Wyzwanie: zero cukru przez miesiąc. Jak sobie poradziła?

Redaktorka ELLE postanowiła na miesiąc rozstać się z cukrem w diecieShutterstock

Jak to jest kompletnie wyeliminować cukier ze swojej diety? Kate Bigam, redaktorka ELLE, podjęła się tego wyzwania i opisała swoje wrażenia.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

- Prawda jest taka, że porzuciłam cukier tylko dlatego, że dostałam kupon na program detoksykujący - przyznała Kate Bigam, redaktorka ELLE. - W innym przypadku prawdopodobnie nie robiłabym sobie tego. Ale niedawno schudłam około 15 kg i wciąż byłam mocno wkręcona w tryb traktowania ciała jak świątyni - pisała na wstępie materiału. - Byłam ciekawa, jakie zagrożenia naprawdę z cukrem się wiążą - przyznała.

Wszędobylski dodatek

- Problem z cukrem polega na tym, że jest niemalże wszędzie, nawet w produktach w jakich nie spodziewałabym się go znaleźć - stwierdziła. - Od sosu barbecue po słone chipsy Cheerios - zauważyła. - To czyni nas wszystkich właściwie "cukrowymi ludźmi", chyba że naprawdę świadomie zdecydujemy nie przyjmować ani grama i zaczniemy wnikliwie studiować etykiety - skwitowała.

Uzbrojona w dostęp

- Więc uzbrojona w swój kupon postanowiłam przez przynajmniej 1 miesiąc absolutnie nie spożywać cukru - wyjaśniła. Kupon - 30-dniowy detoks od cukru - był dostępem do programu opracowanego przez dietetycznego guru, słynącego z "chorobliwie obsesyjnego przypominania ludziom o tym, że cukier jest jak kokaina - uzależniający i szkodliwy", co autorka skwapliwie odnotowała w swoim artykule.

- Wiedziałam, ze dla mnie jako lubiącej piwo, steki i przekąski dziewczyny to może być odrobinę za wiele, ale chciałam przynajmniej spróbować - podkreśliła.

Wytyczne w skrzynce

Program polegał na stosowaniu się do instrukcji dostarczanych codziennie na maila. Uczestnicy otrzymywali listę produktów, które liderka programu zjadła tego dnia łącząc w określonych proporcjach poszczególne składniki w ramach śniadania, lunchu, obiadu, podwieczorku i kolacji. Na przykład: masło migdałowe, sałatka ze szpinakiem z kroplą oleju konopnego i soczewicą oraz pieczywem pełnoziarnistym.

- Jej przekąską był popcorn z cynamonem, a jedynym deserem, o jakim kiedykolwiek wspomniała, było słodzone syropem z agawy ciastko. Odradzała nawet owoce ze względu na wysoką zawartość naturalnych cukrów! - wspominała Bigam.

Przesyt w dobrej wierze

- To codziennie przesyłane menu miało podnosić na duchu i ułatwić wytrwanie na diecie wyzbytej z cukru, udowadniając, że możliwe jest stosowanie się do tego na co dzień - przyznała Bigam. - Jednak właśnie to wszystko powodowało, że czułam się przeładowana i miałam jeszcze więcej wątpliwości niż dotychczas - nie kryła redaktorka.

- Nie do końca byłam gotowa na dołączenie do dyskusji o walorach nasion chia i czułam się jak zdrajca, planując po swoim detoksie powrócić do takich produktów makarony, jogurty i alkohol - wspominała. Ale sumiennie trzymała się wytycznych, jakie codziennie spływały na jej skrzynkę mailową.

Sumienna realizacja

- Wypisałam listę swoich "bezckurowych celów" i wywaliłam z lodówki wszystko, co mogło go zawierać w jakiejkolwiek postaci - wyliczała. - W supermarkecie kupiłam tylko te produkty, jakie znajdowały się na liście rzeczy dozwolonych i nawet zainstalowałam na telefonie aplikację, dzięki której łatwiej miało mi się z tym wszystkim uporać, spisując wszystko w jednym miejscu - opowiadała. Pierwszy dzień rozpoczęła od owsianki z mlekiem migdałowym, organiczną wanilią i orzechami laskowymi.

- Było sycące ale miało konsystencję kleju. Ale zjadłam. Zrobiłam pierwszy krok - zaznaczyła.- Reszta posiłków nie była jakaś specjalnie wymyślna czy skomplikowana i zawierała dużo wędlin, zielonych smoothie oraz jajecznic - wspominała dodając, że nie chodziła głodna.

- W ramach przekąsek jadłam pistacje albo kawałki sera, popijałam swoje ulubione latte zastępując prawdopodobnie dosładzane mleko sojowe zwykłym krowim i unikałam słodyczy, nawet tych słodzonych syropem z agawy - zaznaczyła.

Lepszy sen, mniej dolegliwości

- Po miesiącu fizycznie czułam się naprawdę dobrze. Spałam lepiej i miałam więcej energii za dnia, a moje ciało nie było tak obolałe jak zazwyczaj. Miałam wrażenie, że moje alergie zelżały - wspominała. - Ale w środku byłam nieszczęśliwa - przyznała.

- Tak, chciałam jeść lepiej i być bardziej świadoma, czym odżywiam moje ciało i robić to lepiej niż dotychczas - zaznaczyła. - Jednak skupiając się na pozbyciu się cukru z diety i zwracanie na to tak dużej uwagi pozbawiło mnie radości z jedzenia - wyjaśniła.

Coś za coś

Podczas detoksu, jak przyznała, nie była w stanie wyjść na spontaniczną kolację z przyjaciółmi czy chłopakiem ponieważ nie była w stanie dociec, czy w daniu nie wykorzystano produktów zawierających cukier i miała wątpliwości, czy odmówi lampki wina lub drinka.

- Obsesyjnie zaczęłam pilnować co jem i każdy kęs analizowałam. To było samo w sobie wykańczające, mniejsza z tym, że lepiej mi się ogólnie spało - skwitowała. - Detoks dał mi ogromną wiedze odnośnie negatywnych skutków spożycia cukru, ale bądźmy szczerzy: życie w ten sposób w moim przypadku jest możliwe co najwyżej przez miesiąc - podsumowała.

Bez obsesji

- Oczywiście zamierzam pewne rzeczy w swoim życiu dalej praktykować, ponieważ bezsprzecznie uczyniły mnie zdrowszą i lżejszą - podkreśliła Bigam. - Ale zamierzam co jakiś czas pozwalać sobie na pewne odstępstwa od normy. I tak, jedną z tych rzeczy jest babeczka, która swoją słodycz zawdzięcza obecności białego cukru - dodała.

Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?
Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: ELLE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w Polsce jest dziś dynamiczna. W części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza? Sprawdź szczegóły.

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi i sypie śniegiem

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi i sypie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W północnych regionach kraju występują opady śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Drastyczna zmiana pogody. Filmy i zdjęcia

Drastyczna zmiana pogody. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Silny wiatr, opady śniegu, a nawet burze - to wszystko może przynieść dziś mroźny front atmosferyczny z północy. Zjawiskom będzie towarzyszyć także mocny spadek temperatury. O szczegółach opowiadają synoptycy tvnmeteo.pl.

"Front zadziała jak taran"

"Front zadziała jak taran"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega z silnym wiatrem. Żółte alarmy obowiązują w kilkunastu województwach. Porywy mogą sięgać nawet 80 km/h. Sprawdź szczegóły

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW w kilkunastu województwach

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW w kilkunastu województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższym czasie mocno się zmieni. Chwilami może być wręcz niebezpiecznie. Sprawdź, na co się przygotować.

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 5.04 przyniesie prawdziwe załamanie pogody. Zrobi się znacznie chłodniej, miejscami termometry pokażą tylko kilka stopni Celsjusza. Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Utrudnieniem będzie także silny wiatr.

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Pogoda na dziś - sobota, 5.04. To będzie wymagający dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"