Gdzie szukać najbardziej słodkich mórz? Dzięki danym zebranym przez satelitę Aquarius, można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ale to też informacje dla naukowców, dzięki którym mogą wskazywać m.in. to, w jaki sposób ocean wpływa na pogodę i na klimat.
Aquarius, jeden z satelitów NASA, już od prawie dwóch lat sprawdza, jak zmienia się zasolenie ziemskich mórz. Jak zaznaczają pracujący przy misji badacze, obserwacje poczynione w pierwszym roku działalności satelity pokazują kilka bardzo ciekawych rzeczy (czerwony kolor pokazuje większe, natomiast zielony - mniejsze zasolenie wód).
Dzięki nim widać na przykład, że Morze Arabskie - leżące nieopodal suchego Bliskiego Wschodu - jest bardziej słone niż sąsiadująca z nim Zatoka Bengalska, którą zasilają słodkie wody Gangesu. Z kolei z Amazonki wypływa słodka woda, która kieruje się na wschód Afryki, a także w okolice Karaibów. Słodkie wody pochodzące z obszarów centralnego Pacyfiku, gdzie mocno pada, trafiają mniej więcej do wybrzeża Panamy. Widać też, że Morze Śródziemne pozostaje zbiornikiem bardzo mocno zasolonym.
Tym, co rzuca się w oczy, jest również fakt, że w północnej częsci Atlantyku występuje szerokie pasmo najbardziej słonej wody na przestrzeni wszystkich otwartych wód świata. Ten obszar porównuje się do pustyni, na której mało pada, ale za to parowanie jest tam intensywne.
Możliwość przedłużenia misji
Wysyłając Aquariusa w przestrzeń kosmiczną zakładano, że spędzi on tam trzy lata. Aktualnie rozważa się przedłużenie misji, ponieważ satelita działa bez zarzutu.
Jak podkreślają naukowcy, pierwszy rok działalności Aquariusa miał być okresem, w którym satelita zostanie przetestowany. Kolejnym zadaniem, jakie stawia sobie zespół, jest doprowadzenie do tego, by Aquarius był w stanie prowadzić pomiary stopnia zasolenia płytkich wód przybrzeżnych i wód otaczających bieguny.
Badacze chcą też "zsynchronizować" Aquariusa z Soil Moisture and Ocean Salinity, satelitą należącym do ESA. Dzięki temu udałoby im się tworzyć jeszcze dokładniejsze mapy zasolenia. Kwestią, która pozostaje do rozwiązania jest też to, żeby Aquarius był czuły na okresowe opady, które zafałszowują wyniki pomiarów, tworząc w słonych wodach baseny wody słodkiej.
Autor: map/rs / Źródło: NASA