Najnowsze

Najnowsze

Globalne ocieplenie wyhamowuje?

Do 2017 roku średnia temperatura na świecie podniesie się o 0,43 st. Celsjusza - wynika z najnowszej prognozy brytyjskich meteorologów. Dotąd prognozowali oni wzrost o 0,54 st. C. Zdaniem niektórych oznacza to, że globalne ocieplenie wyhamowuje.

Odkryto siedem nowych "egzokomet"

Siedem nowych komet, które krążą w układach planetarnych innych niż Układ Słoneczny, odkryli amerykańscy astronomowie. Niewykluczone, że w bliskim sąsiedztwie komet znajdują się też tzw. egzoplanety.

Nowe kandydatki na planety. Jest ich cała masa

NASA poinformowała o dużej liczbie kandydatek na planety odkrytych przez misję Kepler poza Układem Słonecznym. Wskazano 461 takich nowych obiektów, a łączna liczba odkrytych przez teleskop ciał osiągnęła już 2740.

Mokre opuszki palców działają jak opony

Pomarszczona skóra na palcach zwiększa pewność chwytu przy obchodzeniu się z mokrymi lub zanurzonymi w wodzie obiektami. - Bruzdy działają jak bieżnik na oponie, który powiększa powierzchnię styku z podłożem - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment.

Rosjanie ostrzeliwują śnieg w Osetii

W walce ze śniegiem na autostradzie transkaukaskiej w Osetii Północnej rosyjskie służby sięgają po najcięższe środki. Pługi, które nie radziły sobie z odśnieżaniem, zastąpiono tam spychaczami. Działa przeciwlotnicze ostrzeliwują natomiast okoliczne wzgórza, wywołując na nich kontrolowane lawiny.

Wyślij swoją "focię" w kosmos

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Czasu wcale nie zostało tak wiele.

Rwąca rzeka wdarła się do centrum handlowego

Rzeka zamiast centrum handlowego - to jeden ze skutków potężnych ulew nękających Izrael. Silny front dał się we znaki także w wielu innych krajach Bliskiego Wschodu, doprowadzając do śmierci co najmniej 17 osób. Mieszkańcy tych rejonów oprócz deszczu zmagają się też ze śnieżycami i niskimi temperaturami.

Ekstremalna jazda przez płonący las. Zobacz film!

Snopy iskier z nieba, ogień spod kół i piekielna temperatura - tak teraz jeździ się po Australii. Mimo spadku temperatury spora część kontynentu wciąż płonie. To już kolejny dzień pożarów i nic nie jest w stanie ich powstrzymać.

Wenus prawie złączy się z Księżycem

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.

Jezdnie śliskie, a widoczność ograniczona

Poruszanie się po drogach naszego kraju wymaga dziś sporo koncentracji i doświadczenia. Jazdę utrudniają opady śniegu na wschodzie i deszczu na zachodzie. Gdzieniegdzie jest mglisto, a prawie wszędzie ślisko.

Bezprecedensowy rekord temperatury

13 st. C wyniosła w 2012 r. średnia temperatura w Stanach Zjednoczonych. To o 0,6 st. C więcej niż dotychczasowy rekord z 1998 r. "To wielki wykrzyknik na końcu paru dekad ocieplenia", przekonują klimatolodzy.

Globalne ocieplenie służy wężom. Szybciej się rozmnażają

Węże dość szybko przystosowują się do globalnego ocieplenia - ustalili amerykańscy naukowcy. Wyższa temperatura w ciągu dnia zmusza gady do większej aktywności nocą. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przewidują, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na zwiększenie populacji węży w Ameryce Północnej.

"W pogodzie totalny bałagan"

"Totalny bałagan" będzie charakteryzował pogodę w najbliższych dniach. Wyjątkowo niebezpiecznie jest już teraz, gdyż do Polski wkroczył front znad Niemiec z marznącymi deszczami. W środę utrzymają się opady, a w czwartek nastąpi nawrót zimy.

Róż i purpura na mapach Australii

Australia zmaga się z rekordową falą upałów i pożarami. Temperatury są tak wysokie, że australijscy meteorolodzy musieli dodać dwa kolejne odcienie w skali używanej na mapach pogodowych.

Syberyjskie mrozy skuły Chiny. "Business as usual"

Temperatura -49 st. C oraz mgła ograniczająca widzialność do kilkunastu metrów - z taką pogodą musieli się zmagać mieszkańcy prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach. Mroźna aura nie przestraszyła ulicznych sprzedawców ryb, którzy dzięki oryginalnym rozwiązaniom przechytrzyli mróz i nie zaprzestali handlu.

Marsjańscy astronauci będą mieli problemy

Zakłócenia snu i depresja grożą astronautom, którzy w 2035 r. mają polecieć na Marsa. To wyniki eksperymentu Mars500, podczas którego sześciu ochotników przez 17 miesięcy przebywało w odizolowanych od świata pomieszczeniach bez okien. - To ogromne zagrożenie dla przyszłych misji marsjańskich - mówią eksperci z dziedziny medycyny kosmicznej.

Biopaliwa wcale nie takie zdrowe

Biopaliwa cieszą się uznaniem ekologów, ale okazują się mniej zdrowe, niż dotąd uważano. Zwiększanie ich produkcji w walce ze zmianami klimatu grozi niekorzystnym wpływem na środowisko i zdrowie ludzi - wynika z najnowszych badań. Przyczynia się do zwiększania ilości ozonu, który może doprowadzić do zmniejszenia plonów z upraw i powodować 1400 przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Pogoda odcięła Tel Awiw od świata

Do Tel Awiwu nie da się wjechać, ani z niego wyjechać. Wyjątkowo intensywne zimowe deszcze doprowadziły do zamknięcia głównych dróg dojazdowych do miasta. Chaos komunikacyjny panuje w centrum, jak i na obrzeżach metropolii.

Atak zimy na Turcję. Bosfor zamknięty dla żeglugi

Na Bałkany wdarł się chłodny front atmosferyczny. Przyniósł intensywne opady śniegu i ujemne temperatury m.in. w Grecji, Turcji i Rumunii. Odwołane zostały loty, a wiele dróg zamknięto, bo były nieprzejezdne. Około południa zamknięty dla żeglugi został Bosfor - cieśnina niezwykle istotna dla transportu morskiego.

Prognoza pogody na najbliższe dni. Wraca mroźna i śnieżna zima

Najnowsza prognoza pogody przewiduje spore zmiany już pod koniec tygodnia. - Idzie duże ochłodzenie, idzie zima, idzie śnieg - to wszystko od piątku będzie nam towarzyszyć naraz - zapowiedział na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski. Już od czwartku zacznie się ochładzać, a w weekend już 70 proc. obszaru Polski znajdzie się pod śniegiem.

Zeszli na 900 m i nagrali kałamarnicę olbrzymią. Pierwszy raz w historii

Japońskiej ekipie naukowców i dokumentalistów udało się dokonać czegoś wyjątkowego. Po raz pierwszy w historii nagrali żywą, dorosłą kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Żeby tego dokonać, zeszli na głębokość 900 m w specjalnej łodzi podwodnej ze światłami niewidzialnymi zarówno dla ludzi, jak i dla głowonogów.

Zima wróciła do Wrocławia

Na wrocławskich ulicach znów jest biało. Śnieg zaczął padać chwilę po godzinie 8 rano. To skutek wilgotnego frontu atmosferycznego, który wkroczył od zachodu.