Groźnie wyglądające niebo często zapowiada nadciągającą burzę. Kilka dni temu przekonali się o tym mieszkańcy Kalifornii.
Często zapowiedzią burzy jest monstrualna chmura. Kilka dni temu przekonali się o tym mieszkańcy San Francisco (Kalifornia). Na niebie zauważyli chmurę, która wyglądała tak, jakby miała zwiastować nadejście apokalipsy. Miała czerwone i pomarańczowe barwy. Złowieszcze obłoki świadczyły o burzy, która miała się niebawem pojawić. Pioruny wydobywające się z monstrum zapierały dech w piersiach. Można by przypuszczać, że stanowiły pewien symbol.
Piorun - symbol grozy i władzy
W czasach starożytnych często wierzono, że burza oznacza "coś złego", bo nikt nie znał wtedy procesów zachodzących w atmosferze, a samo zjawisko wywoływało przerażenie. Przez to burza w wielu wierzeniach odgrywała bardzo istotną rolę, a bogowie z nią związani niejednokrotnie zajmowali w danych wierzeniach najważniejsze miejsca.
W mitologii słowiańskiej piorun symbolizuje boga Peruna. Wierzono, że pierwsze uderzenie pioruna zapładnia ziemię. W mitologii greckiej za burzę odpowiedzialny był Zeus, władca błyskawic. Mitologia nordycka bogiem burzy i piorunów określała Thora. W mitologii rzymskiej bogiem burzy był Jowisz, najwyższy władca nieba i ziemi, ojciec bogów. W większości wierzeń piorun symbolizuje złość i gniew bogów, potępienie, a także moc tworzenia i niszczenia.
Gromnica chroni gospodarstwo
W Polsce, według wierzeń ludowych, w celu uchronienia się przed zniszczeniami spowodowanymi przez burzę w oknach zapalano gromnicę. Świeca stojąca w oknie miała za zadanie uchronić dom oraz obejście od uderzeń piorunów.
Pioruny piszą historię
Burza odegrała także istotną rolę w trakcie bitwy w lesie Teutoburskim. Przyczyniła się do klęski Rzymian w walce z Germanami. Podczas decydującej walki rozpętała się wielka burza z piorunami, która przechyliła szalę na korzyść plemienia germańskiego. Wierzyli oni, że Thor, którego symbolem był właśnie piorun, jest bogiem pogody i wojny. Był to dla nich znak "z góry", że bogowie im sprzyjają. Z kolei dla Rzymian piorun był oznaką niezadowolenia bogów. Tym oto sposobem wielkie imperium poniosło spektakularną klęskę, a wszystko za sprawą matki natury, a w tym przypadku dynamicznej pogody.
Autor: AD/kt / Źródło: X-News, wikipedia, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: x-news