Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem - zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.
Naukowcy od dłuższego czasu próbowali stworzyć nieparujące i niemarznące szkło. Taki materiał powinien redukować rozproszenie światła i kondensację wilgoci, czyli powstawanie pary wodnej. Jednak ustalenie odpowiedniego składu chemicznego powłoki, którą można by powlec szkło, bardzo długo się nie udawało.
Specjalna warstwa
Oczekiwane rezultaty uzyskał dopiero zespół Michaela F. Rubnera i Roberta E. Cohena. Naukowcy skonstruowali specjalną warstwę, którą powlekli szkło. Dzięki temu szyba nie parowała i nie pokrywała się szronem.
Ich powłoka natychmiast pochłania molekuły wody, nie pozwalając im na zamarznięcie w niskich temperaturach. Równocześnie warstwa jest wodoodporna i wykorzystuje zjawisko hydrofobowości, czyli skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania wody. Woda po prostu spływa po takiej powierzchni, a nie osadza się na niej w postaci kropelek.
Jak twierdzą naukowcy, ich wynalazek mógłby znaleźć różnorodne zastosowanie komercyjne, m.in. w produkcji szyb samochodowych i soczewek w obiektywach aparatów fotograficznych.
Autor: pk/mj / Źródło: psych.org