Jak walczyć z alergią? Porady dla alergików

Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić obie z alergią? Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi.

Jak walczyć z alergią? Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić sobie z alergią? W ostatnich dekadach liczba osób uczulonych wzrosła znacząco na całym świecie, osiągając rozmiar epidemii. Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi. Zwiększona częstość zachorowań na choroby alergiczne nie ominęła również Polski.

Objawy alergii do niedawna były lekceważone, dziś jednak znany jest ich negatywny wpływ na jakość życia chorego[1]. W jaki sposób osoby uczulone mogą zminimalizować uporczywe dolegliwości?

Co to jest alergia?

Alergia to patologiczna odpowiedź organizmu na oddziaływanie obcych substancji, nazywanych alergenami. Polega na reakcji immunologicznej, wynikającej z powstania swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, m.in. immunoglobuliny klasy E (IgE).

Termin „alergia” powstał przez połączenie dwóch greckich słów: „allos” (różne, zmienne) oraz „ergos” (działanie, reakcja) i po raz pierwszy został użyty w 1906 roku przez austriackiego naukowca i lekarza pediatrę – Clemensa von Pirqueta[2]

Rodzaje reakcji alergicznych: wziewna, pokarmowa, kontaktowa

W zależności od sposobu, w jaki alergen przedostaje się do organizmu, wyróżnia się następujące rodzaje alergii:

alergię wziewną (powietrznopochodną)

alergię pokarmową,

alergię kontaktową (zetknięcie skóry z alergenem).

Objawy alergii mogą manifestować się w różny sposób, przyjmując postać skórną ( atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, obrzęk naczynioruchowy) lub postać obejmującą błony śluzowe (alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma i dolegliwości układu pokarmowego). Wśród reakcji alergicznych wyróżnia się reakcje IgE-zależne oraz IgE-niezależne.

Reakcje IgE-zależne to reakcje natychmiastowe, które powstają w wyniku połączenia się alergenu z przeciwciałami IgE, co z kolei prowadzi do uwolnienia histaminy i innych mediatorów stanu zapalnego. Do reakcji IgE zależnych zalicza się: astmę alergiczną, wstrząs anafilaktyczny, alergiczny nieżyt nosa (ANN), pokrzywkę alergiczną oraz alergiczny typ atopowego zapalenia skóry.

Reakcje IgE-niezależne wywołane są połączeniem alergenu z przeciwciałami IgG, IgM lub limfocytem T. Przykładami takich reakcji są między innymi: niektóre rodzaje pokrzywki, choroba poprzetoczeniowa, niedokrwistość hemolityczna, zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczny wyprysk kontaktowy oraz odczyn tuberkulinowy[3].

Podsumowując więc najczęstsze objawy alergii to: zatkany nos, swędzenie oczu, swędzenie nosa, łzawienie oczy, kichanie, katar, kręcenie w nosie ale również pokrzywki i wypryski.

Podział alergenów

Alergeny dzieli się na:

wziewne – zewnątrzpochodne (pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych) i wewnątrzpochodne (roztocza, kurz domowy, szczątki zwierząt, alergeny zwierząt),

pokarmowe – substancje o strukturze białkowej obecne w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,

kontaktowe – np. lateks, niektóre metale (nikiel, chrom), substancje zapachowe, parafenylenodiamina, konserwanty kosmetyków, środki odkażające, tworzywa sztuczne,

leki – np. antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy), kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne[4]

Sposoby na alergię

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie lub zmniejszenie objawów alergii jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Jest to możliwe na przykład w przypadku alergenów pokarmowych, które można wyeliminować z diety, alergenów kontaktowych oraz leków, które można na przykład zastąpić innymi. Niestety zdecydowanie trudniejsze jest ograniczenie styczności z alergenami wziewnymi.

W Polsce okres pylenia rozpoczyna się już na przełomie stycznia i lutego, a jedynymi miesiącami uznawanymi za wolne od pyłków roślin są październik, listopad i grudzień[5]. Całkowite uniknięcie z alergenami wziewnymi jest niestety trudne, dlatego najczęściej w okresie pylenia konieczne jest stosowanie farmakoterapii[6].

Osoby, które podejrzewają u siebie uczulenie na pyłki roślin, powinny zgłosić się do poradni alergologicznej w celu przeprowadzenia testów skórnych, które wykażą jakie pyłki wywołują u nich alergię. Dzięki wiedzy z badań alergicznych w okresie pylenia danego alergenu mogą zastosować leki przeciwalergiczne. Informacje na temat okresu pylenia poszczególnych roślin można znaleźć w kalendarzu pyleń.

Kalendarz pyleń – do czego służy?

Kalendarz pyleń to praktyczne źródło informacji przeznaczone dla osób cierpiących z powodu alergii sezonowej wywołanej przez alergeny wziewne występujące w środowisku zewnętrznym. Kalendarz ten opracowywany jest co roku przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (OBAS). Korzystając z kalendarza należy mieć na uwadze różnice dotyczące stężenia pyłków poszczególnych roślin występujące w poszczególnych regionach kraju.

Dane regionalne powinny być więc dla alergików głównym źródłem informacji na temat pylenia. W Polsce najdłużej, bo przez ponad 3,5 miesiąca, jesteśmy narażeni na zetknięcie z pyłkiem traw. Poza nimi do najsilniejszych alergenów wziewnych w naszym kraju zaliczane są: brzoza, bylica, olcha, leszczyna oraz babka [7]. W okresie wzmożonego pylenia objawy alergiczne znacznie się nasilają, dlatego większość uczulonych stosuje w tym czasie leki przeciwalergiczne, najczęściej antyhistaminowe.

Jakie leki przeciwalergiczne wybrać?

Bardzo dużą skuteczność w leczeniu chorób alergicznych wykazują leki przeciwhistaminowe. To właśnie histamina odpowiada w dużej mierze za występowanie objawów alergii, gdyż jest jednym z mediatorów stanu zapalnego. Jej działanie polega na pobudzaniu receptorów H1, H2, H3, H4.

Leki przeciwhistaminowe wiążą się z receptorem H1 i tym samym blokują aktywność histaminy. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje leków antyhistaminowych – I i II generacji.

Stosowanie leków pierwszych generacji bardzo często wywołuje skutki niepożądane, takie jak:

sedacja, czyli nadmierną senność, osłabienie i otępienie,

suchość skóry i błon śluzowych,

przyspieszenie akcji serca,

trudności w oddawaniu moczu,

rozszerzenie źrenic,

trudności w oddawaniu moczu.

Ze względu na mnogość skutków ubocznych leków starszej generacji lekarze zalecają alergikom stosowanie leków przeciwhistaminowych II generacji. Stosowanie leków nowej generacji znacznie rzadziej wywołuje u pacjentów efekt sedacji i inne objawy niepożądane, jest więc bezpieczniejsze[8].

Dowiedz się więcej na alergia-allegra.pl

------------------------

Autor: dr Barbara Piękosz-Orzechowska

Pozostałe wiadomości

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe