Jak walczyć z alergią? Porady dla alergików

Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić obie z alergią? Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi.

Jak walczyć z alergią? Praktyczne wskazówki dla alergików

Jak radzić sobie z alergią? W ostatnich dekadach liczba osób uczulonych wzrosła znacząco na całym świecie, osiągając rozmiar epidemii. Szacuje się, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi dziś ponad 600 milionów ludzi. Zwiększona częstość zachorowań na choroby alergiczne nie ominęła również Polski.

Objawy alergii do niedawna były lekceważone, dziś jednak znany jest ich negatywny wpływ na jakość życia chorego[1]. W jaki sposób osoby uczulone mogą zminimalizować uporczywe dolegliwości?

Co to jest alergia?

Alergia to patologiczna odpowiedź organizmu na oddziaływanie obcych substancji, nazywanych alergenami. Polega na reakcji immunologicznej, wynikającej z powstania swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, m.in. immunoglobuliny klasy E (IgE).

Termin „alergia” powstał przez połączenie dwóch greckich słów: „allos” (różne, zmienne) oraz „ergos” (działanie, reakcja) i po raz pierwszy został użyty w 1906 roku przez austriackiego naukowca i lekarza pediatrę – Clemensa von Pirqueta[2]

Rodzaje reakcji alergicznych: wziewna, pokarmowa, kontaktowa

W zależności od sposobu, w jaki alergen przedostaje się do organizmu, wyróżnia się następujące rodzaje alergii:

alergię wziewną (powietrznopochodną)

alergię pokarmową,

alergię kontaktową (zetknięcie skóry z alergenem).

Objawy alergii mogą manifestować się w różny sposób, przyjmując postać skórną ( atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, obrzęk naczynioruchowy) lub postać obejmującą błony śluzowe (alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma i dolegliwości układu pokarmowego). Wśród reakcji alergicznych wyróżnia się reakcje IgE-zależne oraz IgE-niezależne.

Reakcje IgE-zależne to reakcje natychmiastowe, które powstają w wyniku połączenia się alergenu z przeciwciałami IgE, co z kolei prowadzi do uwolnienia histaminy i innych mediatorów stanu zapalnego. Do reakcji IgE zależnych zalicza się: astmę alergiczną, wstrząs anafilaktyczny, alergiczny nieżyt nosa (ANN), pokrzywkę alergiczną oraz alergiczny typ atopowego zapalenia skóry.

Reakcje IgE-niezależne wywołane są połączeniem alergenu z przeciwciałami IgG, IgM lub limfocytem T. Przykładami takich reakcji są między innymi: niektóre rodzaje pokrzywki, choroba poprzetoczeniowa, niedokrwistość hemolityczna, zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczny wyprysk kontaktowy oraz odczyn tuberkulinowy[3].

Podsumowując więc najczęstsze objawy alergii to: zatkany nos, swędzenie oczu, swędzenie nosa, łzawienie oczy, kichanie, katar, kręcenie w nosie ale również pokrzywki i wypryski.

Podział alergenów

Alergeny dzieli się na:

wziewne – zewnątrzpochodne (pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych) i wewnątrzpochodne (roztocza, kurz domowy, szczątki zwierząt, alergeny zwierząt),

pokarmowe – substancje o strukturze białkowej obecne w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,

kontaktowe – np. lateks, niektóre metale (nikiel, chrom), substancje zapachowe, parafenylenodiamina, konserwanty kosmetyków, środki odkażające, tworzywa sztuczne,

leki – np. antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy), kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne[4]

Sposoby na alergię

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie lub zmniejszenie objawów alergii jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Jest to możliwe na przykład w przypadku alergenów pokarmowych, które można wyeliminować z diety, alergenów kontaktowych oraz leków, które można na przykład zastąpić innymi. Niestety zdecydowanie trudniejsze jest ograniczenie styczności z alergenami wziewnymi.

W Polsce okres pylenia rozpoczyna się już na przełomie stycznia i lutego, a jedynymi miesiącami uznawanymi za wolne od pyłków roślin są październik, listopad i grudzień[5]. Całkowite uniknięcie z alergenami wziewnymi jest niestety trudne, dlatego najczęściej w okresie pylenia konieczne jest stosowanie farmakoterapii[6].

Osoby, które podejrzewają u siebie uczulenie na pyłki roślin, powinny zgłosić się do poradni alergologicznej w celu przeprowadzenia testów skórnych, które wykażą jakie pyłki wywołują u nich alergię. Dzięki wiedzy z badań alergicznych w okresie pylenia danego alergenu mogą zastosować leki przeciwalergiczne. Informacje na temat okresu pylenia poszczególnych roślin można znaleźć w kalendarzu pyleń.

Kalendarz pyleń – do czego służy?

Kalendarz pyleń to praktyczne źródło informacji przeznaczone dla osób cierpiących z powodu alergii sezonowej wywołanej przez alergeny wziewne występujące w środowisku zewnętrznym. Kalendarz ten opracowywany jest co roku przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (OBAS). Korzystając z kalendarza należy mieć na uwadze różnice dotyczące stężenia pyłków poszczególnych roślin występujące w poszczególnych regionach kraju.

Dane regionalne powinny być więc dla alergików głównym źródłem informacji na temat pylenia. W Polsce najdłużej, bo przez ponad 3,5 miesiąca, jesteśmy narażeni na zetknięcie z pyłkiem traw. Poza nimi do najsilniejszych alergenów wziewnych w naszym kraju zaliczane są: brzoza, bylica, olcha, leszczyna oraz babka [7]. W okresie wzmożonego pylenia objawy alergiczne znacznie się nasilają, dlatego większość uczulonych stosuje w tym czasie leki przeciwalergiczne, najczęściej antyhistaminowe.

Jakie leki przeciwalergiczne wybrać?

Bardzo dużą skuteczność w leczeniu chorób alergicznych wykazują leki przeciwhistaminowe. To właśnie histamina odpowiada w dużej mierze za występowanie objawów alergii, gdyż jest jednym z mediatorów stanu zapalnego. Jej działanie polega na pobudzaniu receptorów H1, H2, H3, H4.

Leki przeciwhistaminowe wiążą się z receptorem H1 i tym samym blokują aktywność histaminy. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje leków antyhistaminowych – I i II generacji.

Stosowanie leków pierwszych generacji bardzo często wywołuje skutki niepożądane, takie jak:

sedacja, czyli nadmierną senność, osłabienie i otępienie,

suchość skóry i błon śluzowych,

przyspieszenie akcji serca,

trudności w oddawaniu moczu,

rozszerzenie źrenic,

trudności w oddawaniu moczu.

Ze względu na mnogość skutków ubocznych leków starszej generacji lekarze zalecają alergikom stosowanie leków przeciwhistaminowych II generacji. Stosowanie leków nowej generacji znacznie rzadziej wywołuje u pacjentów efekt sedacji i inne objawy niepożądane, jest więc bezpieczniejsze[8].

Dowiedz się więcej na alergia-allegra.pl

------------------------

Autor: dr Barbara Piękosz-Orzechowska

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Źródło:
IMGW

Przed nami słoneczny, ale chłodny weekend. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. - To nie będzie pogoda na letnie ubrania - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Sobotni poranek przyniósł w Polsce spore ochłodzenie - w wielu miastach na termometrach pojawiły się wartości "na minusie", a w dzień zobaczymy na nich nie więcej niż 15 stopni. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał w TVN24, skąd wziął się ten napływ zimnego powietrza i jak długo potrwa.

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 26.04 upłynie w całym kraju pod znakiem słonecznej aury. Termometry pokażą maksymalnie od 10 do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl