Wszystko wskazuje na to, że czeka nas mroźny początek roku. Najnowsze prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) pokazują, że styczeń 2017 będzie dość chłodny i w końcu zagości prawdziwie zimowa aura.
Nam kojarzy się ze świętowaniem, ale dla zwierzaków to bardzo stresujący czas. Przestraszone hukiem sylwestrowych petard często nie mogą znaleźć sobie miejsca i są bardzo poddenerwowane. Co zrobić, by nasz pies spokojnie przeżył sylwestra?
Napłynie do nas ciepłe powietrze. Gdy rozejdą się poranne mgły, piątek upłynie nam pogodnie i z korzystnymi warunkami biometeorologicznymi. Temperatury będą wyższe niż w nocy i nie przewidujemy opadów.
Prowadzenie auta zimą jest szczególnie niebezpiecznie. Gdy na jezdni leży śnieg lub pokrywa ją lód, łatwo wpaść w poślizg. Ponadto zawieje, zamiecie i śnieżyce ograniczają widzialność. Zobacz, jak jeździć bezpiecznie zimą.
Czwartek przywitał Greków śniegiem. W ciągu ostatnich kilku dni zimno i chłód nasiliły się w tym rejonie, a meteorolodzy prognozują stopniową poprawę sytuacji na sylwestra. Na razie ludność, zwłaszcza na przedmieściach Aten, zmaga się z utrudnieniami na drogach i w komunikacji miejskiej, a statki pozostają zadokowane w porcie.
Nadchodzące dni będą pogodne i słoneczne. Niestety, temperatura spadnie. Termometry wskażą od -7 st. C w nocy do 5 st. C w dzień. Ubierzcie się ciepło, jeśli chcecie spędzić sylwestra na dworze.
Naukowcy przebadali pewien interesujący jednokomórkowy organizm - śluzowca. Okazało się, że mimo iż nie ma mózgu, może się uczyć, a nawet przekazywać swoją wiedzę innym organizmom.
Czwartek większości z nas minie pod znakiem pięknej pogody. To zasługa potężnego wyżu. Niestety w nocy z czwartku na piątek aura może dać się we znaki.
Prawie w całym kraju warunki do jazdy będą korzystne. Na południowym wschodzie warunki drogowe mogą być utrudnione przez słabe opady śniegu. W Tatrach spadnie więcej śniegu, nawet do 10 cm.
- Bałam się zasnąć, bo wiedziałam, że zamarznę - mówi Karen Klein, która przeżyła morderczy marsz przez pustkowie, w poszukiwaniu pomocy. 46-latka przeszła 44 kilometry w śniegu i mrozie, żeby ratować męża i synka.
W Tatrach od kilkudziesięciu godzin pada śnieg. Wysoko w górach pokrywa śnieżna ma ponad metr grubości, a zagrożenie lawinowe wzrosło. Zobacz film, na którym widać jak trudne są warunki pogodowe w górach.
Roman Fiedorcow, rosyjski rybak głębinowy z Murmańska, przedstawia nam tajemniczy świat dna morskiego. Zdjęcia potwornych zdobyczy wyłowionych z najgłębszych otchłani publikuje na Twitterze.
Rekordowa ilość opadów w Australii sprawiła, że na obszarze Terytorium Północnego na suchych zazwyczaj skałach Uluru pojawiło się tyle wody, że utworzyła ona malownicze wodospady. Tak gwałtowny napływ wody doprowadził też do zamknięcia słynnego parku narodowego Uluru-Kata Tjuta.
Cały czas silnie wieje. W związku z tym w wielu regionach kraju obowiązują ostrzeżenia pogodowe przed wichurami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega także przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Na północy wydano także alerty hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.
- W najbliższych dniach rządy w pogodzie obejmie wyż - zapowiedziała synoptyk TVN Meteo. Oznacza to, że przestanie silnie wiać, a Bałtyk się uspokoi. Zanim do tego dojdzie, w środę porywy wiatru mogą dojść do 60 km/h.
Niż Barbara spowodował, że w Polsce pojawiły się burze. Wyładowania zarejestrowano głównie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Burzę w Gdyni nagrał Reporter 24. Czy takie zjawiska zimą to rzadkość?