Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na dziś: nie wszędzie będzie chłodno, deszczowo i ponuro

W niedzielę jedynie nad województwami zachodniej Polski niebo będzie pogodne. W pozostałych regionach będzie zachmurzone i wystąpią przelotne opady oraz burze, w trakcie których spadnie około 10 l/mkw. Miejscami zamiast kropli deszczu posypie się grad, a wiatr osiągnie prędkość 80 km/h. Wartości na termometrach w całym kraju nie będą należały do wysokich, sięgając od 16 do 21 st. C.

Tylko na zachodzie aura nie da powodów do narzekania

Sucha nawierzchnia i niezakłócona opadem atmosferycznym widzialność utrzyma się tylko w zachodniej części Polski. W pozostałych jazdę utrudnią przelotny deszcz i burze prognozowane przez meteorologów. Uciążliwe będą nie tylko krople wody i lokalnie pojawiający się grad, ale także wiatr. Porywy o prędkości 80 km/h będą szczególnie uciążliwe dla kierowców za kółkiem dużych pojazdów.

Burze od Lazurowego Wybrzeża do krajów bałkańskich

W niedzielę w większości popularnych regionów turystycznych w Europie i na świecie synoptycy prognozują, że wartości na termometrach będą bliższe, równe lub wyższe 30 stopniom. Na ogół będzie także bezchmurnie i pogodnie. Zdarzą się jednak wyjątki, głównie na kontynencie europejskim.

Deszcz i burze zepsują ostatni dzień weekendu prawie wszystkim turystom

W niedzielę pogoda w polskich kurortach pozostawi wiele do życzenia. Na Warmii i Mazurach będzie nie tylko padał deszcz - spodziewane są także gwałtowne burze. Podobna aura utrzyma się nad morzem, skutecznie zniechęcając do opalania. Tylko w kilku górskich miejscowościach będzie słonecznie i ciepło.

Myśleli, że to wybuch gwiazdy, a to "świetlne echo"

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

Jak zniechęcić komary? "Najlepszy jest goździk"

Istnieje wiele sposobów walki z komarami - na rynku jest dostępna cała gama produktów w różnych formach, w tym chemiczne i elektryczne. Powstała nawet aplikacja na telefon imitująca dźwięki odstraszające komary. Każdy ma swój patent na uniknięcie swędzących ukąszeń, jednak który z nich naprawdę działa?

"Będzie trzeba rozkuwać, może nawet strzelać". Wąskie korytarze przeszkodą dla ratowników

- Zabezpieczenie logistyczne, techniczne tego typu akcji to jest niesamowite przedsięwzięcie - komentuje działania bawarskich służ ratownik GOPR Marcin Feliks. W piątek rozpoczęli ewakuację rannego rannego speleologa, który po wypadku utknął na głębokości kilometra w jaskini Riesending. Najtrudniejsze może być pokonanie wąskich odcinków korytarzy, miejscami mających zaledwie kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Upały na Półwyspie Iberyjskim: nawet 40 st. C

W sobotę w wielu częściach Europy będzie przelotnie padać i grzmieć. Burze prognozowane są zarówno na chłodnej północy, i na ciepłym południu. Bezchmurne niebo i słoneczny żar synoptycy prognozują dla Portugalii i Hiszpanii.

Będą wyciągać rannego grotołaza. "Warunki są ekstremalne"

W okolicach Berchtesgaden w bawarskich Alpach rozpoczęła się w piątek ewakuacja ciężko rannego niemieckiego speleologa, uwięzionego od pięciu dni w jaskini na głębokości 1000 m. Skomplikowana akcja ratownicza może potrwać nawet tydzień, bo utrudnia ją nie tylko stan poszkodowanego, ale też pogoda, która może uziemić śmigłowiec. - Będziemy wykorzystywać do transportu muły - zapowiada rzecznik pogotowia górskiego.

W górach najcieplej, ale burzowo

W sobotę pogoda nie dopisze wypoczywającym nad jeziorami i nad morzem. W tych częściach kraju będzie chłodno i deszczowo. W górach też pokropi, a nawet zagrzmi, ale temperatury mają być nieco wyższe.

Dwa fronty przechodzą nad Polską. Niosą deszcze, burze i wichury

Północne regiony oraz Wielkopolska i Mazowsze znajdują się w strefie burz, które przemieszczają się na południowy wschód. Uaktywniły się po południu na jednym z dwóch chłodnych frontów atmosferycznych przechodzących nad krajem. Z drugim frontem związane są przelotne opady deszczu i silny, porywisty wiatr.

Brazuca łączy piłkarzy i naukowców NASA w ciemnościach laboratoriów. Zyskują studenci

Uwagę grających w tegorocznych mistrzostwach piłkarzy, naukowców NASA oraz milionów kibiców na całym świecie skupia Brazuca - oficjalny model piłki dopuszczony do gry przetestowany przez 600 piłkarzy. W kalifornijskich laboratoriach agencji znajduje się jej kopia, poddawana w imię nauki nietypowym procedurom przy zgaszonym świetle. Dzięki kolorowym strumieniom gazów studenci na własne oczy widzą zjawiska opisywane w podręcznikach.