Ciekawostki

Ciekawostki

Czy przebywanie w Kosmosie niszczy mózg astronauty?

Mimo że minęły już 54 lata odkąd ludzie zaczęli podróżować w przestrzeni kosmicznej, wciąż do końca nie wiemy, jak warunki panujące w kosmosie wpływają na ludzkie ciało. Dlatego NASA wciąż podejmuje badania na ten temat.

Fitness na modłę wojskową. "Lady Fit" poleca

- Trening "Army" jest treningiem funkcjonalnym i jest dla każdego. Ćwiczymy całe ciało na modłę wojskową - zaznacza Michał, instruktor prowadzący ten typ zajęć. Bonusem do zajęć jest przemycona dawka edukacyjna związana z bezpieczeństwem i samoobroną.

Zwycięzcy Wings For Life w "Studiu Active"

Zwycięzcy polskiej edycji biegu Wings for Life w "Studio Active". Bartek Olszewski, który przebiegł 73,4 kilometra, co dało mu 8. miejsce na świecie i Dominika Stelmach, złapana po przebiegnięciu niemal 42 kilometrów, rozmawiali o swoich przeżyciach, kryzysach i radości z własnych wyników.

Biegacze TVN24 i TVN Meteo Active na mecie Wings For Life

Do polskiej edycji biegu Wings for Life w Poznaniu zgłosiło się ponad 3 tys. osób. Ukończyło go niewiele mniej - 2853 biegaczy. Wśród zawodników byli także członkowie wielkiego zespołu TVN24 i TVN Meteo Active. Największy sukces odniosła Agnieszka Krawczyk z Faktów TVN, która dzięki pokonaniu ponad 35 kilometrów, zajęła 4. miejsce w Polsce w kategorii pań.

Olszewski wygrał Wings For Life w Polsce! Przebiegł 73 kilometry, zanim dogoniła go meta

O godzinie 13 ponad 70 tys. uczestników w Poznaniu oraz 34 innych miejscach na świecie wystartowało w biegu charytatywnym Wings For Life World Run. Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na tym, że zawodnicy nie biegli do mety, ale przed nią uciekali. Polskim wygranym okazał się Bartosz Olszewski, a światowym zwycięzca zeszłorocznej edycji, Etiopczyk Leamawork Ketema. Warto podkreślić, że Bartek w ogólnoświatowej klasyfikacji zajął 8. miejsce.

"Ten bieg daje mi dużą nadzieję na przyszłość". Monika Kuszyńska o Wings For Life

Monika Kuszyńska, piosenkarka i ambasadorka Wings For Life World Run, jest jedną z tych osób, które najsilniej kibicują biegaczom. Dlaczego? Po wypadku samochodowym doznała urazu rdzenia kręgowego i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Liczy, że badania nad rdzeniem kręgowym, które propaguje dzisiejszy bieg, pomogą jej w najbliższym czasie stanąć na nogi.

Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika

Opis zniszczenia obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego podczas powstania warszawskiego i m.in. przedwojenne publikacje polskich astronomów kilka lat temu wyrzuciło londyńskie obserwatorium astronomiczne. Ze śmietnika ocalił je jednak polski badacz, którego uwagę przykuł kontener pełen papierów.

Chcesz zacząć biegać? Zbadaj swoją stopę

Przed zakupem butów biegowych warto udać się na pełnowymiarowe badania naszej sylwetki i stopy. Dlaczego? Dzięki nim poznamy ewentualne wady, które skorygujemy prawidłowym obuwiem. Co więcej - takie buty na miarę pomogą nam efektywniej biegać bez narażania się na mikrourazy czy kontuzje.

Pogoda zwiastująca trzęsienie ziemi. Czy istnieje coś takiego?

Czy pogoda i trzęsienia ziemi mogą być ze sobą powiązane? To pytanie stawiano już w starożytnej Grecji. Pierwsze rozwiązanie zagadki zaproponował Arystoteles w IV wieku przed naszą erą. Postawił on hipotezę, jakoby trzęsienia ziemi wywoływał wiatr uwięziony w podziemnych jaskiniach.

Poznajcie Panią T, żółwicę na kółkach

90-letnia żółwica z hrabstwa Pembrokeshire w południowo-zachodniej Walii została zaatakowana przez szczura. Gad stracił dwie przednie łapy. Właściciel jednak nie poddał się i nie uśpił zwierzęcia. Z pomocą syna skonstruowali żółwicy specjalną protezę.

Zumba powstała przez przypadek, teraz uwielbiają ją miliony

Pewnego razu 17-letni instruktor aerobiku "Beto" Perez zapomniał zabrać na swoje zajęcia płytę z odpowiednią do ćwiczeń muzyką. By uratować sytuację, włączył prywatne kasety z latynoskimi rytmami i improwizował. Jego kursantom spodobała się nowa, lekka forma połączenia tańca i fitnessu. Tak powstała zumba, którą teraz regularnie ćwiczy 14 mln ludzi na całym świecie.

Ostatni przekaz sondy Messenger

Zdjęcie przedstawiające coś na kształt malowanej szklanej kulki, to niesamowity obraz tego, co "zobaczyła" sonda Messenger podczas swojej czteroletniej podróży wokół Merkurego. To ostatnia wiadomość sondy.