Ciekawostki

Ciekawostki

Ptaki wyprowadzają się z miast. Bo jest za głośno

Czy zauważyłeś, że w miastach coraz mniej jest ptaków? Okazuje się, że wynoszą się one z głośnych okolic. Wyprowadzają się zwłaszcza te większe, które wydają odgłosy o stosunkowo niskich częstotliwościach. Hałas sprawia, że nie słyszą wzajemnie swoich nawoływań, przez co nie mogą wabić samic ani zaznaczać granic terytorium.

Laboratorium rodem z "Jamesa Bonda", piramida i rok 2175

Jak uświadomić przyszłym pokoleniom, żyjącym nawet 100 tys. lat po nas, że głęboko pod ziemią Francji znajdują się promieniotwórcze odpady? Nad najlepszym rozwiązaniem tego problemu pracuje od lat wiceszef Krajowej Agencji ds. Zarządzania Odpadami Radioaktywnymi. Propozycji jest równie dużo, co problemów.

Zubi: Powiedziałem wczoraj coś o śniegu...

Ale się porobiło. Powiedziałem wczoraj coś o śniegu, a tu zaraz rozdzwonił się mój telefon, redaktorzy portali zaczęli szukać intensywnie synoptyków, a Pan na stacji benzynowej prosił, żebym nie straszył ludzi.

Kolejka na Kasprowym gotowa na zimę

Pracownicy Polskich Kolejek Linowych przygotowali już wyciągi krzesełkowe na Hali Gąsienicowej, a także słynną kolejkę na Kasprowym Wierchu do zimy.

Odczujemy skutki powodzi w Tajlandii

Media o charakterze biznesowym, donoszą, że powódź w Tajlandii wstrząśnie gospodarką świata. Polska też odczuje owe wstrząsy. Co ma powódź w Tajlandii do gospodarki światowej? Wygląda na to, że bardzo dużo.

Mamy pełny Księżyc, będą "spadające gwiazdy"

10 listopada, dokładnie o godzinie 22.36, Księżyc znalazł się w pełni. Zjawisko na bezchmurnym niebie doskonale udało się uchwycić Reporterowi 24. Zobacz zdjęcia i dowiedz się, jakie jeszcze astronomiczne atrakcje czekają na listopadowym niebie.

Podróż przez USA w 5 minut

25-letni Amerykanin Brian DeFrees postanowił poznać lepiej swój kraj i odwiedzić wszystkie te miejsca, w których nigdy wcześniej nie był. Wspomnień z podróży nie "zamknął" w wielogodzinnym filmie. Postanowił stworzyć zaledwie 5-minutową retrospekcję swoich wojaży. Efekt? Oceńcie sami.

Biały Dom: kosmici nie istnieją

"Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie posiada żadnych dowodów na to, że istnieje jakakolwiek cywilizacja pozaziemska, ani że przedstawiciele takiej cywilizacji kontaktowali się z jakimkolwiek przedstawicielem ludzkiej rasy" - oświadczył, na życzenie Amerykanów, Biały Dom.

Wwiercą się w wieczną zmarzlinę

Międzynarodowa grupa badaczy, finansowana przez NASA i National Science Foundation, pojedzie w następnym miesiącu na Antarktydę. Naukowcy odwiedzą najbardziej aktywne i trudnodostępne regiony - będą sprawdzać, jak woda krąży pod lodem. By to zrobić, wwiercą się w grubą powłokę zmarzliny.

Google jest w lesie

Już za kilka tygodni będzie można zwiedzać lasy i rzeki Amazonii - za darmo i nie ruszając się z domu. Rozpoczęły się prace Google Earth nad nowym projektem, który umożliwi użytkownikom wirtualną wycieczkę po brazylijskiej części tego rejonu.

Nowe biopaliwo. Samochód na drewno?

Cywilizacja ludzi zależna jest od ropy, której zasoby mają skończyć się wkrótce. Naukowcy w pocie czołą starają się znaleźć jej zamiennik. Ostatnie odkrycie - biopaliwo z drewna.

Wynaleźli najczarniejszy materiał. "Wchłania 99 proc. światła"

Naukowcy z NASA wynaleźli materiał, który wchłania 99 proc. światła widzialnego, podczerwonego i ultrafioletowego. Nigdy wcześniej nikt nie zdołał skonstruować nic podobnego. Struktura składająca się z nanorurek, według badaczy, przyczyni się do przekroczenia kolejnych barier technologicznych w eksploracji kosmosu.

