Najnowsze

Najnowsze

Szkolenie zimowe brytyjskich żołnierzy w Arktyce wstrzymane. Powód? Mróz...

Przepisy obowiązujące żołnierzy Brytyjskich Sił Zbrojnych uniemożliwiły żołnierzom przystąpienie do ćwiczeń w norweskiej placówce treningowej w mieście Porsanger. Zimą temperatura spada do -25 st. C, co jest poza dopuszczalną dla Brytyjczyków normą. Uziemieni w koszarach żołnierze są obiektem żartów lokalnej ludności, nawykłej do śnieżnych zasp i mrozu, a także swoich towarzyszy z NATO.

Zachodnia Europa mocno zmoknie

Deszczowa, pochmurna aura prognozowana jest prawie dla całej Europy zachodniej. Jednak im dalej na wschód, tym więcej pojawi się przejaśnień i rozpogodzeń. O tym, gdzie w czwartek przydadzą się parasole opowiada prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

NASA bierze się za suszę w Kalifornii. Zacznie szukać wody z Kosmosu

Naukowcy NASA pomogą w monitorowaniu i łagodzeniu skutków suszy nękającej stan Kalifornia. Czułe instrumenty na orbitujących sondach będą mierzyć temperaturę gleby i poziom wód gruntowych, a naukowcy po opracowaniu danych udostępnią je władzom. Dzięki temu urzędnicy będą w stanie lepiej zaplanować wykorzystanie zasobów wodnych.

Wir polarny wraca. Przyniesie falę mrozów

W Europie coraz trudniej znaleźć ślady zimy, tymczasem w Stanach Zjednoczonych nie zamierza ona łatwo odpuścić. W najbliższych dniach Amerykanom przypomni o sobie wir polarny, który solidnie zmroził ich już w styczniu. W północnej części kraju temperatury mogą spaść nawet do -20 st. C, a do tego synoptycy zapowiadają opady śniegu, a na południu burze.

Ten luty jest bardzo wyjątkowy. "Nie ma zimy, już przedwiośnie"

Poranne wstawanie do pracy o godz. 4:00 rano to trudna sprawa, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem ciemno i zimno. Pocieszeniem bywa gorąca kawa w filiżance i jej aromat. Dziś jednak w dobry humor wprawiła mnie mucha, która nagle zaczęła brzęczeć w łazience (to już druga w tym roku obudzona mucha w moim domu!).

Potężny rozbłysk na Słońcu. Najsilniejszy w tym roku

Do bardzo silnego rozbłysku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Słońcu. Według pomiarów należy do klasy energetycznej X 4,9 i jest najsilniejszym rozbłyskiem od początku roku oraz jednym z najsilniejszych w ostatnich latach. Wywołana przez to zjawisko pogoda kosmiczna nie powinna mieć jednak poważnego wpływu na Ziemię.

"Olśniewające piękno" nad norweskim Trondheim

Lśniącą zielonkawą poświatę zorzy polarnej mogli w weekend podziwiać na niebie mieszkańcy Trondheim. Zjawisko oczarowało fotografa przyrody Oyvinda Schei, który z serii swoich fotografii zmontował nagranie poklatkowe. "Olśniewające piękno" - opisał swoje wrażenia.

"Selfie" z Marsem w tle. Rosetta (nie)próżnuje i wyprzedza trendy

Tzw. selfie, czyli autoportret z perspektywy własnej ręki z obiektywem wycelowanym w twarz to najpopularniejszy kadr zdjęć publikowanych przez użytkowników portali społecznościowych. Zrobił je sobie zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i wielu celebrytów czy zupełnie anonimowych ludzi. Nie każdy może pochwalić się jednak klasycznym "selfie", w tle którego jest... Mars, oddalony "zaledwie" kilkaset kilometrów.

Zobacz szokujący film o kurczeniu się arktycznego lodu. 27 lat w minutę

O globalnym ociepleniu i topnieniu lodowców słyszał prawie każdy, a naukowcy regularnie publikują nowe raporty wypełnione ciągiem niezrozumiałych dla większości liczb. Mało kto umie sobie jednak wyobrazić faktycznie zachodzące w pokrywie lodowej zmiany. Na pomoc przyszli badacze NOAA, którzy z map satelitarnych Oceanu Arktycznego stworzyli krótki film. Wyraźnie widać na nim szokujący ubytek lodowej skorupy na przestrzeni niespełna 3 dekad.

Prognoza pogody na dziś: nieliczne chmury, korzystny biomet i 11 st. C

Rozciągający się nad Polską wyż znad środkowej Rosji zapewni nam pogodną, pełną słońca aurę bez opadów - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Z kolei napływające polarno-morskie ciepłe powietrze podniesie lokalnie temperaturę do 11 st. C, zachęcając do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu.

Pogoda we wtorek nie da kierowcom powodów do narzekań

Wyż znad środkowej Rosji zapewni kierowcom podróżującym w ciągu dnia dobre warunki drogowe. Widzialność i przyczepność utrzyma się na bardzo dobrym poziomie, a meteorolodzy wykluczają pojawienie się czynników ograniczających komfort prowadzenia.

"Lodowe tsunami" napiera na brzeg. Zagrożone są setki domów

Na brzeg rzeki Kankakee (stan Indiana, USA) prąd nanosi potężne bryły lodu, zagrażając około 300 znajdującym się wzdłuż jej linii posiadłościom. "Lodowe tsunami" powstałe w wyniku zatoru wciąż napiera - od niektórych domów lodowe bloki dzieli niespełna 10 m.

"Mgły w lutym to rzecz niezwykła"

Pogodę w Polsce kształtuje wyż z centrum daleko nad Rosją, w rejonie pogranicza rosyjsko-kazachskiego. Związany z wyżem słaby wiatr oraz dość duża wilgotność powietrza, powyżej 80 proc. w warstwie przyziemnej, grubości około 300 m, sprzyjają powstawaniu nad ranem malowniczych mgieł.

"Za kilka lat niektóre gatunki znikną całkowicie"

Ekstremalne warunki pogodowe, które związane są ze zmianami klimatu, będą miały poważne konsekwencje dla siedlisk owadów i innych bezkręgowców - sugerują najnowsze badania. Co więcej, jeśli temperatura nadal będzie gwałtownie rosnąć, niektóre zwierzęta po prostu znikną.