Ciekawostki

Ciekawostki

Kilka faktów o planecie Proxima b, które musicie poznać

Po wielu latach badań i nadziei na odnalezienie obcych, naukowcy w końcu potwierdzili istnienie planety podobnej do Ziemi. Nowo odkryta planeta - Proxima b - okrąża gwiazdę Proxima Centauri, znajdującą się najbliżej Słońca. Oto, co musicie o niej wiedzieć.

Kolor warzyw i owoców informuje, jak wpływają na nasz organizm

Jedzenie warzyw i owoców niesie ze sobą wiele korzyści. Zawierają one nie tylko mnóstwo witamin i minerałów, ale są także bogate w błonnik. Stanowią też źródło przeciwutleniaczy i antyoksydantów. Niewiele osób jednak wie, że spore znaczenie ma kolor warzyw, które spożywamy.

To może być odkrycie "drugiej Ziemi"

Astronomowie mają mocne dowody na istnienie planety krążącej wokół najbliższej nam gwiazdy – Proxima Centauri. Planeta Proxima b może być miejscem, gdzie tak jak na Ziemi, istnieje woda w stanie ciekłym.

Grzyby mają właściwości antyrakowe

Przy okazji rozpoczęcia sezonu na grzyby przypominamy, że oprócz niepowtarzalnego smaku i zapachu posiadają one wiele wartości odżywczych. Ma je nawet zwykła pieczarka.

Spotkanie z ognistym diabłem

Powietrze i ogień utworzyły wirującą kolumnę, która obracała się jak tornado. Zjawisko w czasie pożaru nagrał strażak z Kalifornii.

Czy wiesz, co oznaczają dziwne zwyczaje twojego psa?

Nikt tak jak pies nie cieszy się na nasz widok, gdy wracamy do domu zmęczeni po pracy. Czy liczy on tylko, że go nakarmimy i wyjdziemy na spacer, czy naprawdę ciebie i twojego pupila łączy niepowtarzalna więź. Co faktycznie oznaczają zachowania twojego psa?

Niesamowite zjawisko na chorzowskim niebie

Burze nad Polską spowodowały wiele zniszczeń. Szczególnie ucierpiał leżący na Śląsku Chorzów, gdzie wichura wyrywała drzewa. Nad miastem pojawiło się też wyjątkowe zjawisko meteorologiczne, wyglądające jak trąba powietrzna.

Masz chorobę lokomocyjną? Twój mózg może myśleć, że został otruty

Choroba lokomocyjna. Ta uciążliwa dolegliwość przeszkadza wielu z nas zarówno w krótkich, jak i dalekich podróżach samochodem. Skąd bierze się ta dolegliwość? Badania neurologa Deana Burnetta z Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii pokazują, że przyczyną dyskomfortu może być to, że nasz mózg czuje się... otruty.

Sezon ogórkowy trwa

Polacy słynną z zamiłowania do ogórków. Obszary, na których je uprawiamy sięgają blisko 20 tys. hektarów. Ponad 90% ich zbiorów jest w naszym kraju przetwarzana. Jakie ogórki najlepiej się do tego nadają? Kiedy je zbierać?

Odnaleziono kobietę o niesamowitych oczach

Neurolodzy z Wielkiej Brytanii po 25 latach poszukiwań odnaleźli kobietę z dodatkowym rodzajem receptora wzroku odpowiedzialnym za rozróżnianie kolorów. Przeciętny facet rozróżnia (w powszechnej opinii) tylko trzy podstawowe kolory. Ta kobieta może zawstydzić nie tylko panów.

Czy nowotwór będzie uleczalny? Nowe terapie

Nadchodzi postęp w dziedzinie leczenia chorych na raka. Podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy eksperci oznajmili, że skuteczność leczenia nowotworów wciąż wzrasta. Poprawić ma się również jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.

Pierwsza przygoda malajskiego tapira

Uroczy mały tapir o imieniu Solo przyszedł na świat 11 lipca w leżącym w Wielkiej Brytanii Chester Zoo. Dziś, pod czujnym okiem mamy, stawia swoje pierwsze kroki na świeżym powietrzu. Jest pierwszym osobnikiem ze swojego gatunku, który urodził się w angielskim zoo. Jego pojawienie się jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż ma przyczynić się do przedłużenia gatunku, który jest zagrożony wyginięciem.

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?