Ciekawostki

Ciekawostki

"Jeśli to prawda, będziemy mogli podróżować w czasie"

W piątek rano świat obiegła informacja o tym, że fizycy z CERN dokonali przełomowego odkrycia - wysłane przez nich neutrina pokonały 732-kilometrową trasę szybciej niż światło. Co dalej? Jakie to otwiera przed nami możliwości? Jak bardzo zmieni to nasze życie? Na te pytania odpowiada w rozmowie z portalem TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

4,5 tys. rozjechanych koali. Australia mówi dość

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

"Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor"

Remont. Wydarzenie często oczekiwane, nierzadko konieczne, zazwyczaj kosztowne, z reguły uciążliwe i z pewnością nieudane. Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor. Wrażenia niezapomniane.

Żegnamy lato. A witamy... polecie

Lato kończy się definitywnie. Prawa natury są nieubłagane i dlatego w piątek 23 września o godz. 11.05 oficjalnie żegnamy najcieplejszą z pór roku. Jeśli jednak macie opory przed przywitaniem rozpoczynającej się wtedy astronomicznej jesieni, to mamy propozycję. Powitajcie polecie.

Nieczynny satelita spadnie w ten piątek

Do Ziemi zbliża się ważący 6,5 tony nieczynny amerykański satelita badawczy UARS. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego. Włosi uważają, że będzie to między godziną 21 w piątek, a 5 rano w sobotę polskiego czasu.

"Wściekłe pięćdziesiątki" tworzą wiry w chmurach

Wyspa Heard jest położna w niezwykle ciekawym miejscu. Na Oceanie Południowym stale atakowana jest przez wiatry zwane "wściekłymi pięćdziesiątkami". Te, w połączeniu z dużym zachmurzeniem, powodują niezwykły, wirujący układ chmur.

Tak wygląda zorza polarna z kosmosu

Zorza polarna widziana z Ziemi jest jednym z najbardziej efektownych zjawisk pogodowych. Rzadkość jej występowania na zamieszkanych przez człowieka terenach czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Teraz, dzięki NASA, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ona z kosmosu.

Przetwory na zimę warto zrobić samemu

W ostatnią niedzielę, w pałacu w Jabłonnie, odbył się, pod patronatem starosty legionowskiego Jana Grabca, festiwal nalewek im. Księcia Pepi. Coraz częściej wracamy do przepisów "babci i dziadka". Możliwe, że doczekamy także festiwalu marynat, powideł i innych przetworów.

Płynie do nas niż znad Skandynawii

W ciągu najbliższej doby klin wyżowy osłabnie i północna część Polski znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) znad Morza Północnego.

Wyspa napędzana kokosem i słońcem

Kokosy i słońce wkrótce zapewnią całą niezbędną energię elektryczną grupie wysp Tokelau na południowym Pacyfiku. Do sprawnego działania mieszkańcy będą używać... 200 orzechów dziennie. Takich ekologicznych wysp jest więcej.

Schyłek lata w pełnym słońcu

Reporterzy 24 uwieczniają ostatnie dni lata. Na Kontakt Meteo napływają zachwycające feerią barw zdjęcia roślin, które wcale nie wyglądają, jakby brakowało im słońca.

Jesień nie sprzyja nauce: prawda czy fałsz?

Informacje dotyczące pogody przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Najnowsze badania naukowe pozwalają walczyć z mitami , ale też potwierdzają ludowe prawdy.

Muszla sprzed 60 mln lat widziała El Niño. Przynosi bardzo dobrą wiadomość

El Niño, zespół pasatów który powoduje powstanie m.in. huraganów i wpływa na pogodę na całym świecie, istniał już dziesiątki milionów lat temu - dowodzą ostatnie ustalenia naukowców. Część meteorologów obawia się, że globalne ocieplenie zatrzyma go z nami na stałe. Tak jednak być nie musi, czego dowód noszą skamieniałe małże sprzed 60 mln lat.

Na niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Potem równie dobra okazja trafi się za rok.

Czy rude wiewiórki zginą? To winowajca

O szarym pogromcy rudej wiewiórki mieszkającej w Polsce, słyszymy nie od dziś. Amerykańskie krewniaki są większe i silniejsze, a do tego błyskawicznie przystosowują się do nowych warunków środowiska. Film prezentujący okaz tego gatunku zamieściła Reporterka 24, kasiewusa.

Taksówką w kosmos

W ciągu najbliższych dwóch lat NASA chce wydać 1,6 miliarda dolarów na latające w przestrzeni kosmicznej taksówki. Brzmi nieco nieprawdopodobnie, ale to prawda. Teraz agencja będzie kompletowała systemy – wyrzutnie statków kosmicznych, operatorów naziemnych i powietrznych.

Chińczycy coraz bliżej stworzenia stacji kosmicznej

W przyszłym tygodniu Chińczycy rozpoczną przygotowywanie się do wystrzelenia modułu stacji kosmicznej, Tiangong 1 (Niebiański Pałac), który ma być próbą stworzenia stacji kosmicznej. Chiny zrobią w ten sposób krok zbliżający ich do dwóch światowych kosmicznych potęg – Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Wschód słońca widziany z kosmosu

NASA codziennie publikuje jedno, ale za to spektakularne zdjęcie. Tym razem jest to fotografia zrobiona z kosmosu. Widnieje na niej coś, czego z Ziemi nie jesteśmy w stanie zobaczyć - wschód słońca przebijającego się przez powłokę błękitnej poświaty.

Pogoda wykańcza dynie w USA

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie potrafią sobie wyobrazić Halloween bez dyni z powycinanymi oczami i upiornym uśmiechem. Teraz cała zabawa stoi pod znakiem zapytania, albowiem na rynku dyniowym jest poważny kryzys. Tym razem winna jest pogoda.

Brytyjczycy konstruują "sztuczny wulkan"

Brytyjscy naukowcy zabierają się za tworzenie "sztucznego wulkanu". Już w październiku na nieczynnym lotnisku w Norfolk przeprowadzą eksperyment, który może pomóc chronić naszą planetę przed globalnym ociepleniem - donosi "Daily Telegraph".

Dwa tornada na jednym filmie

Pewien Amerykanin postanowił zarejestrować tornado sunące po niebie w miejscowości Wakita w stanie Oklahoma. W trakcie nagrania niespodziewanie pojawiło się drugie tornado.

Jak to jest lecieć nad Ziemią?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża naszą planetę w nocy i robi jej zdjęcia. Z tych fotografii powstał film, który daje oglądającym go wrażenie lotu nad Ziemią.

"Co to takiego ten przymrozek?"

W ostatnim czasie każdego poranka sprawdzamy w redakcji Meteo, z zapartym tchem, jaka temperatura minimalna została odnotowana w Polsce. Już pierwsze wrześniowe przymrozki mamy za sobą, kilka dni temu na Mazowszu i Kielecczyźnie temperatura przy gruncie spadła poniżej 0 st.

Jak pogoda wpływa na kolor liści

Już niedługo zacznie się jedna z najpiękniejszych pór roku w Polsce – jesień. Jej nadejściu towarzyszy żółknięcie, czerwienienie i brązowienie liści. Czy wiecie, dlaczego zmieniają barwę?

Sprawdź, na co możesz zachorować jesienią

Są takie schorzenia, w których istnieje wyraźny związek między pojawianiem się i zni­kaniem niektórych objawów, a czynnikami meteorolo­gicznymi. Są to choroby meteorotropowe. Jesienią należą do nich nadciśnienie, choroby wrzodowe i dobrze nam znane przeziębienie. Poznaj, jak się przed nimi bronić.