Najnowsze

Najnowsze

"Houston, mieliśmy problem". Katastrofy w przestworzach

Challenger, Apollo, Columbia... to tylko niektóre z misji, których zakończenie okazało się katastrofą. Lot w kosmos nieodłącznie wiążą się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale tylko część astronautów zginęła w przestrzeni kosmicznej, większość wypadków zdarzyła się krótko po starcie lub podczas lądowania.

Dziura ozonowa podgrzała południe Afryki. "To wydawało się dość absurdalne"

Dziura ozonowa bardziej niż globalne ocieplenie przyczyniła się do wzrostu temperatur w południowej części Afryki - wynika z najnowszych badań. Powiększający się ubytek w warstwie ozonu nad Antarktydą w ciągu 20 lat mocno namieszał w cyrkulacji na południowej półkuli, co zaowocowało "podgrzaniem" planety. Wnioski klimatologów są jednak optymistyczne - jeśli dziura będzie się kurczyć, tak jak robi to obecnie, temperatury wrócą do normy.

I susze, i powodzie będą cięższe

Naukowcy podkreślają, że nigdy jeszcze nie byli tak pewni tego, jaki wpływ globalne ocieplenie będzie miało na El Nino. Ten fenomen pogodowy występuje na Pacyfiku, ale wpływa na klimat na całym świecie.

"Blada róża" rozkwitła po kolizji

Różę w rozkwicie przypomina jedna z galaktyk w gwiazdozbiorze Węża Wodnego. Przyciągnęła uwagę astronomów nietypową strukturą i otaczającą ją świtą "młodocianych" gromad kulistych. Naukowcy uważają, że tak zjawiskowy widok to efekt kosmicznego zderzenia.

Opady w Holandii bliskie rekordów

Rzadko się zdarza, by w Holandii jesienią padało tak mocno, jak teraz. jak podaja holenderskie media, lokalnie na ziemię spada nawet 100 mm deszczu, a taka ilość jest bliska październikowym rekordom.

Polska przykryta mgłą. Problemy na lotniskach

Poranna mgła wpłynęła na pracę portów lotniczych Wrocławia, a także Poznania. Z Wrocławia nie odbył się lot do Kopenhagi, w Poznaniu na godz. 10.30 został przełożony lot na Lanzarote, który miał się odbyć o godz. 7.40. To nie jedyna niedogodność, jaka wystąpiła przez mgłę na tym lotnisku.

Kilkugodzinny atak zimy spowodował 15 wypadków

Fala zimna, która nawiedziła Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej na północy Chin, zaowocowała intensywnymi opadami śniegu. Dały się one we znaki pieszym i kierowcom. W mieście Hailar doszło do kilku wypadków na drogach.

"Typowa sinusoida z trendem spadkowym"

Prognoza szesnastodniowa to typowa sinusoida z trendem spadkowym temperatury powietrza - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Wyjaśnia, jak zmieniająca się cyrkulacja będzie wpływać na pogodę w drugiej połowie października

Dzięki naukowcom marsjańskie chmury pojawiły się na Ziemi

Naukowcom z MIT udało się wytworzyć marsjańskie warunki w jednym z niemieckich laboratoriów. Badacze doprowadzili do powstania chmur, które występują na Czerwonej Planecie. Jak twierdzą naukowcy, to dopiero początek badań nad marsjańską atmosferą.

Trenuje w Dąbrowie Górniczej, by przepłynąć Kanał La Manche

Przepłynięcie kanału La Manche to cel trudny do osiągnięcia, ale możliwy. Przygotowuje się do niego Leszek Naziemiec - pływak z Dąbrowy Górniczej. O tym, jak wyglądają treningi, jakie zagrożenia czyhają w chłodnych wodach oraz co skłoniło mężczyznę do takiego wyboru, opowiada redaktorowi TVN24.

Wenecję zalewa nawet 50 razy w roku. Włosi postanowili bronić miasta

Wenecja od samego początku istnienia musiała walczyć z wodą, jednak dopiero niedawno rozpoczęła się długo oczekiwana przez Włochów inwestycja o nazwie MOSE, która ochroni miasto przed powodziami. Przy wyspie Lido montowane są zapory hydraulicznie, które mają wystawać ponad 1,5 metra ponad lustro wody - tak, żeby nawet największy przypływ nie mógł już dotknąć miasta.

"Wioski wypełnione wodą, zalane domy"

Cyklon Phailin w sobotę wieczorem zaatakował wschodnie wybrzeża Indii. W kilku pierwszych godzinach żywioł zabił pięć osób, w niedzielny poranek doszły informacje o kolejnych dwóch ofiarach. Przygotowania na nadejście cyklonu trwały od kilku dni, ewakuowano około 550 tys. osób. Władze wprowadziły czerwony stan alarmowy.

Jak spać, żeby się wyspać

Nawet niewielka różnica w długości snu może niekorzystnie wpłynąć na nasze życie. Niedawno brytyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym postanowili sprawdzić, jaki wpływ na organizm człowieka będzie miała godzina snu więcej.

Sztuki uwodzenia możemy uczyć się od... pająków

- Pająki mają bogate życie miłosne. Swojej wybrance potrafią przynieść podarunek w postaci tłustej muchy lub też zagrać na sieci niczym wytrawny muzyk - powiedział dr Robert Rozwałka z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mglisto, deszczowo, burzowo, wietrznie

Pogoda nie dopisze kierowcom w ciągu dnia. W przeważającej części kraju może popadać, a miejscami nawet zagrzmieć, dlatego warunki drogowe będą utrudnione. Poza tym rano spodziewamy się gęstych mgieł.

Stefan Niesiołowski kładzie kres mitom na temat inwazji biedronek

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o potencjalnie niebezpiecznej dla człowieka odmianie biedronki. Jest nią tak zwana biedronka azjatycka, która w naszym kraju jest gatunkiem inwazyjnym. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy bać się tych owadów? Wątpliwości rozwiał prof. Stefan Niesiołowski, z wykształcenia entomolog.

Żuraw spacerował ulicami Szczecina

Pewien żuraw wyszedł dziś na spacer po jednej ze szczecińskich ulic. Ptak spacerował po niej wraz ze swoim opiekunem, pracownikiem Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

To biologia, a nie romantyzm. Całowanie zawdzięczamy ewolucji

Popularne powiedzenie głosi, że trzeba pocałować wiele żab, aby znaleźć księcia. Z najnowszych badań wynika, że ma ono solidne ewolucyjne podstawy. Okazuje się, że w taką przyjemną dla nas formę natura ubrała narzędzie służące zainteresowaniu sobą potencjalnego partnera, sprawdzeniu jego genetycznego dopasowania, a potem zacieśnieniu relacji.