Im dłużej jesteś w trasie, tym mocniej bolą plecy i pośladki?
Już w najbliższą niedzielę Narodowe Święto Biegania w TVN Meteo Active. Od 9 do 12 będziemy relacjonować najważniejsze biegowe imprezy. Na żywo nasi reporterzy porozmawiają z biegaczami, trenerami, dietetykami i lekarzami. Pokażemy, jak prawidłowo się rozgrzewać, jak zacząć biegać lub jak poprawić swoje wyniki oraz jak unikać kontuzji.
Podobnie jak ból kolan, ból pleców powstaje głównie z powodu nieprawidłowej postawy. Nogi wydają się być najważniejsze przy bieganiu. Dlatego o tę część dbamy na początku najbardziej. Jeżeli zapomnimy o tułowiu, to nogi będą przypominać super sprężynki, a tułów – miękki budyń. I w czasie długiego wysiłku nie da rady sprostać obciążeniom.
Ważne nie tylko nogi
- Nie bez powodu jak biegamy, ruszamy rękami. Pozwalają nam one ustabilizować odcinek lędźwiowy - mówi Joanna Palka, trenerka z klubu TI Fitness. I wskazuje na brzuch, boki i plecy. - Najważniejsza jest tu równowaga między mięśniami przodu, tyłu i mięśniami skośnymi - zaznacza.
- Jeżeli jesteśmy słabi tutaj, zaczynamy chwiać się na boki, mocno się nachylamy i jesteśmy w dużym zgięciu - mówi Joanna Palka. I przypomina, że pozycja ta powoduje zwiększony nacisk na krążek międzykręgowy. Krążki są w czasie długiego biegu nierównomiernie naciskane i gdy potem zaczynają się rozluźniać, pojawia się ból.
Ćwiczenia na plecy
1. Zaczynamy od położenia się na plecach i zgięcia nóg.
2. Podnosimy jedną nogę, a następnie kręg po kręgu unosimy pośladki i plecy.
3. Za głowę przenosimy piłkę.
4. Gdy opuszczamy pupę, piłkę przenosimy na wysokość brzucha.
5. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
Trudniejsza wersja tego ćwiczenia zakłada uniesienie obu nóg i następnie naprzemienne opuszczanie raz prawej, raz lewej, z jednoczesnym przenoszeniem za głowę piłki.
Autor: Katarzyna Karpa/mk // ŁUD