Wyzwanie: zero cukru przez miesiąc. Jak sobie poradziła?

Redaktorka ELLE postanowiła na miesiąc rozstać się z cukrem w diecieShutterstock

Jak to jest kompletnie wyeliminować cukier ze swojej diety? Kate Bigam, redaktorka ELLE, podjęła się tego wyzwania i opisała swoje wrażenia.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

- Prawda jest taka, że porzuciłam cukier tylko dlatego, że dostałam kupon na program detoksykujący - przyznała Kate Bigam, redaktorka ELLE. - W innym przypadku prawdopodobnie nie robiłabym sobie tego. Ale niedawno schudłam około 15 kg i wciąż byłam mocno wkręcona w tryb traktowania ciała jak świątyni - pisała na wstępie materiału. - Byłam ciekawa, jakie zagrożenia naprawdę z cukrem się wiążą - przyznała.

Wszędobylski dodatek

- Problem z cukrem polega na tym, że jest niemalże wszędzie, nawet w produktach w jakich nie spodziewałabym się go znaleźć - stwierdziła. - Od sosu barbecue po słone chipsy Cheerios - zauważyła. - To czyni nas wszystkich właściwie "cukrowymi ludźmi", chyba że naprawdę świadomie zdecydujemy nie przyjmować ani grama i zaczniemy wnikliwie studiować etykiety - skwitowała.

Uzbrojona w dostęp

- Więc uzbrojona w swój kupon postanowiłam przez przynajmniej 1 miesiąc absolutnie nie spożywać cukru - wyjaśniła. Kupon - 30-dniowy detoks od cukru - był dostępem do programu opracowanego przez dietetycznego guru, słynącego z "chorobliwie obsesyjnego przypominania ludziom o tym, że cukier jest jak kokaina - uzależniający i szkodliwy", co autorka skwapliwie odnotowała w swoim artykule.

- Wiedziałam, ze dla mnie jako lubiącej piwo, steki i przekąski dziewczyny to może być odrobinę za wiele, ale chciałam przynajmniej spróbować - podkreśliła.

Wytyczne w skrzynce

Program polegał na stosowaniu się do instrukcji dostarczanych codziennie na maila. Uczestnicy otrzymywali listę produktów, które liderka programu zjadła tego dnia łącząc w określonych proporcjach poszczególne składniki w ramach śniadania, lunchu, obiadu, podwieczorku i kolacji. Na przykład: masło migdałowe, sałatka ze szpinakiem z kroplą oleju konopnego i soczewicą oraz pieczywem pełnoziarnistym.

- Jej przekąską był popcorn z cynamonem, a jedynym deserem, o jakim kiedykolwiek wspomniała, było słodzone syropem z agawy ciastko. Odradzała nawet owoce ze względu na wysoką zawartość naturalnych cukrów! - wspominała Bigam.

Przesyt w dobrej wierze

- To codziennie przesyłane menu miało podnosić na duchu i ułatwić wytrwanie na diecie wyzbytej z cukru, udowadniając, że możliwe jest stosowanie się do tego na co dzień - przyznała Bigam. - Jednak właśnie to wszystko powodowało, że czułam się przeładowana i miałam jeszcze więcej wątpliwości niż dotychczas - nie kryła redaktorka.

- Nie do końca byłam gotowa na dołączenie do dyskusji o walorach nasion chia i czułam się jak zdrajca, planując po swoim detoksie powrócić do takich produktów makarony, jogurty i alkohol - wspominała. Ale sumiennie trzymała się wytycznych, jakie codziennie spływały na jej skrzynkę mailową.

Sumienna realizacja

- Wypisałam listę swoich "bezckurowych celów" i wywaliłam z lodówki wszystko, co mogło go zawierać w jakiejkolwiek postaci - wyliczała. - W supermarkecie kupiłam tylko te produkty, jakie znajdowały się na liście rzeczy dozwolonych i nawet zainstalowałam na telefonie aplikację, dzięki której łatwiej miało mi się z tym wszystkim uporać, spisując wszystko w jednym miejscu - opowiadała. Pierwszy dzień rozpoczęła od owsianki z mlekiem migdałowym, organiczną wanilią i orzechami laskowymi.

- Było sycące ale miało konsystencję kleju. Ale zjadłam. Zrobiłam pierwszy krok - zaznaczyła.- Reszta posiłków nie była jakaś specjalnie wymyślna czy skomplikowana i zawierała dużo wędlin, zielonych smoothie oraz jajecznic - wspominała dodając, że nie chodziła głodna.

- W ramach przekąsek jadłam pistacje albo kawałki sera, popijałam swoje ulubione latte zastępując prawdopodobnie dosładzane mleko sojowe zwykłym krowim i unikałam słodyczy, nawet tych słodzonych syropem z agawy - zaznaczyła.

Lepszy sen, mniej dolegliwości

- Po miesiącu fizycznie czułam się naprawdę dobrze. Spałam lepiej i miałam więcej energii za dnia, a moje ciało nie było tak obolałe jak zazwyczaj. Miałam wrażenie, że moje alergie zelżały - wspominała. - Ale w środku byłam nieszczęśliwa - przyznała.

- Tak, chciałam jeść lepiej i być bardziej świadoma, czym odżywiam moje ciało i robić to lepiej niż dotychczas - zaznaczyła. - Jednak skupiając się na pozbyciu się cukru z diety i zwracanie na to tak dużej uwagi pozbawiło mnie radości z jedzenia - wyjaśniła.

Coś za coś

Podczas detoksu, jak przyznała, nie była w stanie wyjść na spontaniczną kolację z przyjaciółmi czy chłopakiem ponieważ nie była w stanie dociec, czy w daniu nie wykorzystano produktów zawierających cukier i miała wątpliwości, czy odmówi lampki wina lub drinka.

- Obsesyjnie zaczęłam pilnować co jem i każdy kęs analizowałam. To było samo w sobie wykańczające, mniejsza z tym, że lepiej mi się ogólnie spało - skwitowała. - Detoks dał mi ogromną wiedze odnośnie negatywnych skutków spożycia cukru, ale bądźmy szczerzy: życie w ten sposób w moim przypadku jest możliwe co najwyżej przez miesiąc - podsumowała.

Bez obsesji

- Oczywiście zamierzam pewne rzeczy w swoim życiu dalej praktykować, ponieważ bezsprzecznie uczyniły mnie zdrowszą i lżejszą - podkreśliła Bigam. - Ale zamierzam co jakiś czas pozwalać sobie na pewne odstępstwa od normy. I tak, jedną z tych rzeczy jest babeczka, która swoją słodycz zawdzięcza obecności białego cukru - dodała.

Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?
Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: ELLE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i oblodzeniem. W wielu regionach kraju na drogach może być ślisko. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7