Temperatura na Ziemi wzrasta, a w rezultacie tempo topnienia lodowców jest coraz szybsze. Na świecie istnieją jednak i takie lodowce, które nie podążają za tymi trendami i zamiast się topić - stają się coraz większe. To m.in. lodowce Karakorum. Dlaczego tak się dzieje? Tę zagadkę udało się rozwiązać całkiem niedawno naukowcom z Uniwersytetu Princeton.
Lodowce kuli ziemskiej, zarówno te znajdujące się na biegunach, jak i te, które tworzą się ponad granicą wiecznego śniegu, topnieją. To ich odpowiedź na trwające obecnie ocieplenie klimatu. Na świecie są jednak i takie lodowce, które nie podążają za tymi trendami. To tzw. "wielka anomalia" - lodowce Karakorum.
Skały doskonałą izolacją
Znajdują się w pobliżu Himalajów, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Są zaskakująco stabilne, a czasami zwiększają swój zasięg. Dlaczego tak się dzieje? Powstało wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówiła o tym, że lodowce Karakorum zwiększają swój zasięg, ponieważ pokrywa je cienka warstwa skał, która tworzy izolację. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań okazało się, że nie można jej potwierdzić.
Winna pogoda
Dr Sarah Kapnick z Uniwersytetu Princeton winą za te anomalie obarcza sezonowe zmiany pogody. W badaniu opublikowanym na łamach "Nature Geoscience" wyjaśniła, że topnienie lodowców Himalajów związane jest z bardzo wysokimi opadami, jakie pojawiają się w porze monsunu letniego. Dr Kapnick wraz z zespołem ekspertów zauważyła również, że do Karakorum nie docierają wilgotne masy znad oceanu, bo są one blokowane przez pasmo Himalajów. Co więcej, do Karakorum docierają zimne wiatry, które utrzymują niską temperaturę przez cały rok.
Nadzieja dla Pakistańczyków
Teoria niesie wiele nadziei dla mieszkańców Pakistanu. Ich życie jest bowiem uzależnione od wysokości i rodzaju opadu (śnieg lub deszcz). Karakorum jest źródłem zasilania rzeki Indus, wzdłuż której toczy się życie większości Pakistańczyków. Dzięki temu, że pojawia się tam więcej śniegu niż deszczu zasilanie rzek jest kontrolowane, a nie gwałtowne. Dlatego nikt nie musi obawiać się sezonowych powodzi i susz.
Autor: kt/rp / Źródło: iflscience.com, princeton.edu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock