Najnowsze

Najnowsze

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego: lasy wyschnięte mimo niedawnych ulew

We wszystkich lasach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego i obowiązuje całkowity zakaz używania ognia. Upały doprowadziły do skrajnego wysuszenia ściółki leśnej - miejscami odparowało z gleby ponad 90 proc. wilgoci. Leśnicy przyznają, że prognozowane na kolejne dni temperatury dochodzące nawet do 30 st. C jedynie spotęgują zagrożenie.

Zapora we Włocławku spłaszcza falę. W każdej sekundzie przez tamę płynie 4900 m sześc. wody

Do Zbiornika Włocławskiego wpływa 4900 metrów sześć. na sekundę, w tym samym czasie wypływa z niego 4300 metrów sześć. Dzięki temu udaje się spłaszczyć falę wezbraniową i zmniejszać ryzyko podtopień w dolnym odcinku Wisły. Mimo tego wojewoda województwa kujawsko-pomorskiego wprowadził alarm powodziowy dla nadwiślańskich terenów. W pozostałej części kraju sytuacja stabilizuje się.

Sobota przyniesie kosmiczną ulewę: nawet tysiąc meteorów na godzinę

Na najbliższą sobotę naukowcy zapowiadają kosmiczną ulewę. Przewidują, że na godzinę spadnie nawet tysiąc meteorów. Efekty specjalne roju możemy zaobserwować na niebie między 8.30 a 9.40 czasu polskiego. Najlepsze punkty obserwacyjne będą jednak w USA i Kanadzie, gdyż na tych obszarach w czasie widowiska będzie noc.

Wołowina z próbówki na sklepowych półkach? Ekologicznie, ale drogo: 391 euro za kilogram

W zeszłym roku wyhodowano w laboratorium pierwszy na świecie hamburger z komórek macierzystych krowy. Próbujący mięsa przyznali, że wyglądem niczym się nie różni od oryginału i smakuje podobnie. Jednak technologia wykonania hamburgera z "próbówki" jest na razie trudna i kosztowna. 20 maja 2014 r. została opublikowana kolejna metoda hodowli mięsa w laboratorium. Pozwala ona obniżyć wyprodukowanie kilograma wołowiny do 391 euro.

Prognoza pogody na pięć dni: padnie pierwsza trzydziestka w tym sezonie

Przez następnych pięć dni nie opuszczą nas wysokie temperatury. Wartości na termometrach będą bliskie lub równe 30 st. C. Upały najbardziej będą cieszyły mieszkańców tych regionów, gdzie parasole będą służyły jedynie do osłony przed promieniami słońca. Wielu Polaków w najbliższych dniach doświadczy deszczu bądź burz, i to gradowych.

Rosetta obrała kurs na kometę. Dogoni ją za jedenaście tygodni

- Sonda Rosetta leci teraz prosto w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P/C-G) - poinformowali naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To najtrudniejszy etap podróży - przed przełomowym lądowaniem na powierzchni kosmicznej skały sonda znajdzie się w warkoczu pozostawianym przez kometę. Rosetta pędzi do celu z prędkością 2718 km/h i znajdzie się w pobliżu za 11 tygodni.

Alarm powodziowy w Płocku. Fala wezbraniowa płynie w dół Wisły

W związku z przyborem Wisły w Płocku ogłoszono alarm powodziowy. Poziom rzeki systematycznie tam wzrasta. Rośnie też tempo przyboru wody. Z kolei na południu kraju sytuacja powoli stabilizuje się. Zagrożenie powodziowe minęło m.in. na Ziemi Świętokrzyskiej. Teraz na falę wezbraniową czeka Włocławek. Nadal utrzymuje się wysoki poziom wody na Mazowszu.

Warszawskie powodzie sprzed lat

Warszawa w XIX i XX wieku bardzo często zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy. Jedną z największych powodzi była ta z 1934 roku. Intensywne opady w dniach 13-17 lipca podniosły dorzecze Dunajca. Fala powodziowa spłynęła do Wisły. W Warszawie rzeka wylała parę dni później. Wtedy odnotowano polski rekord opadów, kiedy to 16 lipca na Hali Gąsienicowej spadło 255 l/mkw. deszczu.

Fala wezbraniowa przetacza się przez Mazowsze

Stopniowo maleje liczba przekroczonych stanów alarmowych na wodowskazach w całym kraju. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na granicy Lubelszczyzny i Mazowsza (stany alarmowe przekroczone o 50-80 cm.) Według aktualnego modelu wyniesie około 698 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 40 cm.

Komunikat dla alergików

Rozpoczął się sezon pylenia traw. W najbliższych dniach stężenie pyłku traw wzrośnie na przeważającym obszarze kraju do wartości wysokich, jedynie w górach będzie jeszcze niskie

Kosmos ma swój dzień - oto zdjęcia NASA

21 maja przypada Światowy Dzień Kosmosu. Inicjatorami święta są amerykańscy astronauci. Motywem obchodów Dnia Kosmosu jest promocja i poszerzanie wiedzy na temat wszechświata. My przypominamy zdjęcia NASA wykonane przez teleskop Hubble'a, który pracuje na orbicie ponad 24 lata.

Słoweński żołnierz zwisając z helikoptera uratował bośniackie niemowlę

Przez ostatnie 120 lat żadna powódź na Bałkanach nie była tak tragiczna - liczba poszkodowanych przekracza milion, a kilkadziesiąt osób nie żyje. Bilansu ofiar o mały włos powiększyłoby bośniackie niemowlę, ocalone przed śmiercią przez słoweńskiego żołnierza. Ratownik zawisł na linie nad wodą nieopodal chorwackiej granicy i przetransportował dziecko na pokład helikoptera.

Silna burza gradowa zatrzymała kierowców

Do kraju wróciły burze. W niektórych miejscach, oprócz ulew i grzmotów, pojawił się również grad. Tak było m.in. w Kielcach, skąd otrzymaliśmy na Kontakt 24 nagranie. Trudne warunki pogodowe sprawiły, że część kierowców - w obawie o bezpieczeństwo - postanowiła przeczekać gradobicie na poboczu.