Ciekawostki

Ciekawostki

Bajkalska delta skuta lodem

Kiedy w Polsce nie widać jeszcze oznak srogiej zimy, w głębi Rosji mróz skuwa brzegi jezior i rzek. Znakomicie widać to na niezwykłym zdjęciu zrobionym przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawia ono pokrytą lodem deltę rosyjskiej rzeki Selenga uchodzącej do Bajkału.

Spacer po zaśnieżonym Tbilisi

W stolicy Gruzji spadł w niedzielę śnieg. Tbilisi zostało przykryte białym puchem. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć z tego pięknego miasta na Kaukazie.

Ostatni posiłek dinozaura

To pierwszy taki przypadek, kiedy paleontolodzy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Obiad dla małp za 16 tys. dolarów

W ostatnią niedzielę listopada tajskie miasto Lompuri słynące ze starożytnych świątyń khmerskich urządza dla swoich najbardziej licznych i psotnych mieszkańców - makatek jawajskich, 5-gwiazdkowy bufet.

Chcesz kupić wieś? Już możesz

Marzysz o posiadaniu własnego miasta? W tym pomóc nie możemy, ale w zamian proponujemy kupno wsi. Wyludniona miejscowość Pereiro w portugalskim regionie Alentejo została wystawiona na sprzedaż. Licytacja startuje od 7 mln euro.

Śmierdzący ser na stacji kosmicznej

Holenderski astronauta, Andre Kuipers, który rozpocznie swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma powody do radości. Na orbicie okołoziemskiej czekała na niego będzie specjalna przesyłka – kawał jednego z najlepszych holenderskich serów.

Łabędzie jeszcze nie odleciały

Mamy niebywale ciepłą jak na tę porę roku aurę, jak dotąd padało też mało deszczu. Efekt? Zwierzęta nie odlatują do ciepłych krajów. Zobacz zdjęcia Reportera 24, który nadesłał nam fotografie łabędzi. Jeśli nie odlecą do końca miesiąca, zostanie zakłócony ich naturalny rytm życia.

W zatoce zawrzało jak w garnku. Zobacz dziwne chmury

Chmury wyglądające, jakby osuwały się z lądu, niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej. Takie przedziwne zjawisko atmosferyczne nad zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował spektoradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie NASA.

Xaver zmieni pogodę

Najpierw Xaver niż znad Atlantyku wędrując nad Skandynawię na wietrzno-opadową w Europie pogodę zmieni.

Poznaj Ciekawość nim odleci na Marsa

Mars od dawana fascynuje naukowców, dlatego NASA postanowiła wysłać na "czerwoną planetę" kolejną misję. Tym razem będzie to Mars Science Laboratory z łazikiem Curiosity. "Ciekawość" ma wystartować w sobotę 26 listopada. Poznaj kilka intrygujących faktów na temat misji.

Powstanie największy morski rezerwat

Na morzu koralowym, tuż u wybrzeży Australii, powstanie największy na świecie rezerwat morski. Decyzję o tym przedsięwzięciu podjęto, aby chronić rozległe obszary raf koralowych i miejsca zaciętych bitew z czasów II wojny światowej.

"Rok temu byliśmy już po ataku zimy"

Za oknami szaro, buro i ponuro. Nic się nie chce. Taka pogoda przynosi ze sobą znużenie i ból głowy. Ale to nic w porównaniu z sytuacją w Polsce sprzed roku. Wtedy to się działo.

Fobos-Grunt znowu nadaje

Stacji naziemnej ESA w Perth po raz kolejny udało się nawiązać łączność z rosyjską sondą Fobos-Grunt. Tym razem udało się odebrać telemetrię, czyli informacje o stanie statku.

Po zdrowie i szczęście do sauny

Idzie zima, czas więc rozpocząć sezon wylegiwania się w saunie. Na pewno nie będą to stracone minuty. Naukowcy dowodzą, że wysoka temperatura panująca w jej wnętrzu pomaga uporać się z chorobami serca i uwalnia hormony szczęścia.

Czarna dziura pochłania ogromną gwiazdę

Cygnus X-1 to potężna czarna dziura znajdująca się w pobliżu aktywnych formacji gwiazd Drogi Mlecznej. Ma aż 700 lat świetlnych średnicy. Naukowcy NASA wyjaśniają, co przedstawia ilustracja powstała dla zobrazowania ich ustaleń. Cygnus X-1 zjada na niej gigantyczną gwiazdę.

Tysiącletnia kuchnia odkryta

Archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat. Pomieszczenie ma 40 metrów długości i 14 szerokości. Nie powstydziłby się jej nawet najbardziej wykwintny szef kuchni.

Już wkrótce przykryje nas biały puch

W ciągu najbliższej doby Polska nadal będzie pod wpływem wyżu znad Ukrainy, tylko na północy kraju przejściowo zaznaczy się płytka zatoka niżowa.

Najdokładniejsze zdjęcia Ziemi? Wprost z nowego satelity NASA

Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.

Księżyc zakryje 90 proc. Słońca

W najbliższy piątek nadarzy się okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Niestety, nie z terenu Polski. Zobaczą je mieszkańcy najdalej na południe wysuniętych połaci globu.

Smażysz, dusisz i gotujesz? Uważaj na czym

40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.

Nawiązano kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stacja śledzenia lotu satelitów w australijskim Perth nawiązała kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt. To pierwszy sygnał, jaki odebrano z Ziemi od chwili rozpoczęcia tej misji na Marsa 8 listopada.

Masz drzewo? Walcz o tytuł

Do 30 listopada można zgłosić swoje ulubione drzewo do konkursu ekologicznego Klubu Gaja na Drzewo Roku. To druga edycja konkursu. w ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał dąb Grot z Dęblina.

Wiosna w pełni na Antarktydzie

U nas zima tuż tuż, a na półkuli południowej wiosna. Zaczęła się własnie na skutej lodem Antarktydzie. W tamtym klimacie oznacza to, że w ciągu dnia jest widno, warstwa śniegu i lodu jest trochę mniejsza, a otaczające ją morze kwitnie.