Ciekawostki

Ciekawostki

166 lat zmian klimatu na jednym zdjęciu

Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Dowodzą tego pomiary meteorologiczne. Aby udowodnić to, naukowcy pokazali dane dotyczące temperatury powietrza w postaci zbiorczych mapek.

Pogoda może sprawiać ból

Związek pogody i bólu odkryli już starożytni Grecy. Obecnie naukowcy starają się dokładnie określić jaka pogoda i kiedy wpływa na nasze zdrowie i dolegliwości.

Mars, Saturn i Antares razem

Za nami koniunkcja Marsa, Saturna i Antares. Reporterzy 24 uwiecznili te ciała niebieskie w towarzystwie Księżyca.

Psy doskonale rozumieją to, co do nich mówimy

Twój pupil ekscytuje się i macha ogonem, gdy mówisz "dobry pies", używasz słowa "jedzenie", lub gdy pytasz go, czy chce wyjść na spacer? Jednak czy rozumie poszczególne słowa, czy reaguje jedynie na radość w twoim głosie? Okazuje się, że psy rozumieją więcej, niż nam się wydaje.

Nocą tornada są bardziej śmiercionośne

Z badań amerykańskich meteorologów wynika, że nocą tornada są bardziej niebezpieczne niż te w ciągu dnia. Przyczynia się do tego zmniejszona czujność ludzi, którzy w tym czasie śpią oraz panująca na dworze ciemność.

Wspólny posiłek ośmiorga jeży

Nadeszła pora, kiedy możemy napotkać wiele osieroconych jeży. Do Ośrodka Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku trafiło osiem maluchów, które rosną jak na drożdżach.

Naukowcy odkryli nowy ruch oka

Naukowcy właśnie odkryli nowy rodzaj ruchu oka, który wykonujemy codziennie, ale nigdy go nie zauważamy. Ruch ten jest zsynchronizowany z zamknięciem powiek i pomaga ustabilizować obrazy przez ich chwilowe "zatrzymanie".

Winogrona pomagają zapobiegać nowotworom

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości winogron. A jest ich bardzo wiele. Owoce te są bogate w potas, zawierają dużo błonnika i działają korzystnie na serce. Co więcej, ciemne winogrona dzięki zawartych w nich flawonoidach, działają antyrakowo.

Dlaczego kochamy lato? Są powody

Słońce, kwiaty, zwierzęta, wypoczynek, ciepło. Z tym kojarzy nam się lato. Właśnie dlatego większość ludzi wtedy planuje dłuższą przerwę od pracy. Ale dlaczego tak naprawdę tak kochamy tę porę roku?

Geologowie odkryli zaginiony ocean

Płyty tektoniczne cały czas są w ruchu, przez co Ziemia ciągle się zmienia. Niedawno naukowcy odkryli najstarszą część dna morskiego, położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego, niedaleko Cypru.

Zobacz, jak Jezioro Aralskie umiera

Z roku na rok wody w dawniej czwartym co do wielkości jeziorze na świecie jest coraz mniej. Satelity od 16 lat przyglądają się, jak Jezioro Aralskie wysycha.

Planeta 9 może zniszczyć Układ Słoneczny

Naukowcy odkryli, że Planeta 9 może znacznie zmienić wygląd naszego "najbliższego otoczenia". Gdy Słońce zacznie umierać, Układ Słoneczny nie będzie wyglądał tak jak teraz.

Naukowcy są zgodni: żyjemy w nowej epoce. To antropocen

Naukowcy sądzą, że żyjemy obecnie we własnej epoce geologicznej. Wszystko za sprawą działalności ludzkiej, która znacznie zmieniła środowisko. Co więcej -badacze w końcu doszli do porozumienia i określili od kiedy nowa epoka trwa. Tak zwany antropocen rozpoczął się w 1950 roku, gdy odnotowano znaczny wzrost radioaktywnych odpadów, pozostałych po testach broni nuklearnej na początku zimnej wojny.

Smutne oczy oceanu

Chmury nad Pacyfikiem ułożyły się w kształt niezadowolonej minki. Przeważnie jednak świat się do nas uśmiecha. Trzeba mieć tylko oczy otwarte. Przekonaj się o tym sam.

Opakowania żywności będą jadalne

Naukowcy wyprodukowali opakowanie, które nie zatruwa środowiska, a przy tym jest jadalne. Cechuje się znakomitą odpornością, jednak specjaliści pracują jeszcze nad podwyższeniem walorów smakowych.

Najlepszy miód produkują miejskie pszczoły

Pszczoły dobrze się czują w dużych miastach. Jest im tu cieplej niż na wsi i mają różnorodną roślinność w parkach, a to powoduje, że produkują lepszy miód niż poza miastem.