Najnowsze

Najnowsze

Nowatorska metoda wykrywania obiektów zagrażających satelitom

Śledząc fale z rozgłośni radiowych odbijające się od obiektów krążących wokół Ziemi można będzie monitorować ruch tych obiektów - zakłada nowy projekt naukowców z australijskiej uczelni Curtin University of Technology. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA).

Powstała mapa 3D Wielkiej Rafy Koralowej. Pomoże wstrzymać inwazję koron cierniowych?

Choć naukowcy pracowali nad tym od lat, dopiero wykorzystanie obserwacji satelitarnych okazało się skutecznym sposobem. Dzięki nim powstała kompleksowa trójwymiarowa mapa Wielkiej Rafy Koralowej. Naukowcy liczą, że pomoże ona lepiej poznać, a tym samym chronić tę unikatową strukturę - zwłaszcza przed nasilającą się w ostatnich czasach inwazją żarłocznych koron cierniowych.

Udany start chińskiej sondy. Jadeitowy Królik leci na Księżyc

Chiny wystrzeliły pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem przystosowanym do badań powierzchni Księżyca, o nazwie Jadeitowy Królik. Zadaniem pojazdu będzie badanie powierzchni Srebrnego Globu. Naukowcy wierzą, że dzięki tej misji świat wiele zyska, m.in. energię na kolejnych 10 tys. lat.

Cyrkulacja się zmieni, nadejdą mroźne noce

Jeszcze przez pierwsze dni grudnia możemy się spodziewać dodatnich temperatur i niewielkich nocnych przymrozków. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, w najbliższy weekend zmieni się cyrkulacja, a do Polski zaczną docierać zimne masy powietrza. Sprawi, że mróz będzie trzymał również w ciągu dnia, a nocami temperatury mogą spadać nawet do -13 st. C.

Odkryto dwa jeziora pod lodami Grenlandii. Może być ich więcej?

Ponad 800 metrów pod lodami Grenlandii znajdują się co najmniej dwa jeziora. Każdy ze zbiorników ma około 8-10 km kw. Jednak w trakcie ciepłej pory roku mogą one trzykrotnie zwiększać swoją powierzchnię. Akweny zostały namierzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, którzy wykorzystali do tego radarowe obserwacje prowadzone z powietrza.

Ulewy paraliżują Kubę. Zginęły dwie osoby

Dwie osoby zginęły w wyniku ulewnych deszczów, które przez ponad dobę padały na Kubie - wynika z doniesień lokalnych władz. Obfite opady sparaliżowały rozległy pas wyspy sięgający od jej zachodnich części po centrum.

Jeśli kometa ISON przetrwała, zobaczymy ją na Boże Narodzenie

Jeśli przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem, to pod koniec grudnia rozbłyśnie nad naszymi głowami. Kometa ISON osiągnie wtedy perygeum, czyli znajdzie się w najmniejszej odległości względem Ziemi. To, czy nie stopiła jej nasza gwiazda, okaże się za kilka dni. - Dajmy jej trochę czasu, zanim wypiszemy nekrolog - apelują astrofizycy. O komecie ISON w materiale magazynu "Polska i Świat".

Lawinowe checkpointy startują w Tatrach

Urządzenia do kontrolowania sprawności detektorów lawinowych zostały zamontowane w Kuźnicach i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. - Sprawny detektor może uratować życie turyście - twierdzą ratownicy górscy.

Nowe technologie wzmocnią polskie wały

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej i katowickiego Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych stworzyli nowatorską metodę uszczelniania i wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Ich wynalazek - geokompozyty - przyniesie korzyść zarówno roślinom, jak i ludziom.