Ciekawostki

Ciekawostki

"Krwawy deszcz" spadnie na południu Polski

Saharyjski piasek przypuszcza atak na Europę. Dziś przykrył większą część Włoch, a w kolejnych dniach ogarnie południowy-wschód kontynentu, zahaczając o Polskę. Brunatny pustynny pył, nazywany "krwawym deszczem", może przykryć nasze auta i ubrudzić nam okna. Dlatego ze świątecznymi porządkami chwilę poczekajmy.

Bakteryjne odpady mogą przyprawić Cię o zawał serca

Przyczyn chorób serca może być wiele. Ich podłoże bywa genetyczne, środowiskowe, albo, jak ustalili amerykańscy naukowcy... bakteryjne. Nadmierna ilość "produktu ubocznego" niektórych szczepów powoduje bowiem miażdżycę i znacznie podnosi ryzyko zawału serca czy udaru.

Ropuchy szare gotowe do godów

Wiosna przyszła na dobre i zwierzęta budzą się ze snu zimowego. Ropuchy szare i inne płazy rozpoczęły już wędrówki godowe.

W Bytomiu powstał bank DNA zwierząt. "To dopiero początek"

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstał bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do tej pory zebrano materiał genetyczny m.in. od niedźwiedzi, wilków i antylop. Być może gromadzone próbki pomogą w przyszłości rozwiązać pewne wątpliwości, związane z ochroną zwierząt.

10 niezwykłych tradycji wiosennych z całego świata

Ludzie na całym świecie z chęcią żegnają ponurą zimę i cieszą się nadejściem wiosny. Jest to okazja do świętowania, dzięki czemu organizowanych jest wiele festiwali i uroczystości. Niektóre obrzędy znane są od setek lat, a niektóre obchodzi się dopiero od kilku lat. Poznaj najciekawsze i najbardziej zabawne tradycje związane z nastaniem wiosny.

Sztorm na Bałtyku. Przełom zimy i wiosny

Zachwycający i nieokiełznany - taki jest Bałtyk na zdjęciach pani Katarzyny, która wybrała się na plażę w czasie sztormu. - Wiedziałam, że mocno wieje, ale nie spodziewałam się aż takich fal - mówi autorka.

Cenne wyróżnienie dla TVN24. Odebraliśmy nagrodę na gali Drugie Życie

Telewizja TVN24 została nagrodzona podczas charytatywnej gali Drugie Życie. Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii media. - Jesteśmy z "Biegiem po Nowe Życie" od kilku dobrych lat, w sztafetach startują nasi dziennikarze, pojawiają się relacje z imprez - cieszy się Tomasz Ciesielski, dyrektor ośrodka regionalnego TVN24 w Katowicach.

Dziewięć gwiazd "potworów". Są blisko wybuchu

Dziewięć nowo odkrytych gwiazd niemal osiągnęło granicę Eddingtona. Oznacza to, że są tak jasne, że aż bliskie wybuchu, kończącego ich życie. Gwiazdy odkryto za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Potężny piorun uderzył w wieżowiec Donalda Trumpa

Nad Chicago przeszła nawałnica. Niebo rozświetlało tysiące błyskawic. Jedna z nich trafiła w trzeci co do wysokości wieżowiec w Stanach Zjednoczonych - Trump Tower. Zobacz ten moment na wyjątkowym nagraniu.

Czy weganizm może być groźny dla zdrowia?

Korzyści zdrowotnych wynikających z bycia wegetarianinem, czyli niejedzenia mięsa, jest bez liku. Co jednak w przypadku weganizmu, czyli jego bardziej "drastycznej" odmiany, wykluczającej wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego?

W niedzielę przywitamy astronomiczną wiosnę

W niedzielę o godz. 5.30 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Od tego momentu półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. W tym roku na wiosennym niebie atrakcji nie zabraknie - będzie można podziwiać m.in. rój Lirydów i przejście Merkurego na tle tarczy Słońca.

Mały pająk upolował węża. Gad nie miał szans

Fauna Australii jest wyjątkowa - gdy przeciętny obywatel Europy czy Ameryki w życiu by nie pomyślał, że pająk może upolować węża to mieszkaniec Australii nie dość, że się nie zdziwi, to jeszcze będzie tego świadkiem.

Bociany nie migrują, bo jedzą śmieci. Dyrektywa UE zabierze im żerowiska

Od połowy lat 80. coraz mniejsza liczba bocianów migruje na zimę z Europy do Afryki. Co więc dzieje się z tymi osobnikami, które zostają na Starym Kontynencie? Większość z nich spędza cały rok w Portugalii, żywiąc się... śmieciami ze składowisk odpadów. To źródło pokarmu może zostać im jednak odebrane.