W weekend w górach wieje halny. W związku z nim zamknięto kolejkę na Kasprowy Wierch. Ten ciepły wiatr sprzyja topnieniu śniegu, dlatego obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Przy halnym wszytko jest możliwe - stwierdziła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Kiedy wiatr ucichnie, zrobi się chłodniej.
Polska jest na skraju niżu Xaver znad Wysp Brytyjskich i wyżu Hertha znad Morza Czarnego. Współpraca obu układów barycznych powoduje, że do Polski silnym strumieniem napływa powietrze z południa Europy. Takie warunki sprzyjają tworzeniu się zjawisk fenowych, czyli lokalnego wiatru halnego w Tatrach.
- W Tatrach wiatr osiąga prędkość do 115 km/h na Kasprowym Wierchu. Na Podbeskidziu, w Bielsku-Białej porywy dochodzą do 85 km. W rejonach podgórskich w całym kraju silniej wieje do 50-70 km/h - powiedziała po godzinie 8 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Meteorolog zaznaczyła, że w ciągu dnia porywy mogą być jeszcze większe.
Przez silny wiatr nieczynna jest kolejka na Kasprowy Wierch oraz wyciągi krzesełkowe Gorczykowa i Gąsienicowa.
Według opracowań naukowców halny niekorzystny wpływ na samopoczucie. W trakcie tego wiatru notuje się wzrost liczby przestępstw, w górach robi się bardzo niebezpiecznie. Silny wiatr powoduje wiatrołomy.
Alerty IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują do niedzieli do godz. 8. Alerty wydano w południowej części woj. małopolskiego, Beskidzie Śląskim i Żywieckim (woj. śląskie) oraz w Bieszczadach i Beskidzie Niskim (woj. podkarpackie). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z południa i południowego zachodu. Jego porywy mogą dochodzić do 80 km/h w sobotę oraz do 90km/h w nocy z sobotę na niedzielę.
Alerty pierwszego stopnia są również ważne w Sudetach i Przedgórzu Sudeckim oraz w południowej części woj. opolskiego i centralnej woj. śląskiego. W rejonach tych od soboty od godz. 20 do niedzieli do godz. 5 zachodni wiatr w porywach osiągnie prędkość do 80 km/h.
Zagrożenie lawinowe
Dodatkowym aspektem wyróżniającym wiatr typu fenowego jest temperatura powietrza, a mianowicie różnica między górami a dolinami - im wyższa, tym mocniejszy halny. Temperatura rano na Kasprowym Wierchu wyniosła -4 st. C, natomiast w Zakopanem 7 st. C. Synoptyk zaznaczyła, że różnica między tymi dwoma stacjami jest większa od 9 st. C, jest to "rasowy halny".
Wiatr ten sprzyja ociepleniu, szczególnie w dolinach.
- Lokalnie na południu temperatura może wzrosnąć do 17, 18 st. C. Przy halnym wszytko jest możliwe - powiedziała Unton-Pyziołek.
Ciepły wiatr i wyższa temperatura sprzyja topnieniu śniegu, w związku z czym warunki sprzyjają zejściu lawin. Obecnie TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego, dlatego radzimy unikać wędrówek w góry.
Ochłodzenie
Według prognoz halny będzie również w niedzielę, kiedy na Kasprowym Wierchu może powiać do 130 km/h. Od poniedziałku pogoda się zmieni, zamiast z południa, zacznie wiać z zachodu a halny ustanie. Od przyszłego tygodnia zrobi się również nieco chłodniej. Według synoptyków w połowie przyszłego tygodnia w Tatrach temperatura może spadać do -8 st. C.
Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock