Najnowsze

Najnowsze

Jakie globalne ocieplenie? Alaska zimna jak nigdy

Temperatura na Alasce sukcesywnie obniża się, poinformowało Centrum Badań nad Klimatem Alaski. Zjawisko obserwowalne jest od początku tego stulecia i nijak się ma do teorii globalnego ocieplenia.

Brak ci słów? Zamerdaj ogonkiem

Dla tych, którym trudno wyrazić uczucia słowami, japoński wynalazca zaprojektował Tailly - machający ogonek. Porusza się szybciej, gdy nosząca go osoba jest podekscytowana, i wolniej gdy jej tętno jest w normie.

Nieważkość przydaje astronautom wzrostu

Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

To nie Ziemia. Tak mógł kiedyś wyglądać Mars

Zamiast różnych odcieni czerwieni, błękit oceanów i zieleń roślinności. Czy w przeszłości Mars mógł wyglądać jak Ziemia? Kevin Gill, inżynier oprogramowania, który stworzył obraz Czerwonej Planety w technologii Blue Marble twierdzi, że jak najbardziej.

Beskidy z nową porcją śniegu

W Beskidach od rana przybywa śniegu i nie tylko tego sztucznego. Chłodny front atmosferyczny naśnieża stoki, na których białego puchu ubyło w ostatnim czasie na skutek odwilży. Miejscami leży nawet 80 cm białego puchu, warunki narciarskie są bardzo dobre.

Jesienny styczeń na Waszych zdjęciach

Początku tegorocznego stycznia na pewno nie da się nazwać "zimowym". Aura, co doskonale widać nie tylko w prognozach pogody, lecz także na Waszych zdjęciach, bardziej przypomina jesienną bądź wiosenną.

W całym kraju ślisko przez deszcz i śnieg

Opady utrudniają poruszanie się po drogach całego kraju. Na południowym zachodzie front atmosferyczny przynosi śnieg i śnieg z deszczem, na pozostałym obszarze pada deszcz. Uwaga, widoczność jest ograniczona, a drogi śliskie.

Asteroidy na hol. Przełomowa technologia

Statek kosmiczny do holowania asteroid na orbitę okołoksiężycową chcą stworzyć kalifornijscy naukowcy i inżynierowie. Gdyby odnieśli sukces, te ciała niebieskie byłyby łatwym celem badawczym. Ponadto podróż na nie nie byłaby tak trudna, jak przy zastosowaniu obecnych technologii.

Pogoda zamyka dolnośląskie wyciągi

Brak śniegu i silny wiatr odstrasza turystów od dolnośląskich stoków. Na nartach da się jeździć tylko w kilku wyżej położonych ośrodkach. Szlaki turystyczne są oblodzone, a w Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Zatruty bielik. Już trzeci taki na Podkarpaciu

Płukanie żołądka i 40-godzinne nawadnianie za pomocą kroplówki ma za sobą bielik, który z objawami zatrucia trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. To już trzeci przedstawiciel tego gatunku na Podkarpaciu, który w ostatnim czasie padł ofiarą zatrucia.

Tatry: dobre warunki narciarskie, ale na stokach niewielki ruch

Szusowanie po podhalańskich stokach, dzięki sztucznemu naśnieżaniu i ujemnej temperaturze, jest możliwe. Pomimo to, na trasach zjazdowych narciarzy jest niewielu. Nadal niedostępny dla miłośników białego szaleństwa jest Kasprowy Wierch, gdzie leży tylko 15 cm białego puchu.

Podkarpacie przyjazne narciarzom, ale w wyższych partiach gór zagrożenie lawinowe

Czwartek sprzyja narciarzom szusującym po stokach Podkarpacia - leży tam sporo śniegu, a temperatura nie jest specjalnie niska. Pracują wyciągi. Należy mieć jednak na uwadze, że w Bieszczadach, powyżej górnej granicy lasu, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ponadto widzialność jest tam ograniczona do zaledwie 100 m.

"Ekstremalne deszcze" na Wyspach

W Wielkiej Brytanii coraz częściej bardzo mocno pada. Jak pokazują statystyki, od lat 60-tych XX wieku dni z ekstremalnymi opadami deszczu ciągle przybywa.

Matt Damon i łupki. "Ziemia obiecana"?

W środku gorącej debaty o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wydobycie gazu łupkowego, trafia do amerykańskich kin film "Promised Land". Obraz, w którym poruszono kwestię pozyskiwania surowca, wzbudza kontrowersje. Chwalą go ekolodzy, krytykują zwolennicy gazu łupkowego.

Nabici w butelkę? Naukowcy zachęcają do picia kranówki

Woda butelkowana wcale nie jest zdrowsza od tej z kranu - twierdzą brytyjscy naukowcy. Pracownicy Uniwersytetu Glasgow wyliczają atuty wody płynącej w rurach, począwszy od walorów wpływających na zdrowie, a na kosztach produkcji kończąc.

Zima zaskoczyła Meksykanów

Pierwsze dni nowego roku to dla mieszkańców północno-zachodniego i środkowego Meksyku czas zmagań ze śniegiem i mrozem. W jednym z tamtejszych stanów na skutek śnieżycy doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego zginęła jedna osoba.

Morskie Oko zmieniło się w deptak

Nad Morskie Oko ciągną turyści bez względu na porę roku. Zimą najsłynniejsze tatrzańskie jezioro skuwa lód. Skwapliwie skorzystali z tego turyści, którzy zdecydowali się na spacer po Morskim Oku.

Meduzy zdobyły Krym

Na taką inwazję mieszkańcy Krymu nie byli przygotowani. Akwen nieopodal portu w Bałakławie opanowały meduzy.

Foka wpłynęła 130 km w głąb lądu

"Wspina się na wały przeciwpowodziowe, żeby dostać się na pole" - opisuje internauta, który nagrał fokę zwiedzającą południowo-wschodnią Anglię. Zwierzę wpłynęło aż 130 km w głąb lądu korzystając z wysokich poziomów wód po ulewach. Z powodu fatalnych warunków pogodowych prawdopodobnie życie stracił 41-letni mężczyzna.

Morze płetw na dachach Hongkongu

Kilkanaście tysięcy rekinich płetw suszy się na dachach budynków Hongkongu. To nowa taktyka poławiaczy płetw po tym, jak w 2010 roku zmieniono prawo. Zabroniono suszenia tego chińskiego przysmaku na widoku publicznym, by nie gorszyć społeczeństwa.

Są ludzie, którzy nie zeszli jeszcze z drzew

Wielu antropologów uważa, że kluczowym wydarzeniem decydującym o człowieczeństwie było zejście homo sapiens z drzewa na ziemię, czyli rozwój dwunożności i możliwość chodzenia na tylnych kończynach. Ma to nas odróżniać od naszych bliskich krewnych np. wielkich małp człekokształtnych, które nadal spędzają wiele czasu na drzewach. Nowe odkrycie rzuca jednak cień na tą teorię.

Niewdzięczne szpiegowanie pogody

Praca synoptyka meteorologa jest niewdzięczna. Taka to myśl nasunęła mi się w Nowym Roku po przeczytaniu komentarzy internautów dotyczących prognoz długoterminowych. Cokolwiek meteorolog nie stworzy i nie napisze, zawsze spotka się to z mniejszą czy większą krytyką. I choćby człowiek miał wielką wiedzę i doświadczenie, a pracę wykonał bardzo starannie, zarówno Natura, jak i Odbiorcy prognoz, pozostaną nieprzewidywalni.

W Kosmosie czeka nas rak i Alzheimer

Może lepiej zostańmy na Ziemi, zamiast podbijać Marsa. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że ekspozycja na kosmiczne promieniowanie przyspiesza rozwój choroby Alzheimera.