Asteroida przeleciała tuż obok Ziemi. Zobacz ją na filmie

Asteroida 2005 YU55 będąca wielkości amerykańskich lotniskowców atomowych znalazła się wczoraj zaledwie 325 tysięcy kilometrów od Ziemi. Gdyby uderzyła w naszą planetę, to siła jej eksplozji byłaby setki tysięcy razy większa, niż siła eksplozji bomby atomowej w Hiroszimie.

Zaginiona cywilizacja w sercu Sahary. Publikację blokował Kaddafi

Brytyjscy archeologowie z Uniwersytetu w Leicester opublikowali najnowsze zdjęcia satelitarne, które przedstawiają kolejne dowody na istnienie dawno zapomnianej i rozwiniętej cywilizacji w głębi Sahary. Teraz po zakończeniu działań wojennych w Libii, naukowcy mogą powrócić do pracy.

Pałac Kultury ledwie widać. Mgła nad Warszawą

Gęsta mgła unosiła się we wtorkowy poranek w wielu miejscach Polski. Warszawa właściwie całkiem zniknęła pod białą pierzynką, o czym możecie się przekonać oglądając zdjęcia Reporterów 24. - To tzw. mgła radiacyjna - stwierdza synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Naukowcy: wiemy, jak uratować Ziemię

We wtorek zbliży się do nas wielka asteroida. Choć na razie nie ma niebezpieczeństwa, że 2005 YU55 uderzy w Ziemię, niewykluczone, że w przyszłości czeka nas spotkanie tego typu. Jeśli chcemy uniknąć losu dinozaurów, które zostały dosłownie "wymiecione" przez asteroidę 65 milionów lat temu, będziemy musieli któregoś dnia stawić czoła temu kosmicznemu zabójcy.

Czy jesień to najgorsza pora roku?

Nawiązując do dyskusji naszych internautów na temat warunków pogodowych w Polsce w różnych porach roku, spieszę z wyjaśnieniem, że w każdej porze roku występują takie czynniki atmosferyczne, które nasze życie uprzyjemniają bądź uprzykrzają. Upał i burze powodują osłabienie i znużenie, zwolnioną reakcję na bodźce. Silny wiatr wzmaga w nas drażliwość. Brak światła słonecznego pod warstwą ciemnych chmur sprzyja depresji i spowalnia koncentrację.

Śnieg kontra plaża. Co wybieracie: zima czy lato?

Na forum TVN Meteo rozgorzała prawdziwa walka. Toczy się między zwolennikami lata i upałów a miłośnikami mrozu i śniegu. Argumenty są różne, zdania podzielone. Chcemy rozstrzygnąć spór i pytamy: co lepsze? Lato czy zima?

Szkockie pandy dostały własną kratę

Yang Guan i Tian Tan, dwie pandy, które wkrótce zawitają do edynburskiego zoo będą miały swoją szkocką kratę. Wzór będzie odzwierciedlać umaszczenie tych zwierząt.

Pająki ratowały się przed powodzią. Zobacz efekty

Powodzie, które nawiedzają Pakistan, oprócz zniszczeń, przyczyniają się do powstawania nowych zjawisk. Pająki, które chciały uniknąć zatopienia podczas zalania prowincji Sindh, zgromadziły się na drzewach i tam dalej prowadziły swój żywot. Efekt? Setki drzew owiniętych w pajęczyny.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu życia w kosmosie

Najczęściej spotykane w kosmosie gwiazdy, tzw. czerwone karły, są w stanie bardziej podtrzymywać życie na planetach, które krążą wokół nich, niż wcześniej sądzono. Do takich wniosków doszli brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Reading oraz z Ośrodka Badawczego NASA.

Obroń swoją skórę przed chłodem

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Gdyby nie kolorowe liście, można by pomyśleć, że idzie wiosna. Ta sielanka już wkrótce się skończy. Przyjdzie chłód i nieprzyjemna aura, a ta niekorzystnie działa na naszą skórę. TVN Meteo podpowiada, jak dbać o urodę w sezonie jesienno zimowym.