Sonda New Horizons (pol. Nowe Horyzonty) dostarcza kolejnych, zaskakujących danych na temat Plutona. Okazuje się, że na południowym biegunie odległej lodowej planety karłowatej znajdują się dwa wulkany.
W lipcu byliśmy świadkami historycznego przelotu sondy New Horizons. Spodziewaliśmy się wtedy ujrzeć "martwą" lodową powierzchnię Plutona. Jednak pierwsze zdjęcia przesłane przez sondę wykazały aktywność geologiczną Plutona i Charona (jeden z pięciu księżyców). Najnowsze informacje podekscytowały naukowców, którzy od tamtego czasu z niecierpliwością oczekują na kolejne materiały przesyłane przez sondę.
Mapa topograficzna 3D
Jednym z osiągnięć misji New Horizons jest stworzenie wysokiej jakości mapy topograficznej 3D. Po jej analizie, zespół geologów zauważył dwie bardzo charakterystyczne góry, które najprawdopodobniej w ostatnich latach były aktywne.
Naukowcy przypuszczają że są to tzw. kriowulkany, z których wnętrza zamiast stopionej skały wydobywa się materiał kriogeniczny (kriomagma). Tworzą się na lodowych księżycach i innych obiektach m.in. w pasie Kuipera. Te na Plutonie mogą wyrzucać z wnętrza zawiesiny lodu, wody, amoniaku i metanu.
Dwie góry
Nowe zdjęcia opublikowane przez NASA pokazują dwie góry, nieoficjalnie nazwane Wright Mons i Piccard Mons. Są bardzo szerokie. Mają średnicę nawet do 160 km. Piccard Mons jest wysokie na 6 km. Wright Mons może być wysokie od 3 do 5 km. Na szczycie znajdują się charakterystyczne dla wulkanów depresje.
Jeśli przypuszczenia naukowców się potwierdzą, będzie to jedno z najbardziej przełomowych odkryć.
Autor: PW/rp / Źródło: NASA