Najnowsze

Najnowsze

Gwałtowne nawałnice we Włoszech

Jedna osoba nie żyje, a cztery uważane są za zaginione po tym, jak przez centralne i południowe Włochy przetoczyły się nawałnice. Władze podają, że bilans załamania pogody ciągle wzrasta.

Mgła wygląda dobrze na zdjęciach, ale nie lubią jej na lotniskach

Jesienią często nad ranem utrzymują się mgły, które nierzadko utrudniają podróż samochodem. Potrafią sparaliżować nawet ruch lotniczy, jak to się stało we wtorek na krakowskim lotnisku. Jedno trzeba przyznać - na fotografiach zawsze prezentują się świetnie, nadając im romantyczny charakter.

Nobel dla Higgsa. "Zakład o nagrodę za odkrycie bozonu, to żadna sztuka"

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafi do Brytyjczyka Petera Higgsa oraz Francois Englerta, którzy wyliczylli istnienie bozonu Higgsa. Choć o nagrodzie dla nich spekulowano już rok temu, wtedy przeszkodą okazało się długie oczekiwanie na potwierdzenie wyników doświadczalnego wykrycia bozonu w ośrodku CERN. Laureatów tegorocznej edycji trafnie wytypował już dwa dni przed wyborem ekspert agencji Reutera.

To przez spaliny z diesli kwiaty stają się dla pszczół nieatrakcyjne

Naukowcy alarmują, że nie tylko pestycydy stosowane w rolnictwie szkodzą pszczołom. Jak się okazuje, zanieczyszczenia powietrza spalinami skutecznie uniemożliwiają tym pracowitym owadom spełnianie swojego obowiązku. Zespół badaczy udowodnił, że owady mają ogromny problem z wyczuciem bogatych w nektar kwiatów, jeśli w pobliżu znajdują się źródła emisji tlenku azotu.

Technologia nie zna granic: sygnał SOS przebył 18 tysięcy kilometrów

Współczesna technologia nie zna granic, o czym przekonał się nastolatek w Nowej Zelandii. W wyniku upadku w górach stracił przytomność, a sygnał alarmowy odebrali ratownicy w... Wielkiej Brytanii. Dzięki ich szybkiej reakcji lokalne służby odnalazły chłopca i przetransportowały do szpitala.

Słońce rozświetli drogi na zachodzie kraju

We wtorek warunki drogowe będą dobre w całym kraju. Na zachodzie Polski będzie słonecznie, uważajmy więc, by nie oślepiło nas słońce. Wschód pozostanie umiarkowanie zachmurzony, jednak drogi w całym kraju będą suche.

Prognoza pogody na dziś: słonecznie na zachodzie, pochmurno w centrum

Polska znajduje się pod wpływem wyżu, co sprawia, że synoptycy wykluczają opady deszczu i przewidują liczne rozpogodzenia. We wtorek zwłaszcza na zachodzie Polski będzie przyjemnie, a na niebie chmur będzie niewiele. Wszystkie uciekną na wschód, jednak synoptycy nawet tam wykluczająą tego dnia opady deszczu.

Hawaje powstały inaczej niż sądziliśmy

Dlaczego Hawaje się zapadają? Co powoduje, że skały, które pokrywają powierzchnię tego archipelagu są takie słabe? I wreszcie, w jaki sposób uformowały się te wyspy? Naukowcy sformułowali właśnie nową teorię dotyczącą powstania archipelagu.

Fitow stracił na sile, ale wyrządził szkody warte 6 mld zł

Fitow był 23. tajfunem, który w tym roku, uderzył w wybrzeże Chin, przynosząc wichurę i ulewy na obszarach nadmorskich prowincji Fujian i Czeciang. Obecnie stracił na sile i klasyfikowany jest jako burza tropikalna. Dotychczas wyrządził wiele szkód: kilka miejscowości na wybrzeżu zostało zalanych, w niektórych rejonach doszło też do awarii zasilania. W regionie wstrzymany został transport lotniczy, kolejowy i morski, a wiele dróg było nieprzejezdnych ze względu na podtopienia i wiatrołomy. Władze ewakuowały ponad pół miliona mieszkańców.

Idzie burza, maleje ochota na seks

Kiedy zaczyna spadać ciśnienie atmosferyczne i psuje się pogoda, niektóre owady tracą ochotę na kopulację. Naukowcy tłumaczą, że dzięki temu zwierzęta mogą przetrwać nadchodzące zagrożenie: silny wiatr i ulewny deszcz.

Mumie odkrywają tajemnice współczesnych chorób

Starożytne mumie są bezcennym źródłem informacji o współczesnych chorobach, uważają naukowcy. Dotychczas uważano, że tryb życia ubogi w ruch i pełny przetworzonego, chemicznie udoskonalonego jedzenia skutkuje szeregiem dolegliwości, popularnie określanych "chorobą cywilizacyjną". Naukowcy badający mające po kilka tysięcy lat mumie udowodnili, że nie jest to do końca prawda.

Pioruny w weekend zabiły ponad 30 osób

Co najmniej 32 osoby zginęły w sobotę i niedzielę od uderzeń piorunów w dwóch stanach wschodnich Indii. Kraj jest nawiedzany przez gwałtowne zjawiska związane z pora monsunową. Jednak liczba ofiar z minionego weekendu została uznana za ekstremalnie wysoką.

Medyczny Nobel dla dwóch Amerykanów i Niemca. Za system transportu w komórkach

Dwaj Amerykanie: Randy W. Schekman i James E. Rothman oraz Niemiec Thomas C. Suedhof otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny. Dostali ją za odkrycie organizacji głównego systemu transportu w komórkach, który wykorzystuje pęcherzyki otoczone błoną lipidową. Naukowcy podzielą się sumą 8 mln koron szwedzkich, czyli około 1,2 mln dol.

"Noblowska ruletka": nawet przełomowe odkrycia nie zawsze są nagradzane

- Im bardziej środowisko naukowe jakimś tematem żyje, im częściej czerpie z pracy danego naukowca, to okazuje się, że on faktycznie ma coraz większe szanse na Nobla - przyznaje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Właśnie dlatego według niego to Peter Higgs jest najmocniejszym tegorocznym faworytem w dziedzinie fizyki. Popularyzator nauki przypomina jednak, że zdarzali się już "pewniacy" do nagrody, którzy ostatecznie jej nie dostali, a spekulacje na ten temat nazywa "noblowską ruletką".

Metal, który może zmieniać kształt bez końca

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że pewien stop żelaza z węglem może pod wpływem temperatury wielokrotnie zmieniać kształ bez szkody dla swojej wewnętrznej struktury. Zachowanie atomów znajdujących się wewnątrz tego materiału przypomina przesunięcia szyku oddziałów wojskowych: rzędy atomów w uporządkowany sposób zmieniają swoje lokalizacje.

Pogodnie i sucho. Aura wesprze kierowców

Pogoda na początku nowego tygodnia będzie dla zmotoryzowanych łaskawa. W całym kraju mogą liczyć na pogodną, stabilną aurę i suche drogi. Sprzyjać im będą nawet warunki biometeorologiczne.

Rumunia się trzęsie. "Spodziewaliśmy się"

Ziemia zatrzęsła się na południu Rumunii. Wstrząsy miały siłę 5,5 w skali Richtera, a epicentrum znajdowało się 140 km pod ziemią w obrębie okręgu Vrancea. Władze informują, że nikt nie ucierpiał podczas porannego trzęsienia. Nie odnotowano także większych zniszczeń.