Rozpoczął się sezon grillowania. W pogodne i ciepłe dni chętnie decydujemy się na kiełbaskę upieczoną nad płomieniem znad ogniska. Bądź czujny, bo aura szybko może się zmienić. Obserwuj dym, pochodzący ze spalania węgla czy drewna.
Rano piękne słońce nic nie wskazywało na to, że wieczorem z nieba poleją się strumienie wody. Piękna aura za oknem o poranku zachęca do zorganizowania ogniska w gronie znajomych. Żeby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania podczas wspólnej zabawy, warto zwracać uwagę na dym unoszący się z naszego ogniska czy grilla.
Dym jest substancją, która zachowuje się w powietrzu tak samo jak chmura. Jak łatwo zauważyć, w atmosferze obłoki przybierają różne postacie. Są kłębiaste, pierzaste a czasami warstwowe i nie sposób dostrzec ich granicy. Na to, jaki typ chmury oglądamy na niebie decydują odpowiednie termodynamiczne procesy, jakie zachodzą w atmosferze, które zmieniają się wraz z pogodą.
Burzowe opady
Podczas bezchmurnego poranka, jeśli na niebie nie zaczną pojawiać się kłębiaste obłoki, możemy sądzić, że ładna aura utrzyma się do końca dnia. Taka pogoda sugeruje, że znaleźliśmy się w wyżu, który "blokuje" wypiętrzanie się wysokich chmur. Jeśli jednak wraz z biegiem dnia na niebie zacznie pojawiać się coraz więcej, wysoko sięgających chmur, warto mieć na uwadze, że wieczorem może popadać, a także zagrzmieć. Takiego dnia w taki sam sposób będzie zachowywać się dym ogniska. Unoszące się w stronę nieba kłęby dymu, którego strumień faluje raz w górę, raz w dół, może sugerować zbliżającą się burzę.
Ciągłe opady
Nisko zawieszony nad podłożem dym zwiastuje nadejście ciągłego opadu deszczu, który głównie związany jest z frontem atmosferycznym. Lepiej wtedy zakończyć zabawę na świeżym powietrzu i schować się przed deszczem. Takie niskie, warstwowe chmury często właśnie towarzyszą deszczowym dniom, kiedy znajdujemy się w strefie frontu ciepłego.
Żadnej zmiany w pogodzie nie zapowiada dym, który swobodnie wydostaje się z ogniska i naturalnie kieruje się zgodnie z wiatrem, rozprzestrzeniając się na pobliskie tereny.
W Studio Active st. kpt. Artur Laudy z Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy mówił, jak bezpiecznie grillować:
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock