpilki i kalosze". Maja Popielarska przepyta Dorotę Wellman

Już w niedzielę pierwszy odcinek programu Mai Popielarskiej "Szpilki i kalosze". Dziennikarka TVN Meteo zadebiutuje w zupełnie nowej roli. Tym razem nie będzie odwiedzać ogrodów. W zamian zaprosi gości i porozmawia o ich pasjach, stylu życia i miejscu przyrody w ich życiu. W pierwszym odcinku Maja przepyta Dorotę Wellman.

Karczują Amazonię, bo jemy za dużo wołowiny i soi

Stek wołowy średnio wysmażony, boeuf strogonow, mleko sojowe. Codziennie sięgają po nie miliony ludzi na całym świecie. Mało kto wie, że ten wybór powoduje wycinanie coraz większych połaci amazońskich lasów w Brazylii - płuc świata.

Marks: Długa zima to normalne zjawisko

Czy fakt, że mamy zimę w kwietniu, ma związek z globalnym ociepleniem, za które odpowiada człowiek? Zdaniem Leszka Marksa, geologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wcale tak nie jest. Ponadto - naukowiec podaje, że to normalne zjawisko.

Skąd przyjdzie wiosna?

Tylko kilka dni dzieli nas od odczuwalnego ocieplenia. Zawdzięczać je będziemy ciepłemu powietrzu z południa. Kiedy natomiast krajobraz zmieni się na wiosenny? - Myślę, że zielono zrobi się za dwa tygodnie - mówił w piątek rano w TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo.