Ciekawostki

Ciekawostki

Spotkanie Wenus z Księżycem

Wenus i Księżyc zbliżą się do siebie dziś wieczorem. Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie najlepiej będzie można obserwować na zachodzie Polski - tam meteorolodzy zapowiadają pogodny wieczór. Jednak na przejaśnienia można liczyć też w pozostałej części kraju.

Wydmy - świadkowie historii Marsa

Marsjański krajobraz, mimo że pozbawiony życia, potrafi być zaskakujący. Główny żywioł Czerwonej Planety, wiatr, tworzy zachwycające piaskowe kompozycje tam, gdzie tylko ma na to ochotę. Powyższe zdjęcie przedstawia wydmy powstałe w kraterze.

Bezkresne krajobrazy i deszcz meteorów

Wśród artystów światowej sławy jest jeden, który do swoich arcydzieł używa tylko i wyłącznie naturalnych kolorów, materiałów i zjawisk. To Matka Natura. Przy odrobinie technicznej pomocy człowieka, możemy zobaczyć niekończący się proces tworzenia, bogaty w zapierające dech ujęcia.

Grzyby halucynogenne zamiast antydepresantów?

- Substancja zawarta w grzybach halucynogennych może pomagać w leczeniu depresji – oświadczyli brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili dwa niezależne od siebie badania. Psylocybina, substancja psychoaktywna zawarta w narkotyku ma powodować zmniejszenie aktywności mózgu z obszarach, gdzie połączenia neuronowe są najgęstsze.

Zorze polarne tańczą po niebie północy

Zorze polarne powstają, kiedy energia wyrzucona przez słońce po burzy magnetycznej dociera do naszej planety. Niedzielny rozbłysk na Słońcu był najsilniejszy od sześciu lat. We wtorek na niebie północnej półkuli rozpoczął się niesamowity festiwal świateł. Aurora borealis rozbłysła m.in.: nad Norwegią i Finlandią.

-20 st. C za tydzień w Warszawie?

Stojąc rano na przystanku na ul. Górczewskiej w Warszawie, przypatrywałam się niewielkim górkom śniegu zgarniętego z chodnika i przypomniałam sobie dwie ubiegłe zimy: przełom lat 2009/2010 i 2010/2011. To były zimy!

Słońce będzie słabiej świecić

Przez najbliższe 90 lat aktywność Słońca będzie mniejsza - prognozują naukowcy. Ostrzegają jednak, że nie opóźni to globalnych wzrostów temperatur spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Temperatury na Ziemi zmniejszą się bowiem zaledwie o 0,08 stopnia Celsjusza.

Szeregi chmur i ścieżki wirów Karmana nad Aleutami

Ciekawe zjawisko zarejestrował spektoradiometr umieszczony na satelicie NASA. Na początku stycznia nad Wyspami Aleuckimi silny wiatr uformował chmury w regularne równoległe szeregi. Kiedy napotkały przeszkodę w postaci górzystych wysp, zaczęły się zwijać, tworząc symetryczne wzory zwane ścieżkami wirów Karmana.

Rok 2011 rekordowo dobry dla hotelarzy

1,6 miliarda dób spędzili w 2011 roku goście w hotelach, motelach, pensjonatach i podobnych placówkach na terenie Unii Europejskiej - podał we wtorek Eurostat. Ta rekordowa liczba oznacza wzrost o 3,8 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

1,2 mln pająków, 80 osób i 5 lat, by utkać złoty szal

Ponad milion pająków i kilkadziesiąt osób pracowało nad stworzeniem tkaniny ze złocistego pajęczego jedwabiu. Praca nad nią zajęła kilka lat. Szal i pelerynę z tej lśniącej przędzy ozdobionej ręcznym haftem można będzie oglądać w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Arktyczny prąd może ochłodzić Europę

Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek - przewidują brytyjscy naukowcy.

Zorza rozbłysła nad Bergen

Smugi kolorowych, rozmytych świateł, które zdobiące niebo, unosząc się około 50 km nad ziemią, najłatwiej podziwiać w Islandii, Norwegii i na terenie Laponii. Widok tej zapierającej dech w piersiach zorzy polarnej, przesłał z norweskiego Bergen Reporter 24, Artur_Bergiel.

Choinkami karmią słonie

Plantatorzy choinek oddali do wrocławskiego zoo już ponad 3 tysiące niesprzedanych drzewek. Pracownicy wykorzystują je na różne sposoby. Świeże rośliny do jedzenia lub zabawy dostaną zwierzęta, ale nie zmarnuje się też suche drewno.

Kiedy -6 st. C równa się -17

Temperatura, którą odczuwamy, nie zawsze pokrywa się z tą wskazywaną przez termometr. Uczucie chłodu może pogłębiać nawet niezbyt silny wiatr. Jak ocenić temperaturę odczuwalną, wyjaśnia Tomasz Wasilewski z TVN Meteo.

"Sanna w objęciach pysznej zimy"

Dziś nad ranem, jadąc na dworzec w Skierniewicach, ten stylowy, z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, minęłam na ulicy Jagiellońskiej pewien antykwariat, moje niedawne odkrycie. I pomyślałam o wielkiej XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej, która doskonale wpisuje się w zimową atmosferę.

Popcorn starszy od piramid w Egipcie

Jak dowodzą najnowsze badania archeologiczne, ludzie żyjący na północnym wybrzeżu Peru, jedli popcorn blisko 7 tys. lat temu. Oznacza to, że do jego przyrządzania nie używali garnków oraz, że prażona kukurydza ma historię dłuższą, niż piramidy egipskie, wzniesione w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem.

Paliwo z brudnej wody? Tak działa nowoczesny recykling

Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.