Wściekasz się, kiedy jedzenie upadło Ci na podłogę? Podnieś je szybko, a nie będziesz musiał go wyrzucać. Większość ludzi ślepo wierzy w "zasadę pięciu sekund". Naukowcy dowiedli, że nie jest ona tylko wymysłem naszych przodków. I wcale nie musimy ganić dzieci za jej stosowanie.
Po kilku dość chłodnych dniach temperatura wzrośnie. Zrobi się ciepło. W niedzielę słupki rtęci powędrują nawet do 28 stopni. Niestety nadal możliwe będą opady deszczu, a lokalnie również burze z porywami wiatru sięgającymi 90 km/h.
- Tam, gdzie wyjrzy słońce czyli na północy kraju będzie 18, 19 stopni. A na południu, gdzie słońca nie będzie, a pojawią się chmury i opady deszczu, będzie tylko 15, 16 stopni - zapowiada na wtorek prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.
Zmarł pięcioletni Francuz, którego podczas kąpieli w Zatoce Tajlandzkiej poraziła kubomeduza - jedno z najbardziej jadowitych stworzeń na świecie. Lokalne władze apelują o ostrożność, bo obecnie trwa sezonowy zakwit tych zwierząt.
Część centralnej Portugalii stanęła w płomieniach. Strażacy przez kilkanaście godzin walczyli z żywiołem. Sytuacja była na tyle niebezpieczna, że trzeba było przeprowadzić ewakuacje.
W Kalifornii cały czas niebezpiecznie. Główny geolog USA ostrzega przed wstrząsami wtórnymi. Mieszkańcy porządkują szkody, które wywołał żywioł, przy czym często doznają urazów. Dlatego cały czas wzrasta liczba ofiar trzęsienia i jego skutków. Do szpitala zgłosiło się już 208 osób. Z kolei władze stanu apelują o wsparcie. - Potrzebujemy więcej pomocy z zewnątrz - mówią.
Pogoda nie będzie dziś sprzymierzeńcem zmotoryzowanych. W przeważającej części kraju można spodziewać się opadów deszczu. Lokalnie spadnie aż 15 litrów wody. Warto więc zachować ostrożność i zdjąć nogę z gazu, bo drogi staną się śliskie.
Dziś wielu mieszkańcom naszego kraju przydadzą się parasole. Deszczowe chmury zawisną nad południową i centralną Polską. Pogoda dopisze jedynie w północnych regionach. Niestety niemal wszystkim zrobi się chłodno, bo słupki rtęci nigdzie nie przekroczą 20 stopni.
Setki mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu intensywnych opadów deszczu w Barranquilla w północnej Kolumbii. Jak podają lokalne media, obfity deszcz i burze zniszczyły wiele gospodarstw, a także samochody, parkingi i drzewa.
Siedmioro Polaków stanęło na dnie najgłębszej jaskini świata. - 40 lat chodzę po jaskiniach, ale takiej jeszcze nie widziałem - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl jeden z członków wyprawy. Podczas zejścia pobite zostały dwa rekordy - Dorota Drzewiecka jest pierwszą Polką, a Kazimierz Szych najstarszym człowiekiem, który zszedł na taką głębokość.
We wtorek na turystów w Polsce czekają różne warunki pogodowe. Uprzywilejowani będą wczasowicze w Polsce północnej, a pokrzywdzeni wypoczywający w górach. Południowa Polska będzie w strefie opadów deszczu. Tam dobrze jutro zabrać ze sobą polar. Woda w jeziorach i nad Morzem będzie cieplejsza od powietrza.
Niektórzy potrzebują mocnych wrażeń. Żądny przygód włoski podróżnik zamierza jako pierwszy człowiek w historii zamieszkać w kapsule na szczycie góry lodowej. Spędzi w niej od ośmiu do dwunastu miesięcy. Naukowcy szacują, że w tym czasie lodowiec będzie powoli topniał. Projekt rozpocznie się w 2015 roku. Alex Bellini będzie świadkiem ostatniej fazy istnienia góry lodowej.
Nie we wszystkich światowych kurortach pogoda będzie sprzyjać plażowaniu. W Ameryce Środkowej i Azji pojawią się wyładowania atmosferyczne. Na bezchmurne niebo będą mogli liczyć wypoczywający m.in. w Izraelu, Grecji, Turcji. Słońce wyjrzy również w kurortach portugalskich i hiszpańskich.
