Moda na "selfie" obiega nie tylko świat, ale i wszechświat. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcie wykonane przez Rosettę z kometą w tle.
W piątek deszcze utrzymają się jeszcze na zachodzie Polski. Miejscami może zagrzmieć. Na wschodzie i w centrum kraju powinno być ciepło i słonecznie. W Rzeszowie odnotujemy nawet 27 st. C.
W piątek mieszkańcy Polski wschodniej nie będą narzekać na warunki drogowe. Deszcz popada jedynie na zachodzie kraju. Nie wykluczone są również wyładowania atmosferyczne, które przyniosą do 20 l/mkw. wody.
W Europie słońce umili wypoczynek wielu turystom. Bezchmurnego nieba mogą się spodziewać ci, którzy spędzają wakacje między innymi na hiszpańskim wybrzeżu. Upalnej aury można się również spodziewać w afrykańskich kurortach. Na światowej mapie kurortów będą też takie miejsca, w których prognozowane są burze i opady deszczu.
Nad polskimi kurortami zbiorą się chmury. Z wielu z nich spadnie deszcz. Słońca zaświeci jedynie w niektórych ośrodkach wczasowych na Mazurach i w górach. Meteorolodzy przewidują od 16 st. C do 25 st. C.
Mazurskie wilki wędrują coraz dalej na południe Polski. Mieszkańcy Ostrołęki i sąsiednich gmin liczą straty zwierzyny hodowlanej. Wilka widziano również w okolicach Płocka. Przypuszcza się, że drapieżne zwierzęta poszukują pożywienia i nowych terenów osiedleńczych.
Warstwa ozonowa, która chroni ludzi m.in. przed rakotwórczymi promieniami ultrafioletowymi, ma szansę przetrwać, a nawet się wzmocnić. Według ekspertów zachętą do jej ochrony powinien być fakt, że międzynarodowa współpraca ograniczająca emisję gazów cieplarnianych właśnie odnosi pierwsze sukcesy. Naukowcy odnotowali niewielki wzrost ozonu.
Połowa września to jeszcze astronomiczne lato, a z meteorologicznego punktu widzenia zaczyna się już jesień. Natomiast w Kolorado spadł w środę pierwszy śnieg w tym sezonie. Mieszkańcy przygotowują się do nowego sezonu narciarskiego.
Czwartkowy poranek należał do dość mglistych. - Widać, że nic nie widać - skwitowała w porannym programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 Agnieszka Cegielska.
Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować zorzą polarną. Nawet w Polsce.
Deszczowo będzie nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy. I to przez ten sam ośrodek niskiego ciśnienia. Meteorolodzy alarmują, że lało będzie m.in. w Budapeszcie. Natomiast na południu Chorwacji przez deszcz może dojść do lawin błotnych.
W ciągu najbliższych dni opady deszczu będą utrzymywały się zwłaszcza na zachodzie Polski. Synoptycy nie wykluczają również burz. W ich trakcie powieje z prędkością do 80 km/h. Na termometrach w całej Polsce wartości powyżej 20 stopni będziemy oglądać od piątku.
Trzech astronautów wylądowało "nieopodal" kazachstańskiego miasta Żezkazgan w środkowej części kraju. Statek z dwoma Rosjanami i Amerykaninem na pokładzie znalazł się na Ziemi po 4.00 rano czasu polskiego.
Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.
W czwartek tylko mieszkańcy Pomorza nie będą potrzebowali parasola - w pozostałych województwach spodziewane są opady i lokalne burze. Najwięcej deszczu spadnie południowym zachodzie - miejscami nawet 50 l/mkw. W centrum także będzie deszczowo, zaś na północnym wschodzie niewykluczone, że zagrzmi i mocno powieje. Biomet tego dnia będzie niekorzystny, zaś termometry wskażą od 16 do 23 st. C.
W czwartek prawie wszyscy kierowcy w Polsce napotkają utrudnienia w postaci opadów deszczu. Najtrudniejsze warunki wystąpią na trasach w województwach na południowym zachodzie, gdzie spadnie nawet 50 l/mkw. oraz w części północno-wschodniej, gdzie niewykluczone są burze.
Intensywne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom Gdańska. W środę w godzinach popołudniowych zalane zostały niektóre jezdnie. Miejscami naporu wody nie wytrzymały studzienki kanalizacyjne.
Jak zapowiada się czwartek w kurortach świata? Burzowo będzie w Portugalii, w Chorwacji, w Grecji, ale też w kurortach Ameryki Łacińskiej, na Malediwach i w Indonezji. Z pełnego słońca będą się cieszyć ci, którzy przebywają w Hiszpanii i w Afryce.
W polskich kurortach niebo będzie zasnute chmurami, z których w wielu miejscach spadnie deszcz. Prognozowane są również lokalne burze. Termometry wskażą od 12 st. C do 25 st. C.
W Kanadzie w prowincji Alberta w poniedziałek rano spadł pierwszy śnieg w tym roku. Zima przyszła dużo szybciej niż zwykle. Mokry, topniejący śnieg połamał drzewa i sparaliżował całe miasto.
Stanąć we wnętrzu krateru, podziwiać rozżarzone jezioro lawy? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo sama myśl o niebezpieczeństwie przyprawia nas o ciarki. Jest jednak śmiałek, któremu tak ekstremalne wyczyny nie są obce. To Kanadyjczyk George Kourounis. Udało mu się pod koniec sierpnia stanąć wewnątrz aktywnego wulkanu Marum, który położony jest na jednej z pacyficznych wysp.
Gdzie efekt cieplarniany najbardziej wpływa na środowisko? Portal weather.com wyłonił 10 miejsc, gdzie globalne ocieplenie oddziałuje na przyrodę w największym stopniu. Na liście znalazły się m.in.: Floryda, Grenlandia czy Antarktyda. Sprawdź gdzie jeszcze i z jakim rezultatem przyroda zmieniła się za sprawą wzrostu globalnej temperatury powietrza.
Prognozy na nadchodzące godziny nie napawają optymizmem. Czeka nas pochmurny i deszczowy czwartek. Niewykluczone, że miejscami spadnie nawet 50 litrów wody. Ostrzegamy więc przed lokalnymi podtopieniami. W piątek będzie nieco pogodniej, ale w części kraju nadal może padać i grzmieć.
W okresie rozpogodzeń głównym zagrożeniem dla alergików będą nadal zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria (średnie stężenie) i z rodzaju Cladosporium (wysokie stężenie).
Zamiast samochodów pędzących po trasie szybkiego ruchu w USA, po drodze sunęła rzeka wody i błota. Wiele samochodów zostało podtopionych i zniszczonych. Dojazd do "miasta grzechu" został wstrzymany. Za całą sytuację odpowiedzialny jest cyklon Norbert.
Jak wygląda Ziemia z wysokości ponad 400 kilometrów? Naukowcy z ESA odpowiedzieli na to pytanie niezwykłym filmem, w którym wykorzystali zdjęcia astronauty Alexandra Gersta, przebywającego obecnie na ISS. Zorza polarna, miliony świateł i białe obłoki nad kontynentami - to niezwykła podróż dookoła świata w niecałą minutę.
Coraz mniej mgieł w Polsce. Jak informuje synoptyk TVN Meteo, utrzymują się one tylko w rejonach górskich. Z kolei na nizinach pojawiają się zamglenia.
Grad uszkodził samolot linii Air Europa, lecący z Madrytu do Buenos Aires. Jak poinformowała we wtorek argentyńska stacja telewizyjna TN, maszyna wylądowała jednak bezpiecznie w stolicy Argentyny.