Najnowsze

Najnowsze

Efektowne halo wokół Słońca. "Coś niesamowitego"

Efekt halo wokół tarczy słonecznej cieszył po południu oczy mieszkańców m.in. Bydgoszczy i Inowrocławia. To efektowne zjawisko optyczne wywołało podziw naszych Reporterów 24, którzy w serwisach Kontaktu 24 i tvnmeteo.pl zamieścili swoje zdjęcia.

Niedźwiedzie przychodzą jak do stołówki. "Grzebią sobie w kontenerze na śmieci"

Mieszkańcy słowackich górskich miejscowości coraz częściej spotykają niedźwiedzie, które odkryły, że ludzkie śmietniki gwarantują łatwy dostęp do pożywienia. Choć spotkań z człowiekiem starają się unikać, zdarzają się przypadkowe sytuacje narażające obie strony na stres. Według specjalistów rozwiązanie problemu jest proste: wystarczą specjalne kontenery na śmieci i cierpliwość, bo wyplenienie złych nawyków u zwierząt zajmie trochę czasu.

Rzesze Duńczyków szukają jednej foki

Od środy mieszkańcy jednego z regionów Danii nie ustają w poszukiwaniach Luny. To foka szara, która zbiegła z zagrody biolożki, poświęcającej jej swoją pracę naukową. By pomóc opiekunce uciekinierki, chętni prowadzą poszukiwania zarówno z lądu, jak i z powietrza. Luna od czasu do czasu wynurza się, zaznaczając swoją obecność, jednak nie daje się schwytać.

Pył znad Sahary nadal dusi Londyńczyków. Ekolodzy: rząd zamiata sprawę pod dywan

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wciąż dokucza Brytyjczykom. Służby ratunkowe Londynu odnotowały 14-procentowy wzrost liczby zgłoszeń pod nr alarmowy 999 - dzwonili ludzie, którzy informowali o tym, że mają trudności z oddychaniem. Zdaniem ekologów rząd Wielkiej Brytanii bagatelizuje problem zanieczyszczenia powietrza, które mocno odbija się na zdrowiu obywateli kraju.

Tak wygląda świat z perspektywy trąby

Świat oczami zwierząt wygląda zupełnie inaczej niż ludzki. Co dopiero, gdy patrzymy na cuda natury z perspektywy trąby słonia. Dokumentalista dzikiej przyrody Cristian Dimitrius postanowił sprawdzić, jak gruboskórny ssak postrzega własną okolicę "strojąc" kilku mieszkańców afrykańskiego kontynentu w kamerki. Zobacz niezwykły film z perspektywy jego trąby czy stopy.

Satelita ESA zadba o bezpieczeństwo świata

W czwartek wieczorem (o godz. 23.02 naszego czasu) Sentinel 1A został wyniesiony na orbitę. Start rakiety nośnej wraz z satelitą nastąpił z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i był transmitowany w internecie.

Deszcze na południu, śnieg na wschodzie: Europa pełna pogodowych kontrastów

W piątek pogoda w Europie będzie dość zróżnicowana. W zachodniej części kontynentu przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, na południu z kolei przydadzą się parasole. Wysoka temperatura zachęci mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego do wypoczynku na świeżym powietrzu, z kolei w Moskwie śnieg sprawi, że mieszkańcy stolicy Rosji niechętnie będą opuszczać swoje domy. To będzie dzień pełen kontrastów pogodowych.

Burze na południu Polski trwały do nocy

- Aktywność burz spada, ale mogą się jeszcze pojawiać - informował wieczorem Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo. Około godziny 21.30 wciąż grzmiało na Dolnym Śląsku, a także lokalnie na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce.

Prognoza pogody na dziś: po południu wreszcie zacznie się rozpogadzać

Na piątek synoptycy prognozują umiarkowanie zachmurzone niebo i neutralny biomet dla wszystkich województw. Jednak tylko na południu kraju w pierwszej połowie dnia spodziewane są słabe opady. Choć termometry wskażą 8-18 st. C, tylko mieszkańcy deszczowej strefy odczują komfort termiczny. W pozostałych regionach będzie dominować odczucie chłodu.

Wiosna na Teneryfie zimna i wietrzna

Teneryfa powitała już pierwszych turystów. Jednak Ci, którzy przyjechali na wyspę, są zaskoczeni pogodą, jaka panuje w regionie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie pada deszcz i wieje zimny wiatr.

Dno oceanu wciska się pod Amerykę. Chile i Peru nie zaznają spokoju

Wtorkowe silne trzęsienie ziemi w Chile to efekt tego samego mechanizmu, który wywołał najsilniejszy w historii wstrząs sejsmiczny zarejestrowany w tym samym regionie w 1960 roku. Za oba zdarzenia odpowiada proces subdukcji, czyli wciągania jednej płyty tektonicznej pod drugą. To przemieszczanie się olbrzymich fragmentów litosfery z prędkością nawet 8 cm na rok skutkuje również innymi zmianami geologicznymi wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

Frontowe chmury na wschodzie Polski. Zdarzają się burze

Strefa chmur frontu atmosferycznego przemieszcza się przez wschodnią część kraju. W jej strefie występują przelotne opady i słabe lokalne burze. Od wczesnego rana wyładowania zarejestrowano na pograniczu Pomorza i Wielkopolski oraz w rejonie Płocka.

Co piąty wypadek przez zły lek.

Statystyki są alarmujące – nawet 20 proc. wypadków powodują kierowcy, którzy zażyli niewłaściwe leki . Leki przeciwhistaminowe stosowane sezonowo, krócej jak i przewlekle mogą powodować senność oraz znużenie. Wiele z nich powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy, zaburzenie oceny odległości, zaburzenia widzenia, zawroty głowy [1]. Efekty te dotykają nie tylko kierowców, ale też operatorów maszyn, a nawet pilotów. Aby wygrać z alergią i być bezpiecznym, należy stosować właściwe leki. Z antyhistaminowych leków antyalergicznych OTC działań niepożądanych wpływających na sprawność psychofizyczną nie powoduje feksofenadyna [1]. Dostępna pod nazwą Allegra.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

Do Japonii dotarła fala tsunami. Ewakuowano kilka tysięcy ludzi

Niewielkie tsunami wystąpiło w czwartek wcześnie rano w północno-wschodniej Japonii - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Wysokość fal nie przekraczała 40 cm Tsunami wywołało trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Chile. Japońskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Pacyfiku u wybrzeża Chile. Falę zaobserwowano już w Hilo na Hawajach. Amerykańska Służba Meteorologiczna stworzyła animowany film - symulację przemieszczania się fali tsunami przez najbliższe 30 godzin po trzęsieniu ziemi.

Przez Polskę przejdzie zatoka niżowa

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, przemieszczającym się od Dolnego Śląska w kierunku Podlasia i Suwalszczyzny.