Najnowsze

Najnowsze

Burza śnieżna Linus zabiła już dwie osoby. Spadło nawet pół metra białego puchu

Szalejąca w USA kolejna burza śnieżna Linus ściąga na kolejne stany coraz większe ilości białego puchu. Media donoszą o ofiarach śmiertelnych pogody, które zmarły w wypadkach drogowych w stanie Dakota Południowa i w Massachusetts. Śnieg paraliżuje nie tylko ruch drogowych - część lotnisk musiała odwołać tysiące zaplanowanych lotów.

Świstak Phil zobaczył swój cień. Zima potrwa jeszcze sześć tygodni

Amerykanie muszą przygotować się na kilka typowo zimowych tygodni. Dlaczego? Bo właśnie taką aurę wróży świszcz Phil, który w poniedziałek 2 lutego, w Dzień Świstaka, zobaczył swój cień. Tymczasem dla Polski synoptycy mają dobre wieści - w nadchodzących tygodniach temperatura będzie "powyżej normy".

Uff, jak gorąco! W miastach robi się coraz cieplej

Miasta doświadczają coraz częstszych fal upałów. Według naukowców w latach 1973-2012 w ponad 200 metropoliach odnotowywano wzrost liczby dni z wysoką temperaturą. Tendencja ocieplania w ostatnich pięciu latach jest szczególnie widoczna.

Lodowiec powiedział polskim naukowcom, ile go ubywa

Lodowce huczą, jęczą, wzdychają, szumią i skrzypią. Wydają pod wodą wiele niesamowitych dźwięków, dzięki którym przekazują naukowcom informacje o procesie swojego cielenia się. Polscy badacze pracują nad podwodną metodą szacowania ilości topniejącego lodu.

Inwersja temperatury w Bieszczadach

W Bieszczadach występuje inwersja temperatury - w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach. - Nieznacznie wzrosło też zagrożenie lawinowe - poinformował w poniedziałek rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Andrzej Czech.

Opracowywali menu dla astronautów, odkryli bakterię redukującą "zły cholesterol"

Astronauci, którzy przebywają w Kosmosie, jeśli chcą coś jeść, muszą to albo zabrać z Ziemi, albo czekać cierpliwie na dostawę. Mogą też jedzenie wyhodować, łącząc kilka podstawowych elementów zgodnie z przygotowanym w laboratorium "przepisem". Naukowcy pracujący nad opracowaniem takiej pożywnej mikstury przypadkiem odkryli istnienie bakterii... redukującej o połowę tzw. zły cholesterol.

"Jest bardzo, bardzo źle". Śnieg sparaliżował północną Hiszpanię

Zima daje się we znaki mieszkańcom Asturii, górzystej hiszpańskiej prowincji położonej w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Kolejne obfite opady śniegu i zamiecie pogarszają i tak trudną sytuację w regionie. - Wiedzieliśmy, że aura się zepsuje, ale nie spodziewaliśmy się, że aż do tego stopnia - przyznają mieszkańcy.

Zamurowany od 100 lat loch "może być wielką gratką"

Do końca czerwca muzealnicy mają zdecydować o losach lochu, odkrytego przypadkowo pod południową wieżą olsztyńskiego zamku. Zejście do lochu zostało zamurowane przed 100 laty i wciąż jest zamknięte. Dyrektor zamku uważa, że loch może się stać atrakcją.

"Czarna Piękność" - niepowtarzalna marsjańska cząstka na Ziemi

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Przygotujcie się na coraz groźniejsze burze

Wielu naukowców twierdzi, że ocieplenie klimatu oznacza, że będziemy musieli zmagać się z większą liczbą niebezpiecznych zjawisk pogodowych. To wcale nie musi być prawda. Niedawno kanadyjscy specjaliści przeprowadzili badania, z których wynika, że wzrost temperatury spowoduje zmianę intensywności gwałtownych zjawisk, ale nie częstość ich występowania.