Wszyscy na świecie spekulują na temat globalnego ocieplenia. Na konferencjach znawcy przestrzegają społeczeństwo przed jego skutkami i uświadamiają, by dla dobra naszej planety, ograniczyć wszelką emisję gazów cieplarnianych. Jednak okazuje się, że ocieplenie klimatu nie postępuje tak szybko jak kiedyś.
Na koniec sierpnia i zarazem wakacji aura nie poprawi nam humoru. Najbliższe dni zapowiadają się deszczowo i burzowo. Do czwartku na przejaśnienia mogą liczyć jedynie mieszkańcy Polski północnej. W drugiej połowie tygodnia sytuacja się odwróci.
Naukowcy z NASA zakończyli przygotowania kapsuły do pierwszego lotu w kosmos. Zainstalowano nowe powłoki, które wytrzymają wysoką temperaturę podczas przechodzenia promu przez troposferę.
Na dnie Atlantyku, odkryto ponad 500 miejsc, z których uwalniany jest metan. Naukowcy nie kryją zaskoczenia, bo tak wiele nowych pióropuszy gazu cieplarnianego może przyczyniać się do globalnego ocieplenia.
Około 150 osób zostało rannych w wyniku najsilniejszego od ćwierć wieku trzęsienia ziemi w Kalifornii. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale trzy osoby, w tym małe dziecko, są poważnie ranne. Dziesiątkom domów grozi zawalenie. Straty materialne szacuje się na miliard dolarów.
W niedzielę na niebie nad częścią kraju pojawiły się burzowe chmury. Miejscami widoki zapierały dech w piersiach. Naszym internautom udało się wykonać zdjęcia podniebnych spektakli cumulonimbusów. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt Meteo.
Wszystko wskazuje na to, że do Polski zbliża się zima. Szczyty Tatr pokryły się pierwszym śniegiem, nawet bociany wyleciały wcześniej niż zwykle do cieplejszych miejsc na świecie. Temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła - 1 st. C.
- To co się dzieje na Islandii w tej chwili, to jest erupcja pod lodem, ona już trwa - powiedział profesor geofizyki Marek Lewandowski. Jak się okazuje, wypływy magmy, do jakich dochodzi, chronią Islandię przed zniknięciem z powierzchni Ziemi.
Strażacy uratowali koalę, udzielając pomocy metodą usta-usta. Torbacza, któremu przestało bić serce, najpierw ściągnięto z drzewa. Wdrapał się na nie, ponieważ został potrącony przez samochód.
Dobre warunki na drogach będą panowały w wielu miejscach w Polsce. Śliskie drogi, a także ograniczona widzialność - ich spodziewamy się na północy kraju.
W poniedziałek na ogół będzie pogodnie. Gorszej aury mogą spodziewać się jednak mieszkańcy między innymi Podlasia. Niestety temperatury nas nie zachwycą, słupki rtęci w Suwałkach sięgną zaledwie 16 stopni.
Prezenterzy Jarosław Kuźniar i Tomasz Wasilewski prowadzący wyjazdowy program TVN 24 "Wstajesz i wakacje" mieli okazję porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem. Pan Marian Jankowski obserwuje pogodę od sześćdziesięciu lat na stacji synoptycznej w Kołobrzegu. "Sześćdziesiąt lat, dzień w dzień to samo" powiedział Kuźniar.
Zimne powietrze, które właśnie napływa do Polski, da nam się we znaki głównie na początku tygodnia. Przeważnie będzie tylko kilkanaście stopni, a nieliczni szczęściarze zobaczą na swoich termometrach 20 stopni.
W poniedziałek zarówno turyści wypoczywający nad morzem, jak i na Mazurach będą mogli narzekać na pogodę. Dla tych regionów naszego kraju prognozowane są przelotne deszcze. Więcej szczęścia będą mieli ci, którzy zaplanowali sobie wędrówki po górach.
W poniedziałek wczasowicze w południowej Europie nie będą narzekać na pogodę w trakcie wypoczynku. W żadnym z europejskich kurortów w basenie Morza Śródziemnego nie powinno padać. Upał dokuczy turystom w Grecji, Turcji i Afryce. Deszcz spadnie na Karaibach i Azji południowo-wschodniej.