Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe drugiego stopnia, dotyczące sztormu. Wiatr może dochodzić do 65 km/h.
Na północy Polski ogłoszono alerty pogodowe drugiego stopnia, dotyczące silnego wiatru.
Zagrożone regiony
W zachodniej części strefy brzegowej powieje zachodni wiatr o sile 5 do 6, w porywach do 8 stopni w skali Beauforta (45 km/h, w porywach do 65 km/h). Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.
We wschodniej części strefy brzegowej wiatr z kierunków zachodnich osiągnie 6, w porywach do 8 stopni w skali Beauforta (35-45 km/h, w porywach 65 km/h). Alert obowiązuje do godz. 23.
Co oznacza alert
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Skutki silnego wiatru
Jak w niedzielę 31 stycznia podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w woj. śląskim, w wyniku silnego wiatru, prawie 3700 odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej.
Według służb kryzysowych wojewody śląskiego wszystkie awarie zostały już usunięte. Na ten moment nie ma informacji o gospodarstwach pozbawionych elektryczności.
Najwięcej odbiorców zostało odciętych od energii elektrycznej w Rybniku (ponad 1600), w gminie Gaszowice (prawie 1300) i Rydułtowach (ponad 730). Prądu nie mieli rano także niektórzy mieszkańcy gmin Porąbka i Goleszów. Wiatr spowodował też niewielkie utrudnienia w ruchu kolejowym. Na linii kolejowej Warszowice-Pawłowice doszło do obniżenia trakcji elektrycznej i trzeba było wstrzymać ruch towarowy. Osobowe pociągi tamtędy nie jeżdżą.
Autor: zupi,AD/jap,map / Źródło: IMGW, tvn24.pl