Wyzwanie: zero cukru przez miesiąc. Jak sobie poradziła?

Redaktorka ELLE postanowiła na miesiąc rozstać się z cukrem w diecieShutterstock

Jak to jest kompletnie wyeliminować cukier ze swojej diety? Kate Bigam, redaktorka ELLE, podjęła się tego wyzwania i opisała swoje wrażenia.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

- Prawda jest taka, że porzuciłam cukier tylko dlatego, że dostałam kupon na program detoksykujący - przyznała Kate Bigam, redaktorka ELLE. - W innym przypadku prawdopodobnie nie robiłabym sobie tego. Ale niedawno schudłam około 15 kg i wciąż byłam mocno wkręcona w tryb traktowania ciała jak świątyni - pisała na wstępie materiału. - Byłam ciekawa, jakie zagrożenia naprawdę z cukrem się wiążą - przyznała.

Wszędobylski dodatek

- Problem z cukrem polega na tym, że jest niemalże wszędzie, nawet w produktach w jakich nie spodziewałabym się go znaleźć - stwierdziła. - Od sosu barbecue po słone chipsy Cheerios - zauważyła. - To czyni nas wszystkich właściwie "cukrowymi ludźmi", chyba że naprawdę świadomie zdecydujemy nie przyjmować ani grama i zaczniemy wnikliwie studiować etykiety - skwitowała.

Uzbrojona w dostęp

- Więc uzbrojona w swój kupon postanowiłam przez przynajmniej 1 miesiąc absolutnie nie spożywać cukru - wyjaśniła. Kupon - 30-dniowy detoks od cukru - był dostępem do programu opracowanego przez dietetycznego guru, słynącego z "chorobliwie obsesyjnego przypominania ludziom o tym, że cukier jest jak kokaina - uzależniający i szkodliwy", co autorka skwapliwie odnotowała w swoim artykule.

- Wiedziałam, ze dla mnie jako lubiącej piwo, steki i przekąski dziewczyny to może być odrobinę za wiele, ale chciałam przynajmniej spróbować - podkreśliła.

Wytyczne w skrzynce

Program polegał na stosowaniu się do instrukcji dostarczanych codziennie na maila. Uczestnicy otrzymywali listę produktów, które liderka programu zjadła tego dnia łącząc w określonych proporcjach poszczególne składniki w ramach śniadania, lunchu, obiadu, podwieczorku i kolacji. Na przykład: masło migdałowe, sałatka ze szpinakiem z kroplą oleju konopnego i soczewicą oraz pieczywem pełnoziarnistym.

- Jej przekąską był popcorn z cynamonem, a jedynym deserem, o jakim kiedykolwiek wspomniała, było słodzone syropem z agawy ciastko. Odradzała nawet owoce ze względu na wysoką zawartość naturalnych cukrów! - wspominała Bigam.

Przesyt w dobrej wierze

- To codziennie przesyłane menu miało podnosić na duchu i ułatwić wytrwanie na diecie wyzbytej z cukru, udowadniając, że możliwe jest stosowanie się do tego na co dzień - przyznała Bigam. - Jednak właśnie to wszystko powodowało, że czułam się przeładowana i miałam jeszcze więcej wątpliwości niż dotychczas - nie kryła redaktorka.

- Nie do końca byłam gotowa na dołączenie do dyskusji o walorach nasion chia i czułam się jak zdrajca, planując po swoim detoksie powrócić do takich produktów makarony, jogurty i alkohol - wspominała. Ale sumiennie trzymała się wytycznych, jakie codziennie spływały na jej skrzynkę mailową.

Sumienna realizacja

- Wypisałam listę swoich "bezckurowych celów" i wywaliłam z lodówki wszystko, co mogło go zawierać w jakiejkolwiek postaci - wyliczała. - W supermarkecie kupiłam tylko te produkty, jakie znajdowały się na liście rzeczy dozwolonych i nawet zainstalowałam na telefonie aplikację, dzięki której łatwiej miało mi się z tym wszystkim uporać, spisując wszystko w jednym miejscu - opowiadała. Pierwszy dzień rozpoczęła od owsianki z mlekiem migdałowym, organiczną wanilią i orzechami laskowymi.

- Było sycące ale miało konsystencję kleju. Ale zjadłam. Zrobiłam pierwszy krok - zaznaczyła.- Reszta posiłków nie była jakaś specjalnie wymyślna czy skomplikowana i zawierała dużo wędlin, zielonych smoothie oraz jajecznic - wspominała dodając, że nie chodziła głodna.

- W ramach przekąsek jadłam pistacje albo kawałki sera, popijałam swoje ulubione latte zastępując prawdopodobnie dosładzane mleko sojowe zwykłym krowim i unikałam słodyczy, nawet tych słodzonych syropem z agawy - zaznaczyła.

Lepszy sen, mniej dolegliwości

- Po miesiącu fizycznie czułam się naprawdę dobrze. Spałam lepiej i miałam więcej energii za dnia, a moje ciało nie było tak obolałe jak zazwyczaj. Miałam wrażenie, że moje alergie zelżały - wspominała. - Ale w środku byłam nieszczęśliwa - przyznała.

- Tak, chciałam jeść lepiej i być bardziej świadoma, czym odżywiam moje ciało i robić to lepiej niż dotychczas - zaznaczyła. - Jednak skupiając się na pozbyciu się cukru z diety i zwracanie na to tak dużej uwagi pozbawiło mnie radości z jedzenia - wyjaśniła.

Coś za coś

Podczas detoksu, jak przyznała, nie była w stanie wyjść na spontaniczną kolację z przyjaciółmi czy chłopakiem ponieważ nie była w stanie dociec, czy w daniu nie wykorzystano produktów zawierających cukier i miała wątpliwości, czy odmówi lampki wina lub drinka.

- Obsesyjnie zaczęłam pilnować co jem i każdy kęs analizowałam. To było samo w sobie wykańczające, mniejsza z tym, że lepiej mi się ogólnie spało - skwitowała. - Detoks dał mi ogromną wiedze odnośnie negatywnych skutków spożycia cukru, ale bądźmy szczerzy: życie w ten sposób w moim przypadku jest możliwe co najwyżej przez miesiąc - podsumowała.

Bez obsesji

- Oczywiście zamierzam pewne rzeczy w swoim życiu dalej praktykować, ponieważ bezsprzecznie uczyniły mnie zdrowszą i lżejszą - podkreśliła Bigam. - Ale zamierzam co jakiś czas pozwalać sobie na pewne odstępstwa od normy. I tak, jedną z tych rzeczy jest babeczka, która swoją słodycz zawdzięcza obecności białego cukru - dodała.

Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?
Ekspert radzi: cukier, słodzik czy stewia?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: ELLE

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już najbliższej nocy rój eta Akwarydów osiągnie szczyt aktywności. Astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Sprawdź, czy pogoda sprzyjać będzie obserwacjom.

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX