Ciekawostki

Ciekawostki

La Nina słabsza od El Nino?

Zjawisko La Nina najprawdopodobniej będzie znacznie słabsze i mniej intensywne niż El Nino, które zakończyło się w maju. Jeśli jednak La Nina się rozwinie, wyjątkowo wysoka w tym roku globalna temperatura nieco się obniży.

Orzechy zmniejszają stan zapalny w organizmie

Orzechy to nie tylko zdrowa alternatywa dla popularnych przekąsek. Zdrowotne właściwości orzechów są powszechne znane, ale zespół naukowców z Brigham and Women's Hospital odkrył ich kolejną cudowną cechę: pomagają zwalczyć stan zapalny.

Ostrzegają przed burzami, a wcale nie pada. Co z tymi prognozami?

Dlaczego alerty pogodowe wydaje się dla województw, a pada jedynie lokalnie? - Prognoza jest tylko przybliżeniem procesów zachodzących w atmosferze. Zjawiska takie jak burze z deszczem bądź gradem mogą być zatem prognozowane tylko na obszar wielkości województwa - wyjaśnił synoptyk TVN Meteo.

Mleko z karalucha ma rozwiązać problem głodu na świecie

Naukowcy już od dawna wiedzą, że jeden z gatunków karalucha (Diploptera punctata) jest żyworodny i karmi małe swoim mlekiem, zupełnie tak, jak ssaki. Jego mleko jest bardzo pożywne, posiada trzy razy więcej energii niż mleko krowie. Uczeni traktują je jako pokarm przyszłości.

Ptaki żyjące w miastach są bardziej agresywne

Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii ustalili, że ptaki zamieszkujące przedmieścia południowo-zachodniej Wirginii są bardziej agresywne od swoich pobratymców żyjących z dala od terenów zurbanizowanych. Badania, na podstawie których postawili ten wniosek, opublikowano na łamach magazynu "Biology Letters".

Jeże są bardziej miejskie niż sądzono

Jeże chodzą po Ziemi od 15 milionów lat. Bez większego uszczerbku przetrwały postęp cywilizacyjny, co więcej - wręcz go wykorzystały, chętnie lokując się w miastach.

Zoolog: kwestia kleszczy staje się problemem psychologicznym

Zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy - wskazuje większość naukowców. Zoolog Krzysztof Dudek twierdzi, że kwestia kleszczy, choć poważna, jest jednak często wyolbrzymiana i powoli staje się problemem psychologicznym.

Narodziny, życie i koniec wielkiego huraganu

Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.