Tej zimy słońca mamy jak na lekarstwo, a to nie najlepiej wpływa na nasze samopoczucie. Zanim przyjdzie wiosna, która poprawi nam nastrój, warto poznać kilka sposobów na zimową chandrę.
Jeżeli czujesz się zmęczony czy też przygnębiony, to może być znak, że padłeś ofiarą... panującej teraz pogody.
Choroba afektywna sezonowa
Zimowa aura cechuje się dużym zachmurzeniem, intensywnymi opadami, silnym wiatrem oraz mroźną temperaturą powietrza. Wszystkie te czynniki mogą obniżać nasze samopoczucie. Jeżeli przez pogodę nie czujemy się najlepiej, to znaczy, że możemy cierpieć na chorobę afektywną sezonową (ang. seasonal affective disorder).
Członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego do objawów depresji sezonowej zaliczają m.in. zmęczenie, brak zainteresowania, wycofanie społeczne, wzmożony apetyt na żywność wysokowęglowodanową.
Choroba afektywna sezonowa doskwiera w okresie jesiennym oraz zimowym, a zanika mniej więcej w marcu, gdy dzień staje się dłuższy, a naszym oczom ukazuje się słońce.
Smutni Eskimosi
W najtrudniejszej sytuacji są ludzie, którzy mieszkają w obrębie północnego lub południowego koła podbiegunowego. W związku z przechyleniem osi naszej planety do płaszczyzny orbity, po której porusza się ona wokół Słońca, dzień i noc w tych regionach trwają po pół roku. Fakt, że np. Eskimosi przez ponad 150 dni nie widują słońca, odzwierciedla się w ich nastroju.
Kląska żywiołowa pogorszy nastrój
Co ciekawe - okazuje się, że chorobę afektywną sezonową mogą pogłębiać zmiany klimatyczne, klęski żywiołowe oraz ekstremalne zjawiska pogodowe - m.in. burze śnieżne.
Sposoby na zimową chandrę
Istnieją pewne rozwiązania, które poprawią nam samopoczucie w przygnębiające zimowe dni. Bruno LoGreco, trener rozwoju osobistego, radzi, w jaki sposób pożegnać zimową depresję.
W ciągu dnia warto sięgnąć po odpowiednie przekąski. Nastrój poprawią nam migdały i orzechy włoskie. Są one pełne kwasów omega-3, witaminy B2 i L-karnityny. Związki te poprawiają funkcjonowanie mózgu i zmniejszają stan zapalny.
Przed południem wybierz się na spacer do parku. Zrób to niezależnie od pogody. Otaczająca Cię przyroda, mimo brzydkiej aury, będzie korzystnie wpływać na Twój nastrój. Poza tym dzięki spacerowi poprawisz swoją pamięć oraz wzmocnisz układ odpornościowy. Jeśli możesz, zacznij swój dzień od spaceru brzegiem morza, nawet jeśli piasek jest przykryty warstwą śniegu, a na niebie widnieją chmury. Wystarczy 30 minut energicznego spaceru na świeżym powietrzu, aby zmniejszyć poziom stresu i odczucie niepokoju.To dzięki jonom ujemnym, które znajdują się w morskim powietrzu. Atmosfera jest nimi nasycona nawet po obfitych opadach deszczu.
Muzyka działa kojąco na naszą duszę. Przede wszystkim obniża stres. Melodia często sprawia, że zyskujemy chęci do osiągania naszych celów.
Działaj. Szukaj nowych rzeczy, czynności, które sprawią Ci radość. Warto spróbowac zacząc uprawiać sport. Naukowcy już dawno udowodnili, że aktywność fizyczna przyczynia się do poprawienia samopoczucia.
Dowiedzcie się więcej o depresji pogodowej z archiwalnego odcinka Encyklopedii Pogody.
Autor: AD/map / Źródło: usatoday.com