Gleba to podstawa życia na ziemi. Jednak ciężkie chemikalia, intensywne rolnictwo czy wylesienie ją degraduje. Badacze alarmują, że przez takie działania za 60 lat wierzchnia warstwa gleby może zniknąć.
Gleba to główny element środowiska naturalnego - jest siedliskiem roślin, zwierząt, a także człowieka. Odgrywa kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla i filtrowaniu wody.
- Gleba to podstawa naszego życia: ponad 95 proc. naszej żywności pochodzi z ziemi - mówi Maria Helena Semedo, która zajmuje się zasobami naturalnymi z ramienia ONZ.
Wytworzenie się trzycentymetrowej wierzchniej warstwy gleby trwa tysiąc lat. Niestety - jeśli niszczenie środowiska i zasobów gleby będzie postępować w tak szybkim tempie, jak teraz, za 60 lat wierzchnie warstwy gleby mogą zniknąć.
Przyczyny degradacji
Przyczyny degradacji gleby to m. in. stosowanie ciężkich chemikaliów rolniczych, a także wylesianie. Działacz Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego Volkert Engelsman alarmuje, że obecnie na skutek tych działań w każdej minucie tracimy powierzchnię gleby równą trzydziestu boiskom do piłki nożnej".
Jak można temu zapobiec?
Intensywne rolnictwo bardzo szkodzi glebie.Zdaniem Engelsmana lepiej skłonić się ku rolnictwu organicznemu. Dzięki niemu da się powstrzymać degradację. Ważne jest także, by na nowo zalesiać tereny.
Autor: kw/map / Źródło: Huffington Post