Najnowsze

Najnowsze

Psy i naczelne wyczuwają pole magnetyczne Ziemi

Naturalna zdolność do postrzegania pola magnetycznego Ziemi jest czymś, czego ludzie nie posiadają. Natomiast potrafią to niektóre zwierzęta, m.in. ptaki, różne gatunki nietoperzy, żółwie, mrówki, a nawet rekiny. Cząsteczki odpowiedzialne za tę zdolność odnaleziono także w oczach innych ssaków. Zdaje się, że pole magnetyczne jest wyczuwane przez znacznie więcej stworzeń niż do tej pory sądzono.

Scott Kelly - astronauta rekordzista NASA wraca na Ziemię

Scott Kelly żegna się z Kosmosem. Po 340 dniach przebywania na orbicie, we wtorek powróci na Ziemię. - Mógłbym zostać nawet kolejny rok jeśli byłoby to konieczne, jednak zawsze miałem uczucie lekkiej tęsknoty - twierdzi astronauta. - Na ISS panują spartańskie warunki - opisuje swój pobyt Kelly.

Ekstremalne upały dotkną ponad połowę Ziemi

Klimat na całym świecie nieustannie się zmienia i fale śmiertelnego gorąca są obecnie coraz bardziej powszechne. Szczególnie narażone są na nie miejsca takie jak Środkowy Wschód, które już teraz zmagają się z upałami w ciągu lata. A według prognoz w innych regionach wcale nie będzie lepiej.

Zima powalczy z wiosną

Choć początek weekendu będzie dość pogodny i w wielu miejscach zobaczymy słońce, najbliższe dni przyniosą też opady, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczymy dodatnie wartości, miejscami nawet 12 st. C.

Pierwsze zwierzęta na Ziemi? Gąbki

Nie gady, nie płazy i nie słynne dinozaury. Najstarszymi zwierzętami na Ziemi okazały się niepozorne gąbki. Najnowsze badania datują, że pojawiły się one na naszej planecie przynajmniej 640 milionów lat temu.

W Bieszczadach po trzech latach znowu pojawią się żubry

Naukowcy i weterynarze zajmujący się bieszczadzką populacją żubrów zarekomendowali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odtworzenie stada tych zwierząt. Mają zamieszkać w nadleśnictwie Stuposiany w dolinie górnego Sanu.

Tłuste komórki są bardziej żywotne od "szczupłych" koleżanek

Nadmiar tłuszczu szkodzi sercu? Otóż nie zawsze, czego dowodem jest medycznie potwierdzony "paradoks otyłości". Dotyczy on osób, które mimo nadmiaru ciała są zdrowe, a tłuszcz wydaje się chronić je, redukując ryzyko przedwczesnego zgonu w wyniku chorób serca.

23 tornada w USA. Nie żyje co najmniej siedem osób

W ostatnich dniach przez południowe Stany Zjednoczone przetoczyło się co najmniej 23 tornad. Na skutek żywiołu zginęło przynajmniej 7 osób. W wielu regionach nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych trąb powietrznych.

Droga Mleczna tak dokładna jak nigdy dotąd

Naukowcy zakończyli przegląd naszej Galaktyki. Z tej okazji opublikowali ośmiominutowy film, na którym widoczna jest cała płaszczyzna i podzielili się szeregiem zdjęć, które zostały wykonane radioteleskopem APEX. Jest to pierwszy tak dokładny przegląd Drogi Mlecznej w historii.

Podróż na Marsa w pół godziny? Według NASA to możliwe już teraz

Od wielu lat marzymy o szybszych formach napędu statków kosmicznych. Teraz jeden z naukowców twierdzi, że ma pewien pomysł i to całkiem realny. Tzw. napęd skierowanej energii wiąże się ze skierowaniem wiązki lasera na mały statek tak, by przyspieszyć go do ułamka prędkości światła. Dzięki temu podróż na Marsa mogłaby trwać mniej niż godzinę, zamiast, jak obecnie, wiele miesięcy.

Depresja - śmiertelnie groźna i trudna do dostrzeżenia choroba

Depresję, przez lata bagatelizowaną zagrażającą życiu chorobę trudno dostrzec. U starszych smutek jest maskowany przyklejonym uśmiechem, u młodszych - wybuchami złości lub apatią skrywaną w czterech ścianach pokoju, z którego dziecko lub nastolatek nie wychodzi. O objawach i sygnałach, na jakie warto być wyczulonym, w studiu TVN 24 mówiła psycholog Maria Rotkiel.

Zima trzyma. Biało na południu Polski

Na południu Polski ponownie zrobiło się biało. Zima zdaje się z nami bawić, czy też, jak określa to Reporter 24 ramczak, "Święty Maciej - zimę traci lub bogaci". Obecnie zdecydowanie bogaci.