Najnowsze

Najnowsze

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Z deszczami przyjdzie ochłodzenie

W najbliższych dniach nie mamy co liczyć na majowe upały. Choć we wtorek w najcieplejszych częściach Polski temperatury zbliżą się do 20 stopni, potem będą stopniowo spadać. Noce też nie będą należały do ciepłych.

W środę zaczną się ulewy. Mogą wzbierać rzeki

Poziom rzek może znacznie się podnieść. Synoptycy ostrzegają przed uciążliwymi skutkami ulewnych deszczy, jakie prognozowane są w Polsce od środy do piątku. Najgorsza sytuacja będzie na południowym wschodzie Polski. W tym regionie w ciągu trzech dni spadnie nawet 120 litrów wody na metr kwadratowy.

Zefir sypnął śniegiem w maju

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Tornada, wichury, grad jak piłki tenisowe. Niebezpieczna pogoda na Wielkich Równinach

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.

Ratunek dla pszczół? Zwrot w kierunku rolnictwa ekologicznego

Choć nawozy, pestycydy, herbicydy i insektoidy zagwarantują lepsze zbiory, bez pszczół okażą się bezwartościowe - ostrzegają naukowcy. Obecnie aż 71 proc. wszystkich gatunków roślin jadalnych potrzebuje owadów zapylających. - A są takie miejsca w Europie, gdzie w ciągu roku padło 80 proc. populacji - alarmuje organizacja Greenpeace, nakłaniając rolników do rezygnacji z nawożenia pól chemią.

Komunikat dla alergików

W powietrzu dominuje niewywołujący reakcji alergicznych pyłek drzew iglastych. Zauważalny jest także spadek ilości pyłków dębu, choć na Suwalszczyźnie i na Pogórzu wciąż będzie wysoki. W pozostałych regionach utrzyma się na poziomie niskim do średniego.

Pięciometrowy pyton owinął się wokół psa

Odważna Brytyjka za pomocą scyzoryka uratowała psa, którego w jednym z chińskich parków zaatakował pięciometrowy pyton. Czworonóg szybko wyzdrowiał i po nieszczęśliwym wypadku została mu juz tylko blizna.

Moment, w którym utworzyło się tornado

Mieszkańcowi stanu Minnesota (USA) udało się nagrać moment tworzenia się tornada. "Lej miał kilkaset metrów szerokości, ale nie był w pełni skondensowany" - powiedział później łowca burz, który śledził trąbę powietrzną.

Jak jeździć w ekstremalnej mgle?

Mgła dezorientuje kierowców, którzy nie mogą odnaleźć się na drodze. Nie widzą dobrze zakrętów, pobocza, znaków, samochodów, mimo to zbyt mocno naciskają na pedał gazu. Tak było w przypadku karambolu, który miał miejsce w nocy z 3 na 4 maja na trasie S8. O tym jak należy sobie poradzić we mgle mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Hołowczyc.