Ciekawostki

Ciekawostki

Ostatnia pełnia tego lata

W nocy z 11 na 12 września mogliśmy obserwować ostatnią pełnię tegorocznego lata, zwaną Księżycem Żniwiarzy. Zakończyła się dokładnie o 11:26 czasu polskiego. Na kolejną przygotujemy się 12 października.

"Zasłona dymna" nad Morzem Śródziemnym

Warstwa grubego pyłu unosząca się nad Morzem Śródziemnym całkowicie przykryła Sardynię. Wyspa była niewidoczna z kosmosu. Zjawisko zarejestrował spektroradiometr (MODIS) zainstalowany na satelicie NASA.

Ciśnienie się waha, nasze samopoczucie też

W ciągu następnej doby zatoka niżowa znad Niemiec, wraz z frontem atmosferycznym, przejdzie przez całą Polskę i w poniedziałek późnym wieczorem opuści nasze wschodnie granice.

Z jesienią walcz marchewką i dynią

Jesień daje o sobie znać. Temperatury są coraz niższe, odczuwamy dyskomfort termiczny, nie sprzyja nam biomet. Okazuje się, że walkę z nadchodzącą kapryśną porą roku można wygrać… dietą.

Uratowany 300-letni cis dobrze rokuje

Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo, którzy kilka tygodni temu ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach, są pełni optymizmu. Drzewo, które zostało powalone przez wichurę, postawione do pionu miesiąc temu, ma nadal zielone igły.

NASA wraca na Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

Mgliste poranki? To oznaki jesieni

Poranne mgły, jakie w sobotę rano spowijały Warszawę i okolice, nieubłaganie wskazują na jesień zbliżającą się do Polski wielkimi krokami.

Zorze szaleją nad Biegunem Północnym

- Dziś o godz.14.30 dotarła do Ziemi materia wyrzucona ze Słońca podczas wybuchu klasy M2, pierwszego z serii oczekiwanych eksplozji - informuje TVN Meteo Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Niestety szanse, że podczas piątkowej nocy na polskim niebie zobaczymy zorzę, efektowna łunę będącą skutkiem wybuchu, są nikłe. - O wiele lepiej widoczne będą za to jutro wieczorem - mówi astronom.

Zdjęcia ludzkich śladów na Księżycu

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

Dziennikarka przykryta 20-metrową falą

Zawód dziennikarza jest trudny. Nie raz reporterzy muszą zmagać się z przeciwnościami natury. Pecha miała reporterka chińskiej telewizji państwowej, która została zaskoczona przez gigantyczną, 20-metrową falę, która uderzyła w wybrzeże podczas relacji na żywo z przejścia tajfunu o imieniu Nanmadol.

Jak przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Między 8 a 10 września, dzięki wybuchom na Słońcu, będziemy mieli szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną. W związku z tym, że to zjawisko w naszym kraju nie jest częstym zjawiskiem, warto wieczorem udać się na obserwację nieba. Udzielamy Wam kilka rad, jak najlepiej przygotować się na nocne "łowy" zorzy.

NASA potrzebuje astronautów

Dla NASA era lotów wahadłowców dobiegła już końca. Jeśli jednak amerykańska agencja kosmiczna chce utrzymać swoją obecność na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz przygotować się do następnej generacji lotów kosmicznych, musi zatrudnić więcej astronautów - podaje na swojej stronie internetowej "Washington Post".

Kolorowe wstęgi na polskim niebie

Zorze polarne pojawiają się najczęściej w okolicach kół podbiegunowych. W niższych szerokościach geograficznych, tak jak na przykład w Polsce, zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też malownicze, kolorowe wstęgi, które między 8 a 10 września będziemy mieli szansę zaobserwować na naszym niebie, są nie lada gratką.

W Olsztynie znajdziesz się w "środku" kosmosu

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

Przyszła jesień, będzie padać

W Polsce czuć już wszystkimi zmysłami jesień. Wieczorami robi się chłodno, pachnie wilgocią. Tej wilgoci będzie coraz więcej i coraz częściej niebo zasnute będzie deszczowymi chmurami, takimi jak Altostratus czy Nimbostratus, a towarzyszył im będzie posępny Stratus.

Tatry jesienią też są piękne

Burzowe lato już za nami. Zaczęła się wczesna jesień, która momentami okazuje się łaskawsza niż poprzedzająca ją pora roku. Na taki moment trafiła nasza Reporterka 24, która sfotografowała wspaniałe widoki w Tatrach.

Słońce dało plamę

W ostatnich godzinach Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami - poinformował serwis SpaceWeather.com. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi około 8-10 września i - jak mówi w rozmowie z TVN Meteo astronom z toruńskiego planetarium - również w Polsce będzie można wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.

Ten dom przetrzyma najgorsze piekło

Waży 450 ton, wytrzyma wiatr o prędkości do 805 km/godz., ma kształt kopuły i od 1992 roku drwi sobie z każdego huraganu. Taki właśnie dom, warty 600 tysięcy dolarów, wybudował sobie na plaży jeden z mieszkańców Karoliny Południowej.

Jedźcie w góry póki czas

Proszę się nie przejmować chłodem i wiatrem, i proszę nie myśleć jesieni. Weekend zapowiada się całkiem słonecznie i ciepło.

Klify Moheru w obiektywie Reportera 24

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.

Krokodyl gigant turystyczną atrakcją

1 075 kg wagi i ponad 6 metrów długości - tak w liczbach prezentuje się krokodyl olbrzym, złapany żywcem w poniedziałek na Filipinach. Ledwie wiadomość o gigancie obiegła glob, a już poinformowano, że Filipińczycy polują na jeszcze większego gada.

Nowa książka Mai Popielarskiej

Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się nowa książka Mai Popielarskiej. "Maja w ogrodzie. Jesień i zima" to kompendium wiedzy, na temat prac, jakie trzeba wykonać w ogrodzie jesienią i zimą, aby wiosną móc cieszyć się pięknem swojego ogrodu. Uwaga! 17 września będzie okazja spotkać się z Mają osobiście.

Nadchodzi kolejny front

Front chłodny miał wkroczyć do Polski. Chociaż nie pierwszy i nie ostatni, ten jednak miał wyjątkowo wiele obaw. Jego poniedziałkowy poprzednik bardzo narozrabiał. Trudno liczyć w takim przypadku na dobre przyjęcie.

Bocian pod supermarketem

Mieszkańcy Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie), którzy wybrali się we wtorek na zakupy do popularnego supermarketu, natknęli się na nietypowego spacerowicza. Wzdłuż sklepu, w tę i z powrotem, przechadzał się... bocian.

Delfiny opłakują swoich zmarłych?

Delfiny mają swoje rytuały żałobne i zdarza się, że nie mogą pogodzić się ze śmiercią kompanów? - Tak, to możliwe – stwierdzili na podstawie swoich obserwacji naukowcy z Włoch. Badacze nie wiedzą, czy ssaki te rozumieją czym jest śmierć, ale ich zdaniem delfiny odczuwają w związku z nią żal.