Od lat 70-tych uważa się, że kangury emitują bardzo niewiele metanu. Jednak obecne analizy zaprzeczają tej teorii. Australijscy naukowcy przebadali grupę torbaczy i doszli do zupełnie nowych, szokujących wniosków.
Metan powstaje w przewodzie pokarmowym zwierząt roślinożernych z pomocą odpowiednich bakterii. Badania w latach 70-tych i 80-tych sugerowały, że kangury nie produkują zbyt wiele tej substancji, co skłoniło naukowców do wysnucia wniosków, że torbacze mogą posiadać w swoich brzuchach specjalne bakterie, emitujące małą ilość tego gazu.
- Pomysł, że kangury mają w sobie unikalne mikroby, krążył już od jakiegoś czasu. Przeprowadzono wiele badań by je odkryć - twierdzi Adam Munn, współautor badań i profesor szkoły wyższej nauk biologicznych Uniwersytetu w Wollongong w Australii.
Przeprowadzono badania
Naukowcy zamknęli 10 kangurów w osobnych pomieszczeniach w stacji badawczej australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i podawali im jedzenie. Pomieszczenia zostały tak skonfigurowane, że naukowcy mogli zmierzyć jakie gazy są uwalniane do powietrza. Badacze zbierali także odchody zwierząt, aby zmierzyć ile składników odżywczych pozostało, a także eksperymentowali z podawaniem kangurom różnych ilości jedzenia.
Najnowsze wyniki sugerują , że kangury wydalają podobną ilość trującego gazu co inne zwierzęta ich wielkości. Kangury rzeczywiście emitują mniej metanu niż np. krowy. Jednak torbacze osiągają mniej więcej ten sam poziom emisji co konie. Oznacza to zatem, że kangury wcale nie mają w sobie unikalnych bakterii, innych niż pozostałe zwierzęta.
Metan złagodzi skutki zmian klimatu?
Jak twierdzi Alex Hristov, profesor żywienia zwierząt Uniwersytetu Stanu Pensylwania, najnowsze badania są ważne chociażby ze względu na to, że pozwalają zrozumieć, że metan może złagodzić skutki zmian klimatycznych.
Metan to gaz cieplarniany, pochodzący z naturalnych źródeł, takich jak rozkładająca się materia organiczna, czy działalność człowieka. Mimo, że substancja ta występuje w atmosferze w mniejszym stężeniu niż dwutlenek węgla, to skuteczniej przechwytuje ciepło.
Krowy mogą wyprodukować do 200 litrów metanu każdego dnia, a na świecie jest ich około 1,4 miliarda.
Przeszczep kangurzych bakterii
Aby zmniejszyć emisję metanu przez krowy, naukowcy próbowali nawet przeszczepić im bakterie kangurów. W 2004 roku w Stanach Zjednoczonych zwierzęta hodowlane (głównie krowy i świnie) uwolniły do atmosfery ponad 13 mln ton metanu. Dla porównania, ropa i gaz przyczyniły się do produkcji 7 mln ton tej substancji.
Jak twierdzi Munn, badania tego typu mogą być istotne dla farmerów i osób zajmujących się hodowlą bydła. Kiedy bakterie rozkładają jedzenie, uwalniając metan, właściwie pozbawiają krowy niektórych składników odżywczych. Gdyby farmerzy w jakiś sposób zmniejszyli emisję metanu, krowy przyswajałyby więcej składników odżywczych.
Brzuchy kangurów skrywają tajemnice
Jak twierdzą naukowcy, nadal może być tak, że wnętrzności kangurów faktycznie skrywają jakieś tajemnice. To, jak torbacze utrzymują swoje bakterie może działać inaczej, niż w przypadku innych zwierząt roślinożernych.
- Wynieśliśmy z tych badań wiedzę, że kangury najprawdopodobniej nie mają unikalnego mikrobiomu (ogółu mikroorganizmów wstępujących w danym środowisku - przyp. red.) - twierdzi Munn. - Następnym krokiem będzie porównanie wyników badań kangurów z innymi zwierzętami - dodaje.
Kangury to bardzo towarzyskie zwierzęta, jednak potrafią także walczyć o swoje. Poniżej możecie obejrzeć film z uwiecznioną bójką torbaczy.
Autor: zupi/mab / Źródło: Live Science
Źródło zdjęcia głównego: pixabay / MemoryCatcher