Najnowsze

Najnowsze

Komunikat dla alergików

W okresach rozpogodzeń na Pomorzu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie przewidywane jest bardzo niskie (a lokalnie niskie) stężenie pyłku ambrozji.

O buldogu, który jeździł na deskorolce

Literatura zna historię psa, który jeździł koleją. Jednak Biuf ma bardziej "luzacki" styl - jeździ na deskorolce, a każdy, kogo mija, ogląda się za nim z uśmiechem. Trzeba mu przyznać, że wygląda szalenie radośnie, gdy krótkimi łapkami odbija się od drogi, rozpędzając, by dotrzymać kroku swojemu opiekunowi.

Krokodyl zwiedzał Acapulco

Krokodyl dotarł do ulic Acapulco wraz z falą powodziową. Niebezpieczny gad przestraszył mieszkańców, jednak historia dobrze się zakończyła, bo zwierzę nie wyrządziło nikomu krzywdy i w końcu zostało złapane.

Warszawa najbardziej eko, Ełk w czołówce

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk wygrały konkurs ECO-Miasto za promocję i wdrażanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wyróżnienia wręczono w czwartek w ambasadzie Francji w Polsce, która była inicjatorem konkursu. Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niską emisyjność i energooszczędność.

Śmiercionośna ameba pojawiła się przez huragan Katrina?

Gdy w Nowym Orleanie zmarł czteroletni chłopiec, zarażony mózgożerną amebą Naegleria fowleri, lekarze zastanawiali się, dlaczego dziecko miało kontakt ze śmiertelnie niebezpiecznym pierwotniakiem. Bardzo możliwe, że to przez huragan Katrina, który zrujnował miasto w 2005 roku.

Życie na Ziemi przetrwa najwyżej 3,25 mld lat. Ratunkiem ucieczka na Marsa?

Chociaż nie brakuje spekulacji o dramatycznym, gwałtownym końcu naszej planety - np. w wyniku zderzenia z błędną asteroidą - naukowcy rozważają również nieco spokojniejsze scenariusze. Jednak nawet jeśli Ziemia będzie po prostu podlegać naturalnym kosmicznym procesom, za jakiś czas przestanie być sprzyjającym miejscem do życia, jakim jest obecnie. Według najnowszych wyliczeń naukowcy dają życiu na Ziemi od 1,75 do 3,25 mld lat. Po tym czasie znajdzie się zbyt blisko Słońca.

Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

Szaro, mglisto i siąpi? Dawniej też bywało ponuro

Chmury, mgły i mżawka zdominowały ostatnie dni. Jesienna, "barowa" pogoda dokucza nie tylko nam - nasi przodkowie też musieli ją nie raz znosić. Narodowe Archiwum Cyfrowe pokazało zdjęcia Warszawy sprzed 40 i 75 lat, opatrując je idealnie oddającym nieprzyjemną aurę tytułem: "Siąpi".

Prognoza pogody na pięć dni: promyk nadziei na weekend

Kolejne fronty atmosferyczne wędrujące nad Europą sprawią, że zarówno koniec tego tygodnia, jak i początek nowego zdominują opady. Trochę pocieszenia przynosi prognoza pogody na weekend, bo właśnie w sobotę i niedzielę zobaczymy najwięcej rozpogodzeń. W poniedziałek znów wszędzie będzie mokro, a niektórych regionach bardzo chłodno.

Mamy sposób na długowieczność?

Czy naukowcy właśnie odkryli sposób na długowieczność? I czy jest on dużo prostszy, niż nam się wydawało? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali przełomowe wyniki swoich eksperymentów: odpowiednio dobrana dieta, regularne ćwiczenia, a do tego joga odwraca poziom starzenia na poziomie komórkowym. Problem w tym, że wyniki swoich badań oparli na bardzo małej grupie.

Na suche drogi nie ma co liczyć

Zmotoryzowani nie mogą w czwartek liczyć na sprzyjające warunki w żądnej części kraju. We wszystkich regionach prognozowane są przelotne opady. To oznacza mokre i śliskie drogi, a do tego gorszą widzialność.

Prognoza pogody na dziś: jesień trwa w najlepsze

Przed nami kolejny dzień zdominowany przez chmury i przelotne opady deszczu. W ciągu dnia jednak niebo ma się przejaśniać. Największej poprawy można się spodziewać w zachodniej Polsce, gdzie będzie też o kilka stopni cieplej niż we wschodnich regionach.

Drony ścigały zombie nad Atlantykiem

Drony NASA przeleciały nad burzą tropikalną Humberto i - co ważniejsze - wyszły z tego cało. Ich zadaniem było zbadanie, w jaki sposób Humberto na nowo odzyskał siły po tym, jak w weekend rozproszył się na Oceanie Atlantyckim. Z uwagi na to "zmartwychwstanie" burza otrzymała przydomek: "zombie".

40 tys. turystów utknęło w Acapulco. Meksyk w kleszczach żywiołów

Setki turystów utknęły na międzynarodowym lotnisku w Acapulco po tym, jak w Meksyk uderzyły dwa żywioły - sztorm tropikalny Manuel z południa i huragan Ingrid z północy. W całym kurorcie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy nie mogą opuścić miasta z powodu ulew i podtopień.

Wir pyłowy zatańczył im przed nosem

Niesamowity wir pyłowy utworzył się w hrabstwie Shasta w Kalifornii. Wiatr poderwał w górę piasek i stworzył wysoką kolumnę sięgającą chmur. Jego formowanie się zarejestrowano dzięki kamerze w telefonie komórkowym.

Greenpeace na rosyjskiej platformie. Padły strzały

Czterech aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez rosyjską straż graniczną po tym, jak dwóch z nich wspięło się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja koncernu Gazprom w Arktyce. Strażnicy wielokrotnie oddali strzały ostrzegawcze, jeden z działaczy może być ranny.

Śnieg w Tatrach. Napadało już 12 cm

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Zniszczonych 1,6 tys. domów. Katastrofalna sytuacja w Kolorado

Władze Kolorado usuwają skutki ubiegłotygodniowych powodzi, szukają ciał ewentualnych ofiar i przeprowadzają ewakuacje mieszkańców podmokłych, górskich terenów w obawie przed osunięciami ziemi. We wtorek potwierdzono śmierć ośmiu osób. Zniszczonych zostało co najmniej 1,6 tys. domów.

Trzmiel z głową byka rozświetla cały mózg

Naukowcy od dawna zastanawiali się, gdzie w naszym mózgu kryje się nasza wyobraźnia. Najnowsze odkrycie sugeruje, że wyobraźnia to współpraca indywidualnej dla każdego z nas sieci neutronów. Odkrycie może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, czyniąc ją bardziej "ludzką".