Jak walczyć z alergią? Porady dla alergików

Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić obie z alergią? Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi.

Jak walczyć z alergią? Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić sobie z alergią? W ostatnich dekadach liczba osób uczulonych wzrosła znacząco na całym świecie, osiągając rozmiar epidemii. Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi. Zwiększona częstość zachorowań na choroby alergiczne nie ominęła również Polski.

Objawy alergii do niedawna były lekceważone, dziś jednak znany jest ich negatywny wpływ na jakość życia chorego[1]. W jaki sposób osoby uczulone mogą zminimalizować uporczywe dolegliwości?

Co to jest alergia?

Alergia to patologiczna odpowiedź organizmu na oddziaływanie obcych substancji, nazywanych alergenami. Polega na reakcji immunologicznej, wynikającej z powstania swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, m.in. immunoglobuliny klasy E (IgE).

Termin „alergia” powstał przez połączenie dwóch greckich słów: „allos” (różne, zmienne) oraz „ergos” (działanie, reakcja) i po raz pierwszy został użyty w 1906 roku przez austriackiego naukowca i lekarza pediatrę – Clemensa von Pirqueta[2]

Rodzaje reakcji alergicznych: wziewna, pokarmowa, kontaktowa

W zależności od sposobu, w jaki alergen przedostaje się do organizmu, wyróżnia się następujące rodzaje alergii:

alergię wziewną (powietrznopochodną)

alergię pokarmową,

alergię kontaktową (zetknięcie skóry z alergenem).

Objawy alergii mogą manifestować się w różny sposób, przyjmując postać skórną ( atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, obrzęk naczynioruchowy) lub postać obejmującą błony śluzowe (alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma i dolegliwości układu pokarmowego). Wśród reakcji alergicznych wyróżnia się reakcje IgE-zależne oraz IgE-niezależne.

Reakcje IgE-zależne to reakcje natychmiastowe, które powstają w wyniku połączenia się alergenu z przeciwciałami IgE, co z kolei prowadzi do uwolnienia histaminy i innych mediatorów stanu zapalnego. Do reakcji IgE zależnych zalicza się: astmę alergiczną, wstrząs anafilaktyczny, alergiczny nieżyt nosa (ANN), pokrzywkę alergiczną oraz alergiczny typ atopowego zapalenia skóry.

Reakcje IgE-niezależne wywołane są połączeniem alergenu z przeciwciałami IgG, IgM lub limfocytem T. Przykładami takich reakcji są między innymi: niektóre rodzaje pokrzywki, choroba poprzetoczeniowa, niedokrwistość hemolityczna, zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczny wyprysk kontaktowy oraz odczyn tuberkulinowy[3].

Podsumowując więc najczęstsze objawy alergii to: zatkany nos, swędzenie oczu, swędzenie nosa, łzawienie oczy, kichanie, katar, kręcenie w nosie ale również pokrzywki i wypryski.

Podział alergenów

Alergeny dzieli się na:

wziewne – zewnątrzpochodne (pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych) i wewnątrzpochodne (roztocza, kurz domowy, szczątki zwierząt, alergeny zwierząt),

pokarmowe – substancje o strukturze białkowej obecne w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,

kontaktowe – np. lateks, niektóre metale (nikiel, chrom), substancje zapachowe, parafenylenodiamina, konserwanty kosmetyków, środki odkażające, tworzywa sztuczne,

leki – np. antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy), kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne[4]

Sposoby na alergię

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie lub zmniejszenie objawów alergii jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Jest to możliwe na przykład w przypadku alergenów pokarmowych, które można wyeliminować z diety, alergenów kontaktowych oraz leków, które można na przykład zastąpić innymi. Niestety zdecydowanie trudniejsze jest ograniczenie styczności z alergenami wziewnymi.

W Polsce okres pylenia rozpoczyna się już na przełomie stycznia i lutego, a jedynymi miesiącami uznawanymi za wolne od pyłków roślin są październik, listopad i grudzień[5]. Całkowite uniknięcie z alergenami wziewnymi jest niestety trudne, dlatego najczęściej w okresie pylenia konieczne jest stosowanie farmakoterapii[6].

Osoby, które podejrzewają u siebie uczulenie na pyłki roślin, powinny zgłosić się do poradni alergologicznej w celu przeprowadzenia testów skórnych, które wykażą jakie pyłki wywołują u nich alergię. Dzięki wiedzy z badań alergicznych w okresie pylenia danego alergenu mogą zastosować leki przeciwalergiczne. Informacje na temat okresu pylenia poszczególnych roślin można znaleźć w kalendarzu pyleń.

Kalendarz pyleń – do czego służy?

Kalendarz pyleń to praktyczne źródło informacji przeznaczone dla osób cierpiących z powodu alergii sezonowej wywołanej przez alergeny wziewne występujące w środowisku zewnętrznym. Kalendarz ten opracowywany jest co roku przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (OBAS). Korzystając z kalendarza należy mieć na uwadze różnice dotyczące stężenia pyłków poszczególnych roślin występujące w poszczególnych regionach kraju.

Dane regionalne powinny być więc dla alergików głównym źródłem informacji na temat pylenia. W Polsce najdłużej, bo przez ponad 3,5 miesiąca, jesteśmy narażeni na zetknięcie z pyłkiem traw. Poza nimi do najsilniejszych alergenów wziewnych w naszym kraju zaliczane są: brzoza, bylica, olcha, leszczyna oraz babka [7]. W okresie wzmożonego pylenia objawy alergiczne znacznie się nasilają, dlatego większość uczulonych stosuje w tym czasie leki przeciwalergiczne, najczęściej antyhistaminowe.

Jakie leki przeciwalergiczne wybrać?

Bardzo dużą skuteczność w leczeniu chorób alergicznych wykazują leki przeciwhistaminowe. To właśnie histamina odpowiada w dużej mierze za występowanie objawów alergii, gdyż jest jednym z mediatorów stanu zapalnego. Jej działanie polega na pobudzaniu receptorów H1, H2, H3, H4.

Leki przeciwhistaminowe wiążą się z receptorem H1 i tym samym blokują aktywność histaminy. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje leków antyhistaminowych – I i II generacji.

Stosowanie leków pierwszych generacji bardzo często wywołuje skutki niepożądane, takie jak:

sedacja, czyli nadmierną senność, osłabienie i otępienie,

suchość skóry i błon śluzowych,

przyspieszenie akcji serca,

trudności w oddawaniu moczu,

rozszerzenie źrenic,

trudności w oddawaniu moczu.

Ze względu na mnogość skutków ubocznych leków starszej generacji lekarze zalecają alergikom stosowanie leków przeciwhistaminowych II generacji. Stosowanie leków nowej generacji znacznie rzadziej wywołuje u pacjentów efekt sedacji i inne objawy niepożądane, jest więc bezpieczniejsze[8].

Dowiedz się więcej na alergia-allegra.pl

------------------------

Autor: dr Barbara Piękosz-Orzechowska

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 02.05. Noc w całym kraju będzie pogodna, chociaż miejscami silniej powieje wiatr. Drugi dzień majówki również okaże się łaskawy pod względem aury. Spodziewane jest pogodne niebo, jedynie pod wieczór lokalnie przysłonięte przez chmury, jak również do 26 stopni Celsjusza na termometrach.

